fbpx
Ciekawe rozwiązania

Czy warto zbudować wiatę śmietnikową?

• Zakładki: 13


Oczywiście, że tak! Nie tylko pozwala zachować większy porządek w miejscu składowania odpadów na działce, ale również zabezpiecza je przed dzikimi zwierzętami. Na dodatek to nie są jedyne zalety wiaty śmietnikowej!  Poznaj korzyści posiadania tego typu konstrukcji i dowiedz się, z jakich materiałów możesz ją zbudować.

Właściciele nieruchomości mają obowiązek segregowania odpadów i choćby z tego powodu warto zainteresować się wiatą śmietnikową. Wynoszenie określonych opadów zgodnie z terminarzem przygotowanym przez firmę świadczącą na rzecz miasta lub gminy usługi komunalne może być uciążliwe.  Wiata śmietnikowa odciąży naszą pamięć w tym zakresie. Ograniczenie przykrych zapachów będzie miłym bonusem.

Czy potrzebujesz zgody na budowę wiaty śmietnikowej

Przygotowując projekt budowy domu, nie możesz pominąć kwestii zagospodarowania terenu działki. Wiata śmietnikowa jest jednym z elementów wpisujących się w zagospodarowanie terenu, więc jeśli uwzględnisz ją w planie budowlanym, nie będziesz musiał załatwiać dodatkowych formalności związanych z pozwoleniem lub zgłoszeniem budowy nowych elementów zagospodarowania terenu. Warto skorzystać z takiej możliwości i zdecydować się na budowę wiaty, tym bardziej że jednym z obowiązkowych elementów projektu zagospodarowania terenu jest zaznaczenie miejsca składowania odpadów, w którym staną śmietniki dostarczone przez odpowiednią firmę oczyszczania. Skoro i tak musisz zająć się kwestią śmieci na swojej posesji, zrób to z korzyścią dla siebie. Jeśli odkupiłeś od kogoś dom lub przeoczyłeś kwestię wiaty w projekcie swojego nowego domu, będziesz musiał zgłosić do właściwego organu administracyjnego zamiar jej wybudowania. Pozwolenie jest wymagane dopiero w przypadku, gdy wiata przekracza określoną w przepisach powierzchnię. Przepisy prawa budowlanego zezwalają w przypadku zabudowy jednorodzinnej na umieszczenie wiaty śmietnikowej właściwie w dowolnym miejscu.

Zalety wiaty śmietnikowej 

  • Uławia segregowanie i składowanie odpadów – koniec z pamiętaniem, który rodzaj odpadów i kiedy wystawić, by stosowna firma mogła je odebrać. Wiata z dwoma wejściami pozwoli firmie zabrać odpady bezpośrednio z wyznaczonego przez ciebie miejsca.
  • Mniej nieprzyjemnych zapachów – śmieci przechowywane w zadaszonej, zamkniętej wiacie nie będą rozrzucane przez wiatr lub też dzikie zwierzęta, traktujące twoje worki i kubły ze śmieciami jak szwedzki stół. Odpady bio ochronione przed deszczem, śniegiem wiatrem i słońcem będą przyciągać mniej insektów i przez to rozkładać się wolniej.
  • Sprawia, że przydomowa przestrzeń jest estetyczna, po prostu przyjemna dla oka – wszystko, co powinno być poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem wzroku jest. Przestrzeń staje się uporządkowana i schludna.
  • Konstrukcję można wznieść za rozsądną cenę i to niewątpliwie kolejny plus tego rozwiązania.

Wiata śmietnikowa – materiały 

Przede wszystkim warto zdecydować się na wiatę śmietnikową z dwoma wejściami, by nie musieć wynosić worków poza teren działki i móc zamknąć wewnętrzne wejście na klucz. Wybór materiału do budowy wiaty będzie zależeć od stylistyki przestrzeni przydomowej. Najpopularniejszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jest wiata blaszana z profili zamkniętych.  Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić wiatę drewnianą (nie zapomnij o impregnacji) lub murowaną – z bloczków, cegieł lub pustaków.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *