Farby silikatowe są jednymi z chętniej stosowanych na rynku. Wszystko za sprawą zalet, których nie można im odmówić. Wyjątkowa odporność na działanie czynników biologicznych, czy doskonała paroprzepuszczalność to ich znak rozpoznawczy.
Co to są farby silikatowe?
Farby silikatowe zewnętrzne to produkt, który doskonale sprawdzi się do pokrywania każdego rodzaju podłoża mineralnego, zarówno cienkowarstwowych tynków mineralnych, jak i tych tradycyjnych cementowych i cementowo-wapiennych. Doskonale sprawdzi się również na betonie.
Farby silikatowe z powodzeniem można wykorzystać nie tylko na nowych budynkach, ale pokryć nimi starsze elewacje. Fachowcy polecają także ten produkt do malowania pozbawionego ubytków i wykwitów kamienia naturalnego lub murów wykonanych z cegły silikatowej (piaskowo-wapiennej).
Które właściwości wyróżniają farby silikatowe?
Podstawowym składnikiem farb silikatowych jest szkło wodne. Dzięki niemu produkt wyróżnia się na rynku właściwościami, których nie posiadają inne farby, np. farba silikonowa. Do najważniejszych właściwości farb silikatowych należą:
- produkt tworzy trwałe wiązanie chemiczne z podłożem mineralnym. Nie jest to powłoka, która może się złuszczyć, jak często ma to miejsce przy farbach dyspersyjnych;
- najwyższa paroprzepuszczalność;
- zmniejszona podatność na zabrudzenia (farby silikatowe są termoplastyczne, dzięki czemu nie kleją się, kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura) oraz porastanie (wyższe pH produktu);
- nowoczesne farby silikatowe zawierają w sobie hydrofobizatory, które powodują, że produkt nie chłonie wody;
- niewielka możliwość wyboru kolorów farby, która barwiona jest jedynie pigmentami nieorganicznymi.