fbpx
Budowa domu

Czym jest odkurzacz centralny i jakie są jego zalety?

• Zakładki: 47 • Komentarz: 1


Jesteś na etapie budowy domu i poszukujesz nowoczesnych rozwiązań? Nic dziwnego, każdy z nas chce żyć coraz wygodniej. W branży produkcyjnej każdego roku widzimy coraz większy rozwój automatyzacji. Ten trend przenosi się także do naszych domów. Maszyny wykonują za nas żmudną pracę, dzięki temu mamy więcej czasu na realizowanie swoich pasji, a także na czas z rodziną. Jednym z ciekawszych rozwiązań, coraz częściej stosowanych w polskich domach jest odkurzacz centralny. Jeżeli szukasz urządzeń, które ułatwią życie Tobie i Twojej rodzinie, to koniecznie dowiedz się więcej o odkurzaczu centralnym.

Dlaczego odkurzacz centralny jest lepszy od klasycznego?

Większość z nas przyzwyczajona jest do klasycznych odkurzaczy – mniejszych lub większych, stojących lub klasycznych na kółeczkach. Zasilane są one za pomocą przewodu, który zwykle nie jest na tyle długi by dotrzeć do wszystkich pokoi, więc trzeba korzystać z dodatkowego przedłużacza lub przełączać przewód pomiędzy pomieszczeniami. Klasyczne odkurzacze sprawdzają się w mieszkaniach i niewielkich domach. Jednak w piętrowych domach przenoszenie takiego odkurzacza bywa kłopotliwe. Do tego odkurzacz łatwo obija się o meble i ściany, więc łatwo przypadkowo coś zarysować. Dużą wadą odkurzaczy klasycznych jest cyrkulacja zużytego powietrza w pomieszczeniu. Co prawda powietrze zostaje przepuszczone przez filtry, ale istnieje ryzyko, że duża część alergenów i bakterii pozostaje w pomieszczeniu. 

Odkurzacz centralny – na czym to polega?

Alternatywą dla odkurzacza klasycznego jest odkurzacz centralny. W zasadzie nie jest to jedno urządzenie, a cała złożona instalacja. Można wymienić następujące elementy odkurzacza centralnego: jednostka centralna, rury, gniazda ssące, wąż ssący oraz wyposażenie podatkowe (np. automatyczna szufelka, turboszczotka, ssawki precyzyjne). Jednostka centralna stanowi główną część odkurzacza – to w niej znajduje się silnik, a także pojemnik na odpady. We wszystkich częściach budynku umiejscowione są gniazda ssące, do których podłącza się węża ssącego. Długość węża może wynieść nawet 10 m, więc bez problemu dotrzesz do wszystkich zakamarków. W odkurzaczu centralnym zużyte powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz, więc w pomieszczeniach nie zostają zamknięte roztocza i drobinki kurzu. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji

comments icon1 komentarz
1 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Czym jest odkurzacz centralny i jakie są jego zalety?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *