fbpx
Aranżacja wnętrz

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 5


Swobodny i nonszalancki styl boho to niesłabnący trend nie tylko w modzie, ale i wystroju wnętrz. Bezpretensjonalne zestawienia kolorów, połączenie nowoczesności i vintage, a do tego przytulne, naturalne materiały i etniczne dekoracje – boho we wnętrzach to pełna uroku, radosna feeria barw i wzorów, która zawsze wprowadza domowników w dobry nastrój.

Styl boho – wnętrza pełne artyzmu

Choć na pierwszy rzut oka mieszkania w stylu boho wyglądają na wskroś nowocześnie, jego historia sięga ubiegłego stulecia. Moda na niestandardowe, wyraziste kolory, przyjazne, naturalne formy i materiały, a także etniczne inspiracje Afryką i Orientem rozkwitła wraz z rewolucją hipisowską w latach 60. i 70. Nazwa „boho” (od słowa „bohema”) nawiązuje do francuskiej cyganerii – żyjących w drodze, ubogich artystów, którzy cenili sobie swobodę, wolność od panujących norm i zasad oraz niezależność.

Styl boho w domu – najważniejsze cechy

Czym dziś charakteryzuje się wystrój wnętrz w stylu boho – inspirowany kulturą hipisowską, która ceniła wolność wyrazu, nonkonformizm i bliskość natury? Styl boho to przede wszystkim:

kolory – naturalne, wyraziste, często zestawione ze sobą niezgodnie z przyjętymi zasadami aranżacji: biel, beże i brązy, turkus, pomarańczowy, jasna zieleń, miodowa żółć i magenta,
materiały – najczęściej naturalne, ekologiczne i z recyklingu: bawełna, rattan, wiklina, len, wełna i stare drewno,
zestawienia wbrew skostniałym zasadom – wnętrza w stylu boho niepowtarzalny mix wzorów, faktur, materiałów i stylów,
komfort i wygoda – dom w stylu boho powinien być przede wszystkim przytulny, dlatego nie może w nim zabraknąć miękkich, wygodnych siedzisk, poduszek, grubych koców, narzut, patchworków,
połączenie nowoczesnego wyposażenia z meblami i dodatkami vintage,
motyw dalekich podróży – wystrój boho jest inspirowany Orientem, egzotyką i podróżami do odległych miejsc. Dekoracje we wnętrzach w stylu boho to pamiątki z takich wypraw: tekstylia, dywaniki, koce i narzuty w afrykańskie wzory, a także ręcznie robione, tradycyjne ozdoby, np. maski i rzeźby. Dużą rolę odgrywają też: ceramika, koronki, makramy i ręcznie tkane dywaniki.

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Dom lub mieszkanie w stylu boho musi być jasne, dlatego najlepiej jest postawić na klasyczne, białe ściany i drewniane podłogi. Sypialnia boho powinna być pełna miękkich poduszek, przytulnych koców i narzut w afrykańskie wzory. Zamiast ramy łóżka z zagłówkiem możesz wykorzystać stelaż z palet, a na ścianie zawiesić indyjską mandalę. Z kolei centrum kuchni w stylu boho stanowi duży, drewniany stół, przy którym mogą stanąć różne rodzaje krzeseł „z odzysku”. Nie zapomnij też o roślinach doniczkowych, zawieszonych pod sufitem w oryginalnych, ręcznie robionych makramach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *