fbpx
Budowa domu

Czym jest strefowanie temperaturowe i jakie korzyści zapewnia?

• Zakładki: 27


Odpowiednio zaprojektowany układ pomieszczeń w budynku pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną, wspomagając przy tym efektywność funkcjonowania systemu grzewczego. W jaki sposób powinny być usytuowane wnętrza domu, aby przynosić nam najwięcej korzyści? Poznaj strefowanie temperaturowe.

Czym jest strefowanie temperaturowe?

To proces polegający na projektowaniu domu z uwzględnieniem czterech stref: zimnej, chłodnej, ciepłej oraz najcieplejszej.

Strefa zimna (nieogrzewana): temperatura 5-8°C

Tworzą ją wnętrza nieogrzewane i termicznie oddzielone od reszty domu – garaż, magazyn na narzędzia ogrodowe oraz wszelkie schowki.

Strefa chłodna (gospodarcza): temperatura 12-16°C

To wnętrza ocieplone, ale nieposiadające źródła ciepła, przeznaczone do czasowego pobytu ludzi.  Jest tu chłodniej niż w części mieszkalnej, ale cieplej niż w strefie nieogrzewanej. Strefę chłodną tworzą spiżarnia, kotłownia, pralnia, wiatrołap.

Strefa ciepła: temperatura 20°C

To pomieszczenia przeznaczone do stałego pobytu mieszkańców. Miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu – pokój dzienny, sypialnia kuchnia, jadalnia, gabinet i przedpokój. Temperatura w sypialni może być nieco niższa, co sprzyja komfortowi snu.

Strefa najcieplejsza: temperatura 24°C

Tworzą ją pomieszczenia sanitarne, w których panuje wysoki komfort cieplny – łazienki i pokoje kąpielowe.  Są one położone w sąsiedztwie strefy ciepłej, aby część zgromadzonego ciepła przechodziła do innych wnętrz.

Jak prawidłowo usytuować strefę dzienną i nocną?

Wnętrza powinny zostać rozplanowane zgodnie ze stronami świata i wynikającymi z tego zmianami nasłonecznienia. Najwięcej światła dziennego wymagają takie pomieszczenia jak salon, pokój do nauki, gabinet, a także taras. Strefa dzienna należy zlokalizować w części południowej, by wykorzystać energię słoneczną, wpadającą do pomieszczeń przez okno, do dogrzania wnętrz. Pomieszczenia ze strefy chłodnej (gospodarczej) należy usytuować od północnej lub ewentualnie wschodniej strony. Strefę nocną trzeba nieco odizolować od części dziennej. W domach z poddaszem i domach piętrowych strefa nocna mieści się zazwyczaj na górze, natomiast w domach parterowych w przeciwległej części domu dla części dziennej.

Jaką funkcję w domu pełnią strefy buforowe?

Stefy buforowe ograniczają straty ciepła z części mieszkalnej.  To nieogrzewane, ale ocieplone zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, części domu, np. garaż, wiatrołap, schowek, kotłownia oraz inne pomieszczenia gospodarcze. W strefie buforowej jest chłodniej niż we wnętrzu domu, a zarazem cieplej niż na zewnątrz.

Korzyści wynikające z prawidłowo usytuowanych stref termicznych

  • Strefowanie temperaturowe wpływa na lepsze wykorzystanie instalacji grzewczej, która będzie prawidłowo ogrzewać strefy ciepłą i najcieplejszą. Przekłada się to na niższe zużycie energii i w efekcie obniżenie rachunków.
  • Pozwala wykorzystać energię słoneczną do dogrzewania wnętrz ze strefy dziennej.
  • Stwarza komfortowe warunki cieple dla domowników.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *