Czerwony to kolor pasji i siły, nierozerwalnie związany z miłością i namiętnością. Ma w sobie dzikość, więc aranżacja wnętrz z wykorzystaniem tego koloru powinna być przede wszystkim przemyślana. Pomieszczenia, które za mocno zostaną doprawione czerwienią, wpadną w jej sidła i staną się zbyć krzykliwe, a przez to przytłaczające. Nie oznacza to jednak, że mamy bać się czerwieni i wyprosić ją ze swojego domu.
O ile wnętrze całościowo zatopione w czerwieni, to bardzo zły pomysł i nie są w stanie uratować go choćby najlepiej dobrane dodatki, o tyle czerwień zaznaczająca swoją obecność, w sposób wyrazisty, a jednak nie przesadny, może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Chociaż przez długi czas unikano tej barwy w domowych aranżacjach, w ostatnich latach pojawiło się na rynku coraz więcej ożywiających wnętrze dodatków. Przystrojone w czerwień salony, nowoczesne kuchnie i przedpokoje, mogą całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Wszystko zależy od użytej barwy i wielkości metamorfozy. Na szczęście występuje w wielu odcieniach, które różnią się między sobą temperaturą barwy. Z kolorem czerwonym jest jak ze słodyczami. Skutecznie poprawia humor, ale łatwo przesadzić. Jeśli uświadomimy sobie, że kluczem do sukcesu jest umiar, wtedy zacznie się magia i opowieść o wnętrzu, które nie pozostawia człowieka obojętnym.
Czerwień na ścianach
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do stosowania czerwieni we wnętrzach domowych. Jednak mieszkania czy też domy z czerwienią na ścianach pojawiają się niezwykle rzadko. Dlaczego? Problem stanowią wielkość pomieszczenia i jego jasność, tj. dostęp do naturalnego światła. W mieszkaniach małych i słabo nasłonecznionych czerwień przytłacza. Jeśli zależy nam, by ta barwa jednak pojawiła się w sypialni lub salonie, warto zdecydować się na metamorfozę jednej ściany. Szczególnie dobrze w takim otoczeniu czuje się białe drewno, meble w odcieniach écru i budyniowym, a także wszelkie beże i szarości. Dobrym rozwiązaniem będzie granat i zapewniająca odpowiednio oryginalne zestawienie zieleń (nie w każdym odcieniu). Jeśli nie planujemy wymiany mebli, możemy pomyśleć o zmianie podłogi, stawiając na naturalne, oczywiście jasne, deski. Innym pomysłem są aranżacje w stylu orientalnym. To wybór dla osób stawiających na wyrazistość, które swoją codzienność przyprawiają nutą szaleństwa. Indyjskie lub kolonialne meble, hebanowe łoże, spora ilość wenge i efekt wow gwarantowany.
Odcienie czerwieni
Dobór elementów współgrających z czerwienią, tak naprawdę będzie zależeć od tego, z jakim jej odcieniem mamy do czynienia. To, co pasuje do czerwieni pomidorowej czy ceglanej, nie dobrze wyglądać z jej ognistą odmianą. To rzecz, o której trzeba pamiętać, zapraszając władczą czerwień do swojego wnętrza. Tak właściwie, to ile odcieni ma czerwień? Niestety nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bez wgłębiania się w skomplikowane sprawy związane z hipostazą palety barw. W tym artykule skupimy się na tych powszechnie kojarzonych.
- Klasyczna czerwień – bardzo intensywna barwa, pełna ponadczasowej klasy i ognia. Będzie stanowić wyraźny akcent każdej aranżacji.
- Ceglany – kolor ciepły i głęboki. Czerwień nieco przybrudzona, z domieszką brązu i pomarańczowego koloru. Tworzy kontrastujące połączenia z głębokim fioletem, seledynem i ciemną szarością.
- Karmazynowy – odcień ciemnej czerwieni z niewielką domieszką błękitu. Tradycyjne określany jako kolor krwi żylnej (ciemnej).
- Karminowy – ciepły i ciemny kolor pochodny, mieszanka brązu z czerwonym, wpadająca w bardzo ciemny róż. Bywa mylony z bordowym.
- Szkarłatny – to odcień czerwieni lekko wpadającej w brąz. Blisko mu do koloru bordowego. Mylony z wiśniowym, od którego jest jaśniejszy. Doskonale czuje się z jasnym pomarańczowym, turkusowym, a ponadto srebrnymi dodatkami (ramki, lampy, małe naczynia).
- Wiśniowa czerwień – to ciemny, elegancki odcień czerwieni z domieszką brązu.
- Malinowy – kolor pełen energii, posiadający jednocześnie pewien chłód.
- Truskawkowy – kolor przypisywany rosnącej w Polsce truskawce. Jest odcieniem różowo-czerwonym.
Czerwone akcenty
Jeśli czerwona ściana to dla Ciebie coś zbyt ekstrawaganckiego, to może warto wprowadzić czerwień do wnętrza stopniowo, wręcz punktowo, stawiając na dodatki w różnych jej odcieniach. Chcąc zachować ostrożność w dynamizowaniu aranżacji, warto zacząć od farb w rozbielonych odcieniach maliny, czereśni, truskawki lub koralu. Czerwień nie musi grać pierwszych skrzypiec, by być ważnym elementem Twej aranżacyjnej orkiestry. Karmazynowa sofa, fotel z rubinowym obiciem, karminowa komoda, ceglaste krzesła w jadalni, kuchenne fronty o koralowym odcieniu, a może po prostu ramki do zdjęć w kolorze klasycznej czerwieni, wiśniowa lampa i poduszki ozdobne w czerwieni pomidorowej?! Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, będzie to jasny punkt Twojej aranżacji, wobec którego ciężko przejść obojętnie oraz sposób na przełamanie monotonii.

Do jakich wnętrz pasuje czerwień?
Czerwień szczególnie dobrze czuje się w kilku stylach wnętrzarskich, choć tak naprawdę meble i dodatki w tym kolorze doskonale odnajdą w wielu pomieszczaniach.
- Nowoczesne – w tego typu wnętrzach warto postawić na meble lakierowane na wysoki połysk, o wyrazistym kolorze. Ważne, by nie miały zbyt fikuśnego designu, który w połączeniu z intensywną barwą mógłby stworzyć mieszankę zbyt krzykliwą.
- Retro – w takiej przestrzeni sprawdzą się drewniane meble pomalowane na czerwono, jak również tapicerowane. Klasycznym wręcz wyborem będzie czerwony fotel uszak z podnóżkiem. Można postawić na czerwone krzesła lub regały na książki.
- Skandynawskie – czerwone półki, krzesła do jadalni lub szafki kuchenne będą dobrze prezentować w przestrzeni o estetyce skandynawskiej. Czerwone akcenty powinny zostać stonowane bielą, szarością lub czernią. Nie należy zapomnieć o zachowaniu umiaru, by nie przesadzić w żadną ze stron.
- Loft – energetyczna czerwień i chłodny metal to duet elektryzujący. Czerwień również w wydaniu ceglastym będzie znakomicie korespondować z czernią, drewnem i surowością betonu.
- Folk – wnętrza inspirowane ludową estetyką bardzo dobrze czują się w otoczeniu czerwieni. Aż chciałoby się teraz zanucić: czerwone korale, czerwone niczym wino…Szafki, kredens, sofa, krzesła lub czerwone okiennice będą pięknie prezentować się na tle bieli, motywów roślinnych i innych wyrazistych kolorów.
M.Ś.