fbpx
Budowa domu

Czym pomalować drewniany domek letniskowy?

• Zakładki: 12


Ochrona budynku przed czynnikami atmosferycznymi i przedłużenie jego żywotności — to kluczowe powody, dla który warto, a właściwie trzeba pomalować drewniany domek letniskowy. Jako że sklepowe półki niemal uginają się od nadmiaru produktów, które mogą pomóc w zachowaniu na lata niezmienionej estetyki twojego wakacyjnego azylu, podpowiadamy, po które z nich sięgnąć.

Drewniane domki letniskowe są piękne i klimatyczne. Jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą przysporzyć nam wielu niepotrzebnych problemów, które zakończą się kosztowną renowacją. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, dbaj o nie od samego początku. Nie o tym marzyłeś, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Malowanie domku letniskowego = ochrona. Ochrona = spokój (rzecz jasna twój).

Czym pomalować drewniany domek letniskowy?

Na dobry początek impregnat powierzchniowy, najlepiej w wersji wodorozcieńczalnej lub rozpuszczalnikowej. Musisz wiedzieć, że zapach rozpuszczalnika może utrzymywać się na drewnie przez stosunkowo długi czas. Jeśli jednak nie zamierzasz wprowadzić się do domku zaledwie dobę po malowaniu, warto pomyśleć o tym rodzaju impregnatu w pierwszej kolejności.  Doskonale penetruje drewno, co w praktyce oznacza dużo lepsze zabezpieczenie. W zależności od potrzeb możesz sięgnąć po impregnat chroniący powłokę przed rozprzestrzenianiem się ognia i jego zaprószeniem lub przed niszczącym działaniem wody.

Farba czy bejca, a może lakier?

Decyzja oczywiście należy do ciebie. Na pewno bejca jest łatwiejsza do położenia niż farba, ale zapewnia marginalną ochronę, nie radząc sobie z pleśnią i grzybem. Z kolei farba występuje w większej gamie kolorów i jest łatwiejsza do czyszczenia. Brud, kurz i inne zanieczyszczenia rzadziej przyklejają się do farby. Zapewnia lepszą niż bejca ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi. Zwycięzcą zestawienia zostaje lakier.  Pięknie podkreśla usłojenie drewna, jego niejednolitą strukturę i barwy poszczególnych elementów. W duecie z impregnatem zapewnia atrakcyjną i trawą powierzchnię na lata.

Jak przygotować domek letniskowy do malowania?

Jeśli wybrałeś już właściwy środek, zadbaj o odpowiednie przygotowanie powierzchni, która będzie malowana. Musisz usunąć wszelkie zanieczyszczenia, pozbywając się brudu, tłuszczu i kurzu, a także otworzyć pory drewna. W zadaniu pomogą ci ciepła woda z niewielkim dodatkiem szarego mydła, a także papier ścierny. Nastaw się na kilka dni pracy.

Malowanie domku letniskowego – czy warto postawić na profesjonalistów?

Malowanie domku letniskowego nie jest procesem trudnym, ale za to czasochłonnym. Jeśli czujesz, że może to być ponad twoje siły i nerwy, zleć zadanie profesjonalistom. Zadbają o impregnację i malowanie całego domku na wybrany przez ciebie kolor, sięgając po specjalistyczny drewnochron, bezbarwny podkład i wieńczący dzieło lakier (farbę/bejcę).

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *