fbpx
Aranżacja wnętrz

Czym się kierować, wybierając łóżko do sypialni? 9 przydatnych wskazówek

• Zakładki: 21


Jedną trzecią swojego życia spędzamy w łóżku. Od jakości snu tak naprawdę zależy jakość naszego życia.  Niewłaściwe łóżko może prowadzić do bólu pleców, napięć mięśniowych i urazów, które mogą powodować drętwienie i mrowienie kończyn. Z kolei niedobory snu wiążą się z całą listą niedogodności, negatywnie wpływając na nasz organizm.  Czy idealne łóżko istnieje? Niestety nie, gdyż każdy z nas ma własną wizję miejsca do spania i inne potrzeby związane z regeneracją. Czym się kierować, wybierając łóżko do sypialni? W tym artykule podzielimy się kilkoma praktycznymi wskazówkami, które skrócą czas poszukiwania łóżka nieidealnego, lecz w pełni dopasowanego do Waszych potrzeb. Poszukiwania komfortu czas zacząć!

Jak wybrać najlepszy rodzaj łóżka?

Wybierając łóżko do sypialni, nie możemy pozwolić na to, by strona wizualna przesłoniła nam to, co naprawdę ważne, czyli komfort użytkowania. Oczywiście łóżko będzie centralnym puntem sypialni, więc powinno nie tylko dobrze prezentować się, ale i pasować do wystroju wnętrza, ale tak jak ładna miska jeść nie daje, tak ładne, ale niekomfortowe łóżko, nie poprawi jakości naszego snu. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność. Gdy nasza sypialnia gabarytowo odstaje od średniej, to warto rozważyć kwestię różnych schowków wkomponowanych w łóżko. Dobre łóżko to dobry materac i właściwy stelaż. Są one podstawą udanego wypoczynku. Rzeczy do przemyślenia przed zakupem jest zatem sporo. Łóżko to jeden z niewielu produktów, na którym nie należy oszczędzać. Nie chodzi jednak o to, by zaciągać kredyt, by móc chwalić się miejscem do spania za grube tysiące. Najlepsze łóżko dla Ciebie nie zawsze jest najdroższe, ale prawdopodobnie też nie jest najtańsze. Trzeba dokładnie rozważyć za i przeciw.

Choć nasze wskazówki, porady mogą wydać się bardzo oczywiste, przeczytaj je uważnie. Gdyby to było takie proste, jak się wydaje, nie popełnialibyśmy tylu błędów, które nadwyrężają i nasz budżet domowy, i kręgosłup. Niech pierwszy rzuci poduszką ten, który nigdy nie dokonał złego zakupu!

1. Odwiedź sklep z łóżkami

Kochamy zakupy w sieci, bo po prostu ułatwiają nam życie. Zakupy o dowolnej porze, bez kolejek, często za mniejsze pieniądze niż w sklepie stacjonarnym. Nie sposób tego nie lubić. Nie każemy ci zrezygnować z tego i dokonać zakupu w jednym z salonów meblowych w Twoim mieście. Zalecamy jednak odwiedzenie takiego przybytku, bo samo zobaczenie łóżka na ekranie naprawdę nie załatwia sprawy. Wizyta w sklepie pozwala wypróbować różne style łóżek, o przeróżnych kształtach i wzorach. Na dodatek wiele sklepów specjalizujących się w sprzedaży produktów poprawiających komfort snu ma możliwość zmapowania Twojego ciała – dzięki zaawansowanej technologii – i dobrania najlepszego dla Ciebie materaca. Gdy już wybierzesz jakiś model łóżka, zawsze możesz kupić go online, nie rezygnując ze swoich nawyków zakupowych.

2. Nie kupuj tylko oczami. Połóż się na łóżku!

Idealne łóżko nie istnieje nie tylko dlatego, że każdy ma inne oczekiwania i gust. Różnimy się wagą, wzrostem, budową, więc nasza fizjonomia będzie wymagała różnego wsparcia ze strony łóżka.  Materac podtrzymuje ciężar ciała człowieka podczas snu i leżenia, wspomagając utrzymanie naturalnych kształtów kręgosłupa, chroniąc przed wystąpieniem groźnych schorzeń układu ruchowego. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby. Tryb życia też ma wpływ na wybór łóżka. Przed zakupem łóżka po prostu trzeba je wypróbować. Niestety nie zrobisz tego w Internecie. Sprzedawcy sami będą zachęcać cię do kilkusekundowego wypoczynku na łóżku, które wpadło ci w oko.

3. Nie decyduj za kogoś

Kolejnym popełnianym błędem jest kupowanie wspólnego łóżka pod siebie. Często jedna ze stron w związku na samą myśl o zakupach dostaje gorączki niemal zagrażającej życiu (37,3°C). Zapewnienia o absolutnym zaufaniu w kwestii gustu i najlepszych dla domu oraz rodziny wyborów również nie mogą zwolnić partnera z obowiązku dołożenia swoich pięciu groszy do zakupu łóżka. Jeśli łóżko ma być użytkowane przez parę, to dwie osoby powinny wypróbować łóżko w sklepie, by upewnić się, że jest ono wystarczająco duże i wygodne.

4. Pomyśl o wielkości sypialni

Listę błędów związanych z zakupem łóżka otwiera brak wcześniejszego wymierzenia wnętrza. Łóżko musi pasować do metrażu, a nie odwrotnie! Zawsze należy brać pod uwagę całkowitą wielkość sypialni. Jeśli odpuścisz sobie pomiary i postanowisz wybrać mebel na oko, więcej niż pewne, że skończy się to źle. Przy niewielkiej sypialni zbyt duże łóżko wygląda przytłaczająco, zabierając i tak już niewielką przestrzeń wokół łóżka. Ponadto utrudnia poruszanie się po sypialni. Nagle okazuje się, że mamy za mało miejsca na inne meble. Ergonomia to naprawdę bardzo ważna sprawa. Łóżko przypadkowo wybrane rzadko kiedy jest funkcjonalne. Pamiętaj, że przestrzeń wystawiennicza w salonie nieco oszukuje nasze zmysły. Łóżko oglądane w takim miejscu może wydawać się mniejsze lub większe niż w rzeczywistości. Przy okazji zdradzamy, że do łóżek oszczędzających przestrzeń zaliczamy te w wersji piętrowej, jak i poddaszowe, gdzie dolną część można wykorzystać w innym celu niż sen – do pracy, nauki, relaksu itp.

5. Łóżko a użytkownik

łóżko dziecięce Circu

Najpopularniejsze łóżka dla par to te o wymiarach 160 × 200 cm i 180 × 200 cm, czyli tak zwane queen size. Wszystko zależy jednak od wielkości sypialni, szczególnie gdy decydujemy się na nieskładany model. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się łóżka składane w postaci sofy lub modele wyposażone w dodatkowe schowki albo szafki. Ułatwią one przechowywanie pościeli i każdej innej rzeczy, która nie powinna być na widoku. Dodatkowo zapewnią cenną przestrzeń do zagospodarowania. Do dużej sypialni będzie pasować łóżko typu king size, czyli o wymiarach powyżej 200 × 200 cm lub tak zwane kontynentalne. Wybierając łóżko dla dzieci, musimy wziąć pod uwagę nie tylko wiek, wagę i wzrost, ale również stan zdrowia. Te czynniki wpływają na wybór wypełnienia materaca i materiały użyte do stworzenia stelażu łóżka. Łóżka przeznaczone dla dzieci stanowią prawdziwe wyzwanie dla projektantów i mogą mieć niespotykane formy. Stają się nie tylko miejscem do spania, ale i strefą kreatywnych zabaw.

Łóżko kontynentalne a klasyczne – jakie są różnice?

Łóżko kontynentalne różni się od łóżka klasycznego budową i wymiarami. Składa się z dolnej skrzyni (boxspring), która wykonana jest z drewna, stelażu i zagłówka. Wnętrze skrzyni wypełnia materac sprężynowy lub bonellowy, który podtrzymuje materac główny i ułożony na nim materac nawierzchniowy (toper).  Skrzynia najczęściej obłożona jest pianką poliuretanową i tapicerowana tym samym materiałem, co pozostałe części łóżka. Trzy niezależnie pracujące materace wpływają na wygodę i komfort snu. Łóżka kontynentalne są wyższe niż łóżka klasyczne. Sięgają 60-70 cm. Specjalny system mocowań sprawia, że możemy samodzielnie skompletować łóżko, wybierając nóżki, skrzynie i wezgłowie z różnych kolekcji. Z kolei łóżko klasyczne składa się z materaca i stelażu, a jego wysokość to 40-50 cm.

Lane-Keeping Bed – smart łóżko od Forda z …asystentem pasa ruchu (ciekawostka)

Wykorzystując technologie znane ze swoich samochodów, inżynierowie Forda stworzyli łóżko idealne dla par. Wyposażyli materac w czujniki ciśnienia, które pozwalają określić, gdzie w danym momencie znajdują się śpiące osoby. Czujniki aktywują zintegrowany przenośnik taśmowy, gdy któraś z osób nie leży na swojej połowie, zabierając miejsce partnerowi. System delikatnie przesuwa materac tak, by każda z osób miała tyle samo miejsca. Prototyp jest częścią serii Ford Interventions, która wykorzystuje motoryzacyjne know-how koncernu w rozwiązywaniu codziennych problemów. 

6. Łóżko a styl sypialni

łóżko do nowoczesnej sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy, ładując akumulatory na kolejny dzień. Jest to starannie przemyślana przestrzeń, która oddziałuje na nasze zmysły kolorem, kształtem, fakturą i odpowiednim rozmieszczeniem przedmiotów. Łóżko będzie stanowić centralny punkt tego pomieszczenia, więc powinno dyskretnie przeniknąć do takiego wnętrza. W klasycznie urządzonej sypialni sprawdzi się łóżko z rzeźbieniami, pokryte piękną tkaniną. Wnętrze w duchu minimalizmu pokocha łóżko tapicerowane o prostej formie, bez rozpraszających zdobień. W nowoczesnej sypialni sprawdzi się mebel prosty, ale stawiający na innowacyjne rozwiązania. Możemy wybierać między drewnem, metalem, aluminium a szkłem i laminatem.  Komfortowe wezgłowie przyda się podczas czytania książek lub oglądania telewizji. Do sypialni w stylu glamour lub modern glam warto zaprosić eleganckie łóżko ze stylową ramą w modnych kolorach albo pikowanym wezgłowiem. Całość dopełnią jedwabne lub futrzane poduszki i satynowa narzuta.  Łóżko z metalową ramą lub zrobione z palet doskonale wkomponuje się w aranżację w stylu industrialnym.

7. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń w sypialni

Łóżka ze schowkiem to znakomity sposób na poradzenie sobie z zapasowym kompletem pościeli i nie tylko.  Łóżko z pojemnikami ukrytymi pod materacem i podtrzymującym go stelażem lub wysuwanymi szufladami to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli niewielkiej sypialni. Przechowywanie rzeczy nie odbywa się kosztem przestrzeni. W pierwszym przypadku, aby uzyskać dostęp do pojemnika, trzeba całą część łóżka podnieść do góry. Decydując się na łóżko z szufladami, trzeba zapewnić odpowiednią ilość miejsca do ich swobodnego wysuwania i stosowną odległość między łóżkiem a pozostałymi meblami w sypialni.

8. Pomyśl o swoich plecach!

Gdy śpimy, nasze plecy niekoniecznie odpoczywają razem z nami. Brak odpowiedniego podparcia w połączeniu z niewłaściwą pozycją może powodować napięcie. Najlepsze podparcie pleców zapewniają łóżka sprężynowe i listwowe. Decydując się na zakup łóżka w trosce o swoje plecy, koniecznie trzeba wsłuchać się w specyficzne potrzeby śpiącego. W końcu może się tak zdarzyć, że plecy dokuczają w pozycji leżącej i podparcie w takiej pozycji jest za mało dynamiczne – wówczas należy rozważyć łóżko z regulacją i spać w pozycji, w której nie odczuwamy bólu.

9. Łóżko i materac – duet idealny!

Kupując nowe łóżko, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym materacu. W łóżkach sprężynowych sprawdzają się materace sprężynowe. Łóżka listowe częściej dobierają się w pary z materacami piankowymi. Warto pamiętać o tym, że materac powinno wymieniać się co 7 lat, a jeśli jest taka możliwość, to nawet częściej.  Zużyta powierzchnia nie spełnia już swoich funkcji i nie działa, jak należy. Materac traci kształt i właściwości, przez co nie jest w stanie podpierać kręgosłupa tak, jak na początku, nie pozwala mu ułożyć się w jego naturalnych krzywiznach, przez co powstają spięcia, bóle, a nawet trwałe zniekształcenia szkieletu.  Podczas nocy materiał zbiera cząsteczki kurzu, roztoczy, bakterii oraz niewielkie ilości naszego naskórka. Dzieje się to nawet wtedy, gdy bardzo dbamy o materac i własną higienę.  Tracimy około pół litra wilgoci rocznie i zrzucamy pół kilo skóry podczas snu! Innymi słowy, nowe łóżko powinno iść w parze z nowym materacem.

Podsumowanie

Zakup łóżka to inwestycja na lata, więc wybierzcie dobrze. W pierwszej kolejności powinniśmy kierować się swoją wygodą i preferencjami, a dopiero później stroną wizualną. Jeśli uda się nam znaleźć mebel, który nie tylko zapewni nam iście królewski odpoczynek po ciężkim dniu pracy, ale i znakomicie wkomponuje się w stylistykę sypialni, stanowiąc jej ozdobę, naszą misję możemy uznać za zakończoną sukcesem. Do pełni szczęścia, czyli stworzenia oazy wypoczynku, będzie brakować łagodnego i rozproszonego oświetlenia, odpowiedniej pościeli, stolików nocnych (tzw. nakastlików) po obu stronach łóżka, aby mieć pod ręką budzik, książkę i szklankę wody, a także designerskich lamp podłogowych. Ale niech to będzie kolejny punt na liście marzeń.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
70 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *