fbpx
Budowa domu

Czym ocieplić fundamenty? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 26


To, czy ocieplanie fundamentów ma sens, jest kwestią całkowicie bezsporną – korzyści płynące z tej inwestycji bardzo szybko zrekompensują wszystkie poniesione z początku wydatki. Prawidłowo zaizolowane fundamenty domu zapewnią mniejsze straty energii oraz wyższy komfort termiczny w całym budynku.

Ciepłe fundamenty – ciepły i wytrzymały dom

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ocieplanie fundamentów pozwala uchronić się przed powstawaniem tak zwanych mostków termicznych, czyli miejsc, przez które z mieszkania ucieka ciepło. Jest to szczególnie ważne w przypadku budowy nowoczesnych domów energooszczędnych, ale sprawdza się także w przypadku klasycznego budownictwa.

Ocieplanie fundamentów styropianem EPS

Klasyczny styropian to zdecydowanie najtańsza opcja. Posiada on stosunkowo dobre właściwości izolacyjne, chociaż w porównaniu do styroduru i pianki PUR wypada raczej kiepsko. Można to jednak zrekompensować, stosując dużo grubszą warstwę izolacyjną. Pamiętaj również, że jeśli zdecydujesz się na ocieplanie fundamentów styropianem, to niezbędne będzie zakupienie materiału o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Najczęściej poleca się styropiany z rodziny EPS 200.

Ocieplanie fundamentów styrodurem XPS

W dużym uproszczeniu styrodur to ulepszona wersja styropianu. W porównaniu do swojego poprzednika zwycięża niemal w każdym aspekcie. XPS jest mniej nasiąkliwy, dzięki czemu dużo lepiej sprawdzi się na wilgotnych działkach budowlanych. Niestraszne będą mu także wody gruntowe. Co więcej, styrodur jest wytrzymalszy od styropianu i wytrzymuje większe obciążenia mechaniczne. No i najważniejsze, ocieplanie fundamentów XPS zapewnia najlepsze parametry izolacyjne – styrodur jest jednym z najcieplejszych materiałów dostępnych do kupienia na rynku.

Ocieplanie fundamentów pianką PUR

Trzecią proponowaną przez nas metodą jest ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową (PUR). Jest to zdecydowanie najszybsza możliwość wykonania szczelnej i jednolitej warstwy izolacyjnej. Oferuje ona bardzo dobre właściwości termiczne i jest praktycznie niewrażliwa na działanie wilgoci. Dodatkowo piany poliuretanowe posiadają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i są wyjątkowo nielubiane przez gryzonie, zabezpieczając tym samym nasz dom przed inwazją niechcianych szkodników. Oprócz tego są odporne na działanie pleśni oraz grzybów.


 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *