fbpx
Budowa domu

Czym są mostki termiczne?

• Zakładki: 23


Mostki termiczne to luki, przez które budynek traci ciepło. Najczęściej występują w nieszczelnej warstwie termoizolacji. Obniżają energooszczędność budynku, co oczywiście wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak ich uniknąć, przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest mostek termiczny?

To przegroda posiadająca wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż sąsiadujące powierzchnie. W praktyce jest to nieszczelność w termoizolacji oraz miejsca, które ze względu na swoją specyfikę są narażone na szybsze wychładzanie. Mostki cieplne prowadzą również do nagromadzania się wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni oraz grzybów. Przyczyną tego problemu są najczęściej błędy konstrukcyjne oraz wybór materiałów izolacyjnych słabej jakości. Mostki dzielimy na punktowe i termiczne liniowe. Pierwsze są miejscami, w których dach lub ściana zostały przewiercone. Mogą to być miejsca na śruby lub rury. Dobra wiadomość jest taka, że nie ucieka nimi bardzo dużo ciepła, dlatego często bywają pomijane w obliczeniach dotyczących utraty ciepła. Z kolei mostki termiczne liniowe mogą powstać w takich miejscach jak połączenie stropu lub dachu ze ścianą zewnętrzną, nadproża, połączenie balkonu ze stropem, okolice kominów, miejsca osadzania drzwi i okien i nie tylko.  Nawet najmniejsza szczelina w perspektywie długoterminowej może oznaczać poważny wzrost wydatków w sezonie grzewczym.

Jak sprawdzić, czy w domu występują mostki cieplne?

Badanie termowizyjne lub termograficzne z udziałem podczerwieni, wykonywanie przez specjalistów, dysponujących specjalnym sprzętem, pozwoli na sprawdzenie, w których miejscach ucieka ciepło.

Mostki termiczne nie powstają z dnia na dzień

Jeśli na etapie tworzenia termoizolacji oszczędzałeś na materiałach, więcej niż pewne, że  z czasem termoizolacja zacznie tracić swoje oszczędności. Zwiastunem tego stanu będę problemy z utrzymaniem optymalnej temperatury i większe wydatki na ogrzewanie niż w poprzednich latach. Aby kontrolować sytuację i cieplne ubytki, warto co kilka  wykonywać badanie termowizyjne i reagować na bieżąco.

Jak można wybudować energooszczędny dom bez mostków termicznych?

Jeśli marzysz o energooszczędnym domu, nie możesz oszczędzać na tym, co ważne. Sięgaj po materiały termoizolacyjne najwyższej jakości, a wykonanie prac zlecaj profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem.  Tylko prawidłowe przeprowadzenie wszystkich prac, może uchronić cię przed obciążającymi portfel stratami ciepła.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *