Kwestie związane z ociepleniem domu drewnianego są niezwykle istotne. Właściwa izolacja wpływa bowiem na komfort mieszkańców i minimalizuje koszty związane z ogrzaniem obiektu.
Czym ocieplić dom drewniany?
Do najczęściej wybieranych artykułów do izolacji należą wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. Przed rozpoczęciem inwestycji warto się zastanowić, jak ocieplić drewniany dom. Poniżej prezentujemy zalety i wady poszczególnych artykułów:
- Wełna mineralna
To jeden z chętniej kupowanych towarów do ocieplania domu drewnianego. Bardzo dobrze przepuszcza parę wodną, zapobiegając powstawaniu pleśni. Cechuje się również wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, a ponadto jest materiałem niepalnym. Do atutów produktu zalicza się też sprężystość, co ułatwia montaż nawet na nierównych powierzchniach. Artykuł jest też bardzo wytrzymały i odporny na rozciąganie, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Do ocieplania wełną mineralną domu drewnianego wystarczą elementy o grubości 10 cm.
- Styropian
Nad wyborem tego surowca warto się dobrze zastanowić. Niektórzy specjaliści uważają, że ocieplanie domu drewnianego styropianem nie jest dobrym pomysłem ze względu na ograniczenia dotyczące przepuszczalności pary wodnej. Rzeczywiście, nieodpowiednio dopasowane i przymocowane płyty przyczyniają się do zawilgocenia ścian. Stąd też należy stworzyć konstrukcję pozwalającą na odprowadzenie wilgoci spod styropianowej warstwy. W tym celu wykonuje się szereg czynności, m.in. tworzy szczeliny wentylacyjne, mocuje specjalną folię usprawniającą wentylację. Aby ocieplić dom drewniany za pomocą styropianu, trzeba bardzo uważać na to, by płyty były równo ułożone i dokładnie przycięte.
- Pianka poliuretanowa
Wielu inwestorów decyduje się na ocieplenie domu drewnianego pianką poliuretanową. To najdroższe rozwiązanie. Z uwagi na fakt, że produkt najlepiej nakłada przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zaleca się skorzystać z usług profesjonalnej ekipy remontowej. Do zalet tego wariantu należy wysoka wydajność – do uszczelnienia wystarczy cienka warstwa, co nie wpływa na obciążenie konstrukcji, a ponadto maksymalizuje przestrzeń użytkową. Ze względu na aplikację w postaci natrysku produkt umożliwia dokładne ocieplenie domu szkieletowego. Materiał sprawdza się nawet w trudno dostępnych miejscach. Warto dodać, że komponent charakteryzuje się wytrzymałością. Jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci.
Ocieplenie domu drewnianego – od wewnątrz czy od zewnątrz?
Ocieplenie domu drewnianego w technologii szkieletowej wykonuje się wyłącznie od wewnątrz. Izolatory umieszcza się pomiędzy rusztowaniem z drewna a warstwą wykończeniową w postaci desek. Konstrukcję uzupełnia się dodatkowo o folię paroizolacyjną oraz folię wiatroizolacyjną. Przy montażu wełny mineralnej nie ma potrzeby tworzenia przestrzeni dylatacyjnej. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku zastosowania styropianu.
W przypadku chęci ocieplenia domku drewnianego należy szczególnie skupić się na newralgicznych miejscach, m.in. łączeniach ścian z pozostałymi elementami konstrukcji. Muszą być one zrealizowane precyzyjnie. W przeciwnym razie mogą powstać mostki termiczne, a izolacja domku letniskowego nie będzie się odznaczała tak wysoką skutecznością.
Ocieplenie domu drewnianego – porady
Sprawa dotycząca tego, jak ocieplić dom drewniany, powinna być gruntownie przemyślana. Rynek materiałów izolacyjnych odznacza się mnogością opcji. Warto wybierać materiały sprawdzonych marek, które posiadają dobre opinie oraz dokumenty potwierdzające ich jakość. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na ocieplenie domu szkieletowego za pomocą wełny mineralnej, styropianu czy pianki, pamiętaj, że właściwie założona izolacja stanowi inwestycję na przyszłość. Prace wykończeniowe można wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Decydując się na montaż we własnym zakresie, trzeba przestrzegać zaleceń producenta.