fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Czym jest szambo ekologiczne? Kiedy warto zastosować?

• Zakładki: 35


Ciekawym rozwiązaniem są szamba ekologiczne. Na wstępie warto zaznaczyć, że szambo ekologiczne to zbiornik bezodpływowy. Wiele osób myli go z przydomową oczyszczalnią ścieków, jednak szambo ekologiczne nie ma z nim zbyt wiele wspólnego.

Zbiorniki ekologiczne to gotowe prefabrykaty, które przyjeżdżają na miejsce montażu w gotowych elementach i to właśnie różni je od zbiorników tradycyjnych. Zasada działania jest praktycznie taka sama. Zbiornik gromadzi ścieki, które po pewnym czasie trzeba wywieść pojazdem asenizacyjnym.

Szambo ekologiczne czy tradycyjne?

Tradycyjne szamba budowane na miejscu nie są zbyt trwałe. Ich największym mankamentem pozostają problemy z uszczelnieniem spoin. Wiele zbiorników tradycyjnych rozszczelnia się po pewnym czasie użytkowania, a ścieki wydostają się wprost do gruntu. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, która może prowadzić do skarżenia wód gruntowych.

Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na zbiorniki ekologiczne. Tego typu produkty mogą być wykonane z plastiku bądź betonu. Są bardzo szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu, korozje oraz na różnego typu procesy, które zachodzą w glebach. Warto zaznaczyć, że żywotność zbiorników ekologicznych szacuje się na kilkadziesiąt lat.

Rodzaje szamb ekologicznych

W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje szamb ekologicznych: wykonane z tworzywa sztucznego oraz wykonane z betonu. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom z bliska.

Szamba ekologiczne z tworzywa sztucznego

Szamba z tworzywa sztucznego mają najczęściej przekrój koła z pofałdowanymi ścianami (w celu zwiększenia wytrzymałości). Nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych odznaczają się pełną szczelnością, żywotnością i odpornością na działanie zmiennych temperatur oraz nacisków podłoża. Ich istotną zaletą jest niewielka masa gotowego zbiornika. Plastikowe szamba są łatwe w transporcie, a ich montaż z reguły nie przysparza większego problemu. Ekologiczny zbiornik z plastiku powinien być odpowiednio zakotwiczony w gruncie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko jego wysadzania. Zakup tego typu produktu jest bardzo wskazany w przypadku, gdy na terenie posesji znajduje się studnia z wodą pitną.

Szamba z betonu

Gotowe szamba z betonu są znacznie szczelniejsze niż ich odpowiedniki powstające na miejscu budowy. Prefabrykaty przeważnie wykonuje się z betonu B20, B40 oraz dodatków zmniejszających nasiąkliwość. Zbiornik zapewnia całkowitą szczelność i jest odporny na procesy zachodzące w ściekach. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe jak i modułowe (pojedyncze komory mogą być ze sobą łączone).  Standardowa pojemność takich zbiorników to 6 – 12 m3 (takie pojemności nadają się do użytku przez kilkuosobową rodzinę).

Zakup zbiornika większego będzie utrudniony ze względu na duży ciężar. Masa prefabrykatów betonowych może też komplikować prace montażowe. Zbiornik opuszczamy do wykopu za pomocą urządzenia hydraulicznego. Dojazd urządzenia wymaga stabilnego, utwardzonego gruntu.

Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niektóre szamba ekologiczne są tylko niewiele tańsze od przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością tego zakupu. Wybór powinien być uzależniony od warunków wodno-gruntowych. Przydomowa oczyszczalnia wymaga wyodrębnienia przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. Zatem jeśli dysponujemy niewielką działką, to kupno szamba ekologicznego będzie jedynym rozsądniejszym rozwiązaniem.

W szambo ekologiczne warto także zainwestować w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a gleba nieprzepuszczalna. W tym wypadku budowa przydomowej oczyszczalni ścieków byłaby nieopłacalna ze względu na niewielką wydajność oczyszczania.

 

Możemy zatem stwierdzić, że szambo ekologiczne jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy inwestor nie chce rozlewać ścieków po swojej posesji i budować przydomowych oczyszczalni.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *