fbpx
Budowa domu

Co to jest więźba dachowa? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 9


Najpopularniejszym typem konstrukcji dachowej montowanej w domach jednorodzinnych i sporej części domów wielorodzinnych są konstrukcje drewniane nazywane więźbą dachową. Więźba dachowa to drewniany stelaż dachu, którego rolą jest przenieść obciążenie z pokrycia dachowego. Przy jej pomocy można ukształtować każdy, nawet najbardziej skomplikowany projekt dachu. Od kształtu dachu w dużej mierze zależy wygląd domu, jak również ewentualna możliwość zagospodarowania poddasza.

Nietrudno się domyślić, że więźby dachowe powinny być wykonywane z najwyższej jakości odpowiednio wysuszonego drewna (maksymalnie 20% wilgotności). Najczęściej wykonuje się je z drewna sosnowego lub świerkowego, a twarde elementy powstają z drewna dębowego, akacjowego lub innego wykazującego podobne do wymienionych właściwości. Możemy wyróżnić 3 rodzaje więźby dachowej, są to: więźba jętkowa, krokwiowa i płatwiowa.

Czym jest więźba dachowa?

Tak jak już zostało wspomniane, więźba dachowa to drewniany stelaż dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego. Od kąta nachylenia więźby dachowej zależy stopień odprowadzenia wody, na wysokich dachach nie gromadzi się też śnieg. Konstrukcja więźby dachowej powinna być odpowiednio przemyślana, gdyż w razie chęci zagospodarowania poddasza poszczególne jej elementy mogą uniemożliwiać zastosowanie niektórych rozwiązań.

Dachy o prostych kształtach (głównie dwuspadowe) i nieskomplikowanej konstrukcji są znacznie tańsze i łatwiej zamontować na nich pokrycie w odróżnieniu od projektów, w których występują łuki, dymniki czy wieżyczki.

Elementy więźby dachowej

W skład elementów więźby dachowej wchodzą: wieniec, murłata, krokiew, płatew, kleszcze, wiązar, stolec (słup), zastrzał, miecz, wieszak, krzyżulec, podciąg, wiatrownica i nakład. Rolą wieńca jest zabezpieczenie ścian budynku przed rozsunięciem się lub przewróceniem, murłata przenosi obciążenie z więźby dachowej na ściany, a krokiew to pochyła belka więźby dachowej, do której przytwierdza się łaty lub płatwie, do których przymocowuje się pokrycie dachowe.

Płatew to element konstrukcji dachu układany w kierunku równoległym do kalenicy dachu, natomiast kleszcze są stężeniem składającym się z dwóch równoległych elementów w konstrukcjach drewnianych lub stężeniem poziomym łączącym dwie sąsiednie ramy stolcowe w więzarach płatwiowo-kleszczowych. Z kolei wiązar jest podstawowym elementem nośnym konstrukcji dachu, który przenosi obciążenie na podpory główne.

Idąc dalej, stolec to nic innego jak drewniany słup umieszczony także w konstrukcji wiązara płatwiowo-kleszczowego. W układaniu konstrukcji dachu nie można zapomnieć o zastrzale, który jest drewnianą belką w konstrukcjach szkieletowych ścian i więźbach dachowych. Miecz to ukośna belka drewniana, wieszakiem jest pionowy, rozciągany element konstrukcji wiązara wieszarowego, a krzyżulec to ukośny element konstrukcji kratownicy.

Prócz tego w konstrukcji więźby dachowej wyróżnić można: podciąg – element konstrukcyjny w postaci belki, stanowiący najczęściej podporę dla stropu, dla innych belek nośnych, ścian oraz słupów oraz wiatrownicę – drewnianą deskę lub łatę ukośnie mocowaną do krokwi od spodu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *