fbpx
Aranżacja wnętrz

Czym obudować kominek? Wskazówki

• Zakładki: 7


Czym obudować kominek, by był efektowny, a jednocześnie bezpieczny? Jakie materiały mamy do wyboru? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które mogą się okazać przydatne.

Obudowa kominka

Trudno wyobrazić sobie wyposażenie domu lub mieszkania, które w większym stopniu wpływa w nim na przyjemną atmosferę niż kominek. Dzięki niemu pomieszczenie staje się bardziej przytulne, a przy tym ciepło i blask płomieni sprawiają, że całe wnętrze nabiera niepowtarzalnego klimatu. Wieczory spędzone przy kominku doskonale poprawiają nastrój i wyciszają. Święta z bliskimi w takim otoczeniu z pewnością nie mają sobie równych. Aby jednak kominek pełnił odpowiednio swoją rolę, warto wykończyć go tak, by idealnie współgrał z całością aranżacji.

O czym warto pamiętać, decydując się na kominek w salonie? Do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, nowoczesnym czy minimalistycznym wybierzemy obudowę kominka o prostej formie, z gładkiego materiału, natomiast do pomieszczeń prowansalskich i rustykalnych dobierzemy obudowę z naturalnego kamienia lub z cegły (będziemy jeszcze o tym mówić szerzej). Wielkość obudowy kominka powinna być dostosowana proporcjonalnie do wielkości wnętrza. Do małego pokoju dziennego lepiej wybrać jasną obudowę kominka, Kominki wolnostojące lub wbudowane w ścianę o przesadnej dekoracyjności nie sprawdzą się ani w małych pomieszczeniach, ani w aranżacjach nowoczesnych.

Funkcje obudowy kominka

Chociaż obudowę kominka wybieramy przede wszystkim tak, by pasowała ona do całego wnętrza, to warto wiedzieć, że pełni również wiele praktycznych funkcji. Pierwszą z nich (choć nie dla wszystkich najważniejszą) jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Gładka powierzchnia obudowy kominków pozwala w szybki i łatwy sposób sprzątnąć kurz i inne zabrudzenia, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku często użytkowanych kominków, ponieważ obudowy brudzą się od sadzy. Jeśli kominek stanowi w naszym domu główne źródło ogrzewania, jego obudowa powinna odpowiednio chronić wkład kominkowy przed przegrzaniem i kumulować ciepło, które następnie przekazywane jest do innych pomieszczeń.

Wybierając materiał, którym chcemy zabudować kominek, będziemy więc brać pod uwagę również funkcjonalność. Obudowa kominka musi być niepalna, a ponadto powinna ją cechować odporność na uszkodzenia mechaniczne, biorąc pod uwagę fakt, iż kominek będzie systematycznie czyszczony, a w jego pobliżu będzie składowane drewno lub inny opał. Wykończenie kominka odgrywa również dużą rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zarówno wszystkich użytkowników, jak i całego budynku.

Jakie wyróżniamy obudowy kominkowe?

Izolacyjna obudowa kominka, która sprawdza się najlepiej w niewielkich mieszkaniach i w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Obudowa taka, jak mówi sama nazwa, izoluje ciepło, dzięki czemu na zewnątrz pozostaje chłodna, nawet gdy na palenisku pali się drewno. Oddawanie ciepła przez obudowę kominka w małych wnętrzach nie jest pożądane, ponieważ powietrze w nich zbyt szybko się nagrzewa.

Obudowa akumulacyjna kominka, idealna do dużych salonów, które ciężko ogrzać. Oddaje ona na całej powierzchni ciepło wytwarzane przez spalane paliwo. Zastosowanie takiej obudowy kominków to dobry sposób na długie zachowanie komfortu cieplnego i oszczędne zużywanie opału, zwłaszcza jeśli kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *