fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Co zrobić z choinką po świętach?

• Zakładki: 19


W czasie świąt bożonarodzeniowe drzewka stanowią prawdziwą ozdobę naszych wnętrz. Po świętach ich uroda gaśnie. Nie chodzi nawet o brak klimatu, lecz tracenie igieł i powolną śmierć choinki. Co możesz zrobić z choinką po świętach? Sprawdź nasze pomysły.

Co zrobić z choinką po świętach?

  • Jeśli kupiłeś roślinę uprawianą w doniczce, wiosną – między kwietniem a majem – będziesz mógł ją przesadzić do ogrodu. Do tego czasu musisz regularnie ją pielęgnować, tj. podlewać i trzymać z daleka od źródeł ciepła.  Po świętach możesz rozpocząć aklimatyzację choinki. Jeśli nie będzie zbyt niskich temperatur na dworze, wystaw żywą choinkę w doniczce na zewnątrz. Po kilku dniach unieść ją w pomieszczeniu przejściowym o temperaturze 5-10°C.
  • Jeśli drzewko jeszcze nie straciło igieł, możesz zwrócić je naturze i zadbać w ten sposób o inne rośliny. Gałązki oddziel od pnia i użyj ich w ogrodzie jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych i niskich krzewinek.
  • Kompostowanie choinki – rozdrobnione gałązki układaj warstwami na przemian z innymi materiałami. Zadbaj o obecność azotu, dostarczając do pryzmy kompostowej świeżo skoszonej trawy, obornika lub siarczanu amonu. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, będziesz mógł go stosować jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych.

Inne pomysły na wykorzystanie choinki

  • Choinkę możesz spalić, a powstały popiół drzewny zastosować jako nawóz. Pamiętaj o tym, by nie spalać drzewka w domowym piecu czy też kominku. Podczas takiego procesu wytwarza się dużo dymu. Przyczynia się to do powstawania smogu.
  • Możesz przechować gałęzie do lata, by zrobić z ich podpórki do roślin.  
  • Pocięte i ułożone w stos drzewko zapewni owadom mieszkającym w ogrodzie schronienie.
  • Choinkę możesz wyrzucić na śmietnik, a konkretniej zostawić ją przy śmietniku. Świąteczne drzewko zalicza się do odpadów wielkogabarytowych, więc należy wcześniej zgłosić zapotrzebowanie odbioru choinki u przedsiębiorcy świadczącego usługi komunalne na naszym terenie lub też samemu wywieźć drzewo do punktu zbiórki odpadów, oddając je jako odpad biodegradowalny.
  • Jeśli na ternie twojego miasta znajduje się ogród zoologiczny, zadzwoń i zapytaj o możliwość oddania choinki. Może posłużyć jako pokarm lub schronienie – ścieli się nimi klatki.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *