fbpx
Aranżacja wnętrz

Czym się kierować przy wyborze biurka dla dziecka? Porady

• Zakładki: 14


Biurko jest nieodłącznym meblem w każdym pokoju dziecka, a w szczególności, kiedy jest ono już uczniem. Przy biurku maluch będzie odrabiać prace domowe, uczyć się, realizować projekty na szkolne konkursy, rysować i malować na zajęcia z plastyki. Ponadto przy biurku dziecko będzie wykonywać wiele innych zajęć i zabaw.

Warto w związku z tym zapoznać się z tym, czym powinno się kierować, wybierając biurko dla dziecka, a także co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu miejsca do nauki w pokoju dziecięcym.

Wybór biurka dla dziecka – najważniejsze kwestie

Zwykle pierwsze biurko dla dziecku kupuje się, kiedy idzie ono do szkoły. Wówczas ma ono około 6 lat i zazwyczaj niewiele ponad 1 m wzrostu. W związku z tym bardzo istotna jest wysokość biurka – jako, że przy odrabianiu lekcji, nad książkami, zeszytami, a także często przy komputerze, będzie ono spędzań mnóstwo czasu. Powinno mieć ono zatem około 55 cm wysokości. Jednak za rok lub dwa biurko z takimi wymiarami może być już zbyt małe do wzrostu maluch – warto więc postawić na biurko oraz krzesło, które mają regulowaną wysokość.

Na co zwrócić uwagę kupując biurko do pokoju dla dziecka?

Przy zakupie biurka dla dziecka należy również wziąć pod uwagę kilka innych istotnych kwestii. Równie ważne są takie aspekty jak kąt nachylenia blatu jak, a także wymiary tego blatu. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest biurko z blatem, którego kąt nachylenia można regulować. Wymiary blatu należy dopasować do wieku dziecka, do jego wzrostu oraz zasięgu rąk. Biurko dla ucznia pierwszej klasy powinno być wyposażone w blat o wymiarach 50/70 cm, a gdy pociecha jest starsze to wymiary te powinny mieć 100 cm długości i 80 cm głębokości.

Jakie biurko dla dziecka, jeśli ma nim być komputer?

Jeżeli na biurku malucha ma być komputer, to należy zwrócić uwagę na to, aby wysokości, na których będą się znajdować monitor oraz klawiatura były różne – w takim przypadku monitor powinien być wyżej na blacie, z kolei klawiatura niżej. Jednak różnica pomiędzy tymi poziomami nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Dobrze trzymać się zasady, aby przedramiona pociechy utworzyły kąt prosty z osią jego ciała, zaś dłonie powinny swobodnie spoczywać na półeczce z klawiaturą.

Jak najlepiej ustawić biurko w pokoju dziecka?

Należy tak zagospodarować dziecięcy pokój, aby uwzględnić dopływ światła naturalnego do miejsca nauki dziecka. W związku z tym biurko powinno się ustawiać bokiem albo przodem do okna. Jeżeli dziecko jest leworęczne, to wówczas okno powinno być się po prawej jego stronie, natomiast w przypadku dzieci praworęcznych, po stronie lewej. Najkorzystniejsza opcja to skierowanie biurka w stronę okna, zaś najgorsza sytuacja to wtedy, gdy biurko zostanie ustawione tyłem do okna oraz drzwi wejściowych.

Jak wybrać krzesło dla dziecka?

Krzesło jest odpowiednio dopasowane do wzrostu dziecka wówczas, kiedy siedzi ono ze stopami ustawionymi pod kątem prostym na podłodze. Nie powinno ono być za wysokie, aby dziecko nie trzymało nóg w powietrzu – to może bardzo niekorzystnie wpłynąć na postawę ciała. Jeśli nie uda się znaleźć krzesła, mającego regulowaną wysokość siedziska, dobrym rozwiązaniem może się okazać podnóżek. Z kolei wysokość między blatem biurka a siedziskiem najlepiej, aby wynosiła około 25 cm.

Jak wkomponować w biurko w aranżacje pokoju dziecka?

Niemniej ważną kwestią jest wkomponowanie biurka w aranżację pokoju. Pokój dziecięcy to miejsce nauki i zabawy. Najlepiej postawić na meble proste oraz solidne, a zwłaszcza w przypadku młodszych pociech, unikać ostrych kantów. Biurko powinno być dopasowane kompozycyjnie do innych mebli w pokoju dziecka, jak np. półki na książki, szafki na ubrania czy łóżko, a także do innych elementów wystroju pomieszczenia, jak np. dywany, pościel itp. Szereg ciekawych rozwiązań – biurek i krzeseł dla dzieci można znaleźć w sklepach meblowych w całym kraju – modele w różnym stylu, również regulowane. Warto zapoznać się z ofertami np. takich sprzedawców jak Agata Meble, IKEA czy Black Red White.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *