fbpx
Budowa domu

Cokół na elewacji – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 14


Cokół to najniższa część zewnętrznych ścian budynku. Może być wysunięty lub cofnięty w stosunku do wyższej części ściany. Zwykle jest wyodrębniony kolorystycznie i wykończony innym materiałem niż reszta elewacji.

Cokół nie tylko zdobi budynek. Jego zadaniem jest ochrona dolnej części ścian przed niszczącym działaniem deszczów, śniegu i roślinności, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powinien więc być wykończony starannie i z użyciem odpowiednich materiałów – trwałych, odpornych na szkodliwe oddziaływania i łatwych do czyszczenia, jak na przykład okładziny ceramiczne, betonowe lub kamienne.

Cokół na elewacji

Rodzaj wykończenia cokołu należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Inaczej może się okazać, że cokół, który miał być cofnięty w stosunku do elewacji, po wykończeniu grubym materiałem, na przykład kamieniem, zrówna się z wyższą częścią ściany.

Cokół ma zwykle 30-50 cm wysokości. Zbyt niski – poniżej 20 cm – nie spełni należycie swej funkcji ochronnej. Czasem jest bardzo wysoki – zwykle w domach podpiwniczonych, w których piwnica jest tylko częściowo zagłębiona w gruncie. Sięga wtedy do wysokości stropu pod podłogą

Cokół może być wykończony na dwa sposoby. Jeśli materiał użyty do wykonania ściany fundamentowej, zazwyczaj jednowarstwowej, nie jest zbyt estetyczny ani odporny na wilgoć, na cokole można zastosować okładzinę lub tynk. Drugi sposób to wykonanie ściany fundamentowej z kilku warstw, najczęściej jako dwu- lub trójwarstwowej (wtedy z ociepleniem), przy czym zewnętrzna warstwa jest od razu wykończeniem – odpornym na wilgoć, trwałym i estetycznym. Na tę zewnętrzną warstwę używa się najczęściej cegły klinkierowej, różnych rodzajów cegły licowej lub kamienia. Solidni wykonawcy murują tę zewnętrzną warstwę tak starannie, by nie została zanieczyszczona zaprawą i nie wymagała czyszczenia żadnymi żrącymi preparatami, lecz tylko spoinowania.

Cokół z okładziną

Do wykańczania cokołów betonowych lub murowanych z bloczków powszechnie stosuje się najróżniejsze okładziny ceramiczne (terakotę lub płytki klinkierowe), kamienne (naturalne i sztuczne) oraz z tworzyw sztucznych. Aby na cokole można było ułożyć okładzinę, musi być on mocny, równy i czysty; warto go zagruntować – wtedy nie będzie podciągać wody z zaprawy klejowej czy masy tynkarskiej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *