fbpx
Budowa domu

Czy hydroizolacja tarasu jest potrzebna? Przed czym chroni?

• Zakładki: 22


Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się, czy uwzględnić w budżecie hydroizolację tarasu? Sprawdź, dlaczego takie zabezpieczenie jest ważne! Z niniejszego artykułu dowiesz się m.in. tego, przed czym chroni hydroizolacja na tarasie oraz jak wybrać właściwą do rodzaju konstrukcji.

Hydroizolacja – ochrona tarasu

Nie bez powodu specjaliści od budowy i remontu budynków podkreślają wagę hydroizolacji tarasu. Konstrukcja ta ma postać płyty i jest wysunięta poza obrys budynku, co czyni ją podatną na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, przede wszystkim pogodowych. Hydroizolacja tarasu pełni funkcję ochrony przed skutkami wilgoci, wody zalegającej na podłożu czy zmian temperatury. Deszcz i śnieg nie uszkadzają płyt tarasowych, a cząsteczki wody nie wnikają w głąb budynku, co mogłoby powodować powstawanie grzybów i pleśni, rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Izolacja wodoszczelna tarasu przeciwdziała także korozji elementów budynku oraz uszkodzeniu przewodów.

Jak wybrać izolację wodoszczelną tarasu?

Wybór materiałów do izolacji wodoszczelnej tarasu zależy od charakteru tarasu, w tym wysunięcia, powierzchni, położenia względem pomieszczeń i gruntu. Na dużym tarasie oraz w strefach wzmożonego naprężenia – np. miejscach połączenia ściany z podłożem – wskazane są materiały elastyczne o bazie mineralnej, uwzględniające pracę podłoża. Warto zauważyć, że kiedy taras położony jest nad pomieszczeniem, chociażby salonem, szczelna hydroizolacja chroni nie tylko taras, ale również owo pomieszczenie.

Podczas tworzenia hydroizolacji warto współpracować z renomowaną firmą i korzystać z produktów jednej marki, najlepiej także z jednego zestawu. Ma się wówczas gwarancję wykonania trwałej izolacji na długie lata oraz kompatybilności elementów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Waterblock.eu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *