fbpx
Wokół domu

Czym ogrodzić dom?

• Zakładki: 47


Dom to nasza twierdza. Jak wiadomo, każdy twierdza jest odpowiednio obwarowana, żeby nie przedostał się do niej żaden intruz lub wróg. Ogrodzenia są stosowane od bardzo dawna. Ludzie grodzili swoje zamki i gospodarstwa, a nawet państwa. Otoczenie terenu ogrodzeniem zwiększało poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Funkcja ogrodzenia nie zmieniła się do dziś. Kiedy granice naszej nieruchomości są zaznaczone ogrodzeniem, mamy wrażenie totalnego wykończenia. Oczywiście ogrodzenie nie może być byle jakie. Musi spełniać dwa najważniejsze założenia – odznaczać się dużą trwałością i być ładny. Ogrodzenie jest dla naszego domu tym samym, czym jest rama dla obrazu. Niby nic nie znaczący detal, a jednak nadaje uroku i stylu całości.

Jaki materiał będzie najlepszy na ogrodzenie? Który będzie się dobrze prezentować przez długie lata i zarazem będzie wytrzymały? Przyjrzyjmy się dziś kilku opcjom!

Ogrodzenia metalowe – trwałość i elegancja

Jednym z częściej wybieranych materiałów, z których wykonuje się ogrodzenia, jest metal. Od lat najpopularniejsza jest siatka metalowa, która jest jednocześnie jednym z najtańszych wariantów ogrodzenia. Jej przeciwnicy kręcą nosem na jej małą efektowność, jednak jest kilka sposobów na p[pomysłowe zaaranżowanie siatki jako ogrodzenia. Innym ogrodzeniem metalowym jest kute ogrodzenie, często wykonywane na zamówienie. To znacznie droższa opcja, choć bardzo efektowna. Doskonale sprawdza się w przypadku klasycznych domów, nawiązujących stylem do dworków. Ogrodzenia metalowe są bardzo trwałe, jednak nie gwarantują osłony przed oczami ciekawskich. Wyjściem jest obsadzenie płotu bluszczem, lub zastosowanie żywopłotu.

Ogrodzenie z drewna i kamienia

Płot wykonany z połączenia drewna i kamienia to chyba najbardziej klasyczne połączenie. Często spotykane jest następującej formie – słupki są wykonane z kamienia, lub cegły, a wypełnienie stanowią drewniane deski. Takie ogrodzenie z pewnością pięknie wygląda – szczególnie gdy dobierzemy ciekawy rodzaj kamienia i odcień drewna. Niestety wymaga sporo uwagi, żeby nie stracił na swojej urodzie i był trwały. Kamień wymaga regularnego mycia myjka ciśnieniową w celu usunięcia zanieczyszczeń i mchu. Trzeba tez pamiętać o konserwacji drewnianych desek. Tylko wtedy unikniecie gnicia i niszczenia desek.

Mur chiński

Dla tych, którzy cenią sobie prywatność ponad wszystko, stworzono płoty betonowe. Zazwyczaj wykonywane są z gotowych, odlewanych segmentów, które łączy się ze sobą. Ogrodzenie takie szybko się stawia i jest mrozoodporne. Nie straszny im deszcz, wiatr, czy wysokie temperatury. Niestety z estetyką bywa różnie…

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
70 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *