fbpx
Budowa domu

Czy Twoje panele podłogowe wymagają podkładu? A jeśli tak, to jaki podkład powinieneś wybrać?

• Zakładki: 53


Wybierający na Intar.pl podłogi do domu lub mieszkania często skupiają się na samych tylko panelach. I faktycznie, nasze panele podłogowe – zwłaszcza panele winylowe – potrafią zawładnąć wyobraźnią i odciągnąć uwagę od tak istotnych szczegółów, jak podkłady pod te właśnie panele. A przecież nie wolno zapominać, że systemy podłogowe składają się z paneli oraz z podkładu. Jedynie razem tworzą kompletną, funkcjonalną i trwałą podłogę. Dlaczego?

Czy zawsze należy stosować podkład pod panele? Czy stosowanie takiego podkładu w każdym wypadku jest konieczne?

Teoretycznie nie jest to konieczne, ale w praktyce podobne połączenie niemal zawsze i bez wyjątku okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. Ostateczną decyzję uzależnia się zwykle od indywidualnej oceny sytuacji, ponieważ każda podłoga, jak i każda inwestycja, jest na swój sposób wyjątkowa, nawet jeśli wykonuje się ją według powielanego po wielokroć planu. Z całą pewnością należy wziąć przy tym pod uwagę m.in.:

  • stan podłoża – im bardziej nierówne jest podłoże, tym grubszy podkład należy wybrać;
  • poziom oczekiwanej izolacji akustycznej i termicznej – jeśli inwestorowi i wykonawcy zależy na poprawie izolacji akustycznej bądź termicznej, sięgają po podkład o odpowiednich właściwościach;
  • rodzaj wybranych paneli – przy większości paneli mamy dość dużą dowolność w wyborze rodzaju podkładu, jednak niektóre wymagają zastosowania podkładu dedykowanego, specjalnego.

Nawet w sytuacji, w której teoretycznie podkład pod panele podłogowe można by pominąć, wielu inwestorów decyduje się na nie z uwagi na komfort, jaki rozwiązanie to zapewnia. A przecież solidna podłoga powinna być nie tylko trwała i funkcjonalna, ale również komfortowa.

Jaką funkcję pełni podkład pod panele?

Wnioski co do funkcji pełnionych przez podkłady pod panele łatwo można wysnuć już z samego uzasadnienia ich stosowania. Wiemy już np. że podkłady pod panele winylowe są kluczowe dla ogólnego komfortu użytkowania podłogi. Oprócz tego za główne funkcje podkładu należy uznać:

  • niwelowanie nierówności podłoża – podkład pod panele podłogowe pozwala wyrównać drobne nieprawidłowości powierzchni, na której układana jest podłoga. Zapobiega to uszkodzeniom paneli spowodowanym przez napięcia fizyczne i przedłuża ich żywotność;
  • izolację akustyczną – odpowiednio dobrany podkład znacząco poprawia izolację akustyczną podłogi. Redukuje efekt tzw. „echa kroków” (co jest szczególnie ważne w budynkach wielopiętrowych), zmniejszając hałas powstający podczas chodzenia po mieszkaniu;
  • izolację termiczną – w tym przypadku podkład działa jako dodatkowa warstwa izolacji termicznej, pomagając w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu i zwiększając ogólny komfort;
  • współpracę z ogrzewaniem podłogowym – w razie zastosowania systemów ogrzewania podłogowego, podkład musi być specjalnie przystosowany do tego typu instalacji, aby nie blokował ciepła, ale jednocześnie chronił podłogę.

Wybór odpowiedniego podkładu pod panele jest ważnym elementem budowy podłóg, mającym znaczący wpływ na trwałość, wydajność i komfort ich użytkowania. A skoro jest to element tak ważny, należy go szukać jedynie u sprawdzonych, profesjonalnych dostawców – takich jak Intar.pl. Nasza oferta podkładów pod panele podłogowe zadowoli nawet najbardziej wymagających wykonawców.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
197 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *