fbpx
Budowa domu

Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia?

• Zakładki: 40


Klimatyzacja jest wszędzie – w samochodach, galeriach handlowych, biurach i domach. Trudno wyobrazić sobie upalne lato bez klimatyzacji w pomieszczeniach. Bardzo wysokie temperatury potrafią być wyjątkowo dokuczliwe, kiedy musimy pracować, przemieszczać się po mieście czy wykonywać prace domowe. Obniżenie temperatury powietrza z pomocą klimatyzatora daję natychmiastowe uczucie ulgi, kiedy słońce grzeje wyjątkowo mocno. 

A jaki wpływ na zdrowie ma klimatyzacja? Szkodzi czy nie szkodzi? Czy klimatyzacja może powodować problemy z zatokami i przeziębienia? Przeczytaj i zobacz, jakie działanie na zdrowie ma klimatyzacja w Twoim domu i w biurze.

Wielofunkcyjny klimatyzator – ulga w upalne dni

Zadaniem klimatyzacji jest wentylowanie pomieszczenia i utrzymywanie panującej we wnętrzu temperatury na stałym poziomie. Urządzenie może chłodzić i grzać, w zależności od ustawienia i modelu, wentylować lub osuszać powietrze, ale też je filtrować. Klimatyzator zasysa powietrze z pomieszczenia i wypuszcza powietrze chłodniejsze, cieplejsze czy przefiltrowane – wszystko to w zależności od preferencji użytkowników. Z jakimi zagrożeniami wiąże się używanie klimatyzatora albo raczej – jak może szkodzić zdrowiu nieumiejętne używanie tego urządzenia?

Klimatyzacja – szkodzi zdrowiu czy nie?

Odpowiednio zamontowana i konserwowana klimatyzacja nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Problem pojawia się, kiedy nie dbamy odpowiednio o klimatyzator lub używamy go w niewłaściwy sposób. 

Grzyby i bakterie w urządzeniach do klimatyzacji

Z biegiem czasu w urządzeniu gromadzi się kurz i brud, a z tym wiąże się rozwój bakterii i grzybów, co może być groźne dla osób z alergią czy astmą. Jak temu zapobiec? Wystarczy regularnie czyścić sprzęt i wymieniać filtry na nowe. Nowoczesne urządzenia do klimatyzacji wręcz zwiększają komfort życia alergików dzięki specjalnym filtrom przeciwko roztoczom, sierści czy pyłkom kwiatów.

Zbyt duże różnice temperatur

Kolejnym problemem, z jakim zmagają się użytkownicy klimatyzatorów, są ciągłe katary, problemy z zatokami, kaszel czy bóle głowy. Przyczyną nie jest samo działanie klimatyzacji, ale zbyt duża różnica temperatur między pomieszczeniem a przestrzenią poza nim. Klimatyzacji nie należy ustawiać na zbyt niskie temperatury, kiedy za oknem z nieba leje się skwar. Warto też wyłączyć chłodzenie na parę chwil przed wyjściem z domu, żeby organizm przyzwyczaił się do zmiany temperatury.

Suche powietrze od klimatyzacji

Klimatyzacja może wysuszać powietrze. Suche powietrze o niskiej wilgotności wysusza skórę, ale i śluzówkę, co może prowadzić do nieżytu górnych dróg oddechowych – bólu gardła i uczucia drapania w gardle, kaszlu czy chrypki. Aby temu zapobiec, można zwiększyć ustawienie wilgotności w klimatyzatorze, właściwie ustawić temperaturę i regularnie nawilżać gardło

Czy klimatyzacja naprawdę jest szkodliwa? Odpowiedź jest prosta – wpływ klimatyzacji na zdrowie zależy od jej rozsądnego użytkowania

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji Łódź.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *