fbpx
Ogród

Czy cieszysz się w pełni swoim ogrodem? Dowiedz się jak spełnić swoje marzenia!

• Zakładki: 20


Dom z ogrodem to marzenie wielu rodzin. Podczas gdy nasza wyobraźnia jest pełna wspaniałych chwil, rzeczywistość często jest inna i właściciele nie korzystają w pełni z możliwości swojego ogrodu. Więc od czego zacząć?

Pierwotne plany dotyczące wymarzonego ogrodu często zmierzają w nieco innym kierunku. Przyszli właściciele, którzy być może nie mieli wcześniej doświadczenia z własnym ogrodem, nie docenią trudności w utrzymaniu jego poszczególnych części.

Drewniane meble ogrodowe muszą być malowane z powłoką ochronną każdej wiosny, basen musi być regularnie czyszczony, a jakość wody utrzymywana, rabaty kwiatowe muszą być odchwaszczane, liście grabione, itp. Ogród zmienia się z miejsca, którym można się cieszyć, w miejsce codziennej pracy. Jak to zmienić?

Ograniczyć ilość drzew i krzewów ozdobnych

„Amerykański” ogród z angielskim trawnikiem stał się marzeniem wielu młodych rodzin, szczególnie w ostatnich 30 latach. Taki ogród wymaga jednak dużo pracy i niewiele oferuje w zamian.

Drzewa i żywopłoty muszą być regularnie przycinane. Odpady organiczne muszą być zbierane i odpowiednio przetwarzane. Jesienią będziesz miał dużo liści do zgrabienia. A trawnik to osobny rozdział. Aby uzyskać naprawdę doskonały trawnik, potrzebuje on odpowiedniej ilości składników odżywczych, wilgoci i regularnego koszenia na idealną wysokość. Ponadto kosiarka musi mieć idealnie ostre ostrze, aby koszenie było czyste, a trawnik nie żółkł w miejscu koszenia.

Zdjęcie: Shutterstock

Spróbuj więc ponownie rozważyć, czy duży ogród z ozdobnymi roślinami naprawdę ma sens.

Czy nie lepiej uzyskać coś w zamian za ten wysiłek? Przynajmniej w części ogrodu należy ponownie umieścić drzewa owocowe oraz warzywniaki. W końcu okaże się, że pielęgnacja jest porównywalna, a nagrodą są bogate i smaczne plony.

Zdjęcie: Shutterstock

Wymień meble na takie, które nie wymagają konserwacji


Zamiast litego drewna, wypróbuj meble rattanowe lub meble o metalowej konstrukcji. 

Zdjęcie: Shutterstock

Ławki ogrodowe, stoły i krzesła mają służyć przede wszystkim do relaksu, a nie do ciągłego utrzymania ich w należytym stanie.

Dotyczy to również wielu innych elementów wyposażenia ogrodu. Spróbuj sam ocenić, co pochłania nadmierną ilość Twojego czasu. Często istnieją rozwiązania, które zapewniają takie same lub bardzo podobne korzyści, a jednak wymagają mniejszej uwagi.

Oddaj opiekę w ręce profesjonalistów

Jeśli jednak nie chcesz iść na kompromis w kwestii koncepcji i wyposażenia ogrodu, istnieje inne rozwiązanie. Zamów usługi profesjonalistów. Profesjonalny ogrodnik zadba o Twój ogród z zapałem. W końcu wizyta będzie potrzebna tylko raz lub dwa razy w roku, kiedy trzeba wykonać większość prac w ogrodzie.

Zdjęcie: Shutterstock

Nie ma nic wstydliwego w wynajęciu profesjonalisty do swojego ogrodu. Jest to rzecz zupełnie standardowa i od dawna była przywilejem ludzi zamożnych. Nie musisz się też martwić o wygórowane koszty. Jeżeli pomaga żyć szczęśliwie i pozwala na relaks w ogrodzie to jest to oczywisty wybór.

Zdjęcie: Shutterstock

Przeczytaj także: Sztuczna trawa na balkon i taras – na co zwrócić uwagę?

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *