fbpx
Budowa domu

Czy malowanie cegły elewacyjnej to dobry pomysł?

• Zakładki: 14


Malowana cegła – hit czy kit? Ilu ludzi, tyle zdań. Jeśli rozważasz pomalowanie ceglanej elewacji swojego domu, dowiedz się, jak się prawidłowo do tego zabrać i na co zwrócić uwagę.

Co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o malowaniu domu z cegły

Rodzaj cegły i jej aktualny stan

Jeśli elewację twojego domu tworzy naprawdę solidna cegła, która mimo upływu lat prezentuje się znakomicie, najlepiej zostaw ją w stanie pierwotnym. Nie zmienia się dobrego na pozornie lepsze.  Dlaczego? Cegła ma niskie wymagania konserwacyjne, a gdy ją pomalujesz, elewacja będzie wymagać konserwacji. Po kilku latach farba pod wpływem działania warunków atmosferycznych przestanie prezentować się dobrze, a ciebie czeka albo jej usuwanie i doprowadzenie elewacji do stanu sprzed malowania, albo ponowne malowanie po uprzednim usunięciu starej powłoki. Po prostu gra nie jest warta świeczki.  Jeśli dostrzegasz działanie czasu i obniżenie estetyki elewacji, ale jednocześnie cegła nadal zachowuje integralność strukturalną, warto chwycić za pędzel i tchnąć w nią nieco życia.

Wybór odpowiedniej farby i podkładu

Cegła jest porowata i musi oddychać, więc nie możesz użyć do jej malowania pierwszej lepszej farby, którą masz pod ręką. Uszczelniona czy też właściwie zablokowana farbą cegła nie będzie radzić sobie z wilgocią – z wnikaniem i wydostawaniem. To może doprowadzić do powstawania wykwitów na cegle i gromadzenia się minerałów na powierzchni. Z czasem może dojść do odpryskiwania cegły, jej stopniowego rozpadu. Sięgnij po farby murarskie do malowania zewnętrznego. Lepiej przylegają do cegły i są oddychające.

Sposób malowania cegły

Tylko poprawnie pomalowana cegła sprawi, że twoja elewacja będzie prezentować się profesjonalnie, a przy tym pozostanie trwała. Nie jest to proces, z którym możesz uporać się samodzielnie w weekend. Jeśli masz obawy, że nie podołasz zadaniu, lepiej zaufaj specjalistom. Za dużo masz do stracenia. Przed malowaniem oczywiście musisz oczyścić cegłę. Usuń kurz i zabrudzenia, szczególnie z łączeń pomiędzy cegłami. Gdy to zrobisz, musisz umyć powierzchnię przy pomocy wody z dodatkiem mydła malarskiego, a następnie całość spłukać czystą wodą. Po wyschnięciu ściany, sprawdź, jak wyglądają fugi, czy nie ma ewentualnych ubytków. Jeśli powłoka nadaje się do malowania, najpierw połóż dobry grunt. W ten sposób ustabilizujesz powierzchnię i ujednolicisz ścianę. Czas na najwyższej jakości farbę. Wybierając ją, zwróć uwagę na to, co będzie musiała przetrwać, z jakimi czynnikami zewnętrznymi będzie zmagać się elewacja. Do malowania możesz używać zarówno pędzla, jak i wałka z długim włosiem. Świetnym pomysłem jest malowanie natryskowe.

Pamiętaj, że nawet przy użyciu odpowiednich produktów pomalowana cegła nigdy nie powróci do swojego pierwotnego stanu. Decyzję o malowaniu podejmuj po dokładnym rozważeniu za i przeciw.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
121 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *