fbpx
Aranżacja wnętrz

Ciepły montaż okien krok po kroku – instrukcja samodzielnego wykonania

• Zakładki: 25


W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się ciepły montaż okien, nazywany również montażem warstwowym. Podstawowym zadaniem tego rodzaju montażu okien jest ograniczenie mostków termicznych, co zmniejsza koszty ogrzewania, poprawia mikroklimat w pomieszczeniach oraz zapobiega powstawaniu wykwitów pleśni wokół okien.

Ponadto szczelność połączenia okna z murem wykonanego tą metodą jest niemal dwa razy większa od metody tradycyjnej. Przeanalizujmy zatem, ile kosztuje ciepły montaż drzwi i okien PCV, jak wgląda instrukcja tego montażu.

Ciepły montaż okien – ważne informacje

Najczęstszym sposobem montażu stolarki okiennej jest stosowanie pianki poliuretanowej. Coraz bardziej popularny i coraz powszechniej stosowny jest także tzw. ciepły montaż okien. Do ciepłego montażu okien potrzebne są taśma paroizolacyjna do okien, której inna nazwa to taśma paroszczelna oraz taśma paroprzepuszczalna. Inna nazwa na ciepły montaż okien to montaż warstwowy. Można w ten sposób montować okna, ale popularny jest także ciepły montaż drzwi.

W standardowym montażu okno kotwione jest do muru, ściany, natomiast przestrzeń pomiędzy murem a ościeżnicą wypełniane jest pianką poliuretanową. Pianka poliuretanowa bardzo dobrze izoluje termicznie oraz akustycznie. Materiał ten jest odporny na pleśń i inne grzyby, owady i gryzonie. Pianka ta jest również odporna na starzenie się oraz jest tania i łatwa w zastosowaniu. Niestety, gdy jest ona nieosłonięta, z łatwością mogą ją wydziobać ptaki.

W montażu warstwowym pianka poliuretanowa dodatkowo jest zabezpieczana od wewnątrz taśmą paroszczelną, natomiast od zewnątrz taśmą paroprzepuszczalną. Powstają w ten sposób trzy warstwy. Warstwa paroizolacyjna ma za zadanie uniemożliwić wilgoci z pomieszczenia wnikanie w piankę. Warstwy termoizolacyjna i paroszczelna, mają za zadanie chronić piankę przed opadami oraz umożliwienie dyfuzji pary wodnej.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ciepły montaż okien jest dużo bardziej czasochłonny oraz około dwukrotnie droższy od zwykłego montażu z użyciem samej pianki poliuretanowej. Co więcej, należy podkreślić, że prace przy tym montażu wymagają wiedzy i precyzji. Musimy tutaj pamiętać o tym, że taśma paroszczelna, pomylona z taśmą paroprzepuszczalną może niestety skutkować złą wentylacją i zagrzybieniem, zapleśnieniem okien.

Ciepły montaż okien – instrukcja krok po kroku

Ciepły montaż okien – przygotowanie otworów okiennych

Bardzo istotnym elementem montażu ciepłego okien jest przygotowanie otworów okiennych. Należy je bardzo dokładnie oczyścić z różnego rodzaju fragmentów zaprawy oraz tynku, które nie są związane trwale z murem.

Niezwykle ważnym jest, aby otwory okienne zostały bardzo starannie oczyszczenie i wyrównane. W przypadku ciepłego montażu jest znacznie bardziej istotne niż w przypadku typowego montażu okien przy użyciu samej pianki poliuretanowej.

Taśma przylepna oraz uszczelka rozprężna powinny być przyklejone do odpowiednio przygotowanej i oczyszczonej powierzchni ościeża. Musi być ona bardzo gładka. W przypadku, gdy powierzchnie są nierówne, np. wykonane z pustaków ceramicznych, trzeba wcześniej wyrównać i zagruntować.

Nałożenie taśmy paroszczelnej, paroprzepuszczalnej i pianki poliuretanowej

Taśmy paroszczelną oraz paroprzepuszczalną należy przykleić do ramy okna. W trakcie przyklejania taśm w narożnikach, należy pamiętać o tym, aby uformować odpowiedni zakład, tzw. ucho. Do zapewnienia odpowiedniej szczelności połączenia, dobrze jest docisnąć taśmę specjalnym gumowym wałkiem.

Warto tu zwrócić uwagę, na fakt, iż taśma może być wystawiona na działanie promieni słonecznych maksymalnie przez 3 miesiące. W sytuacji, gdyby budynek miał zostawiony na dłużej, np. przez zimę bez ocieplenia, wówczas należy taśmy pokryć rzadką zaprawą klejową.

Podłoże przed aplikacją pianki poliuretanowej trzeba zwilżyć, natomiast szczelinę trzeba całkowicie wypełnić pianą. Naddatki piany obcina się używając ostrego narzędzia i uważając jednocześnie, żeby nie uszkodzić taśmy. Metalowe kotwy, którymi okno jest przytwierdzone do muru, również okleja się taśmą paroszczelną.

Montaż okna w otworze okiennym

Ostatnim etapem w ciepłym montażu okna jest wykonanie połączenia okna z murem. Przygotowane wcześniej okna według przedstawionego schematu, wraz z ościeżnicami należy wypoziomować i przymocować do muru.

Trzeba tutaj pamiętać o uchu, zakładzie taśmy, zlokalizowanym w górnym narożniku. Pianka montażowa termoizolacyjna powinna bardzo dokładnie wypełnić szczelinę wcześniej zwilżoną. Taśmy najlepiej docisnąć specjalnym wałkiem gumowym.

Musimy tutaj pamiętać o dobrze przygotowanym otworze okiennym, gdyż taśma, którą przykleimy do chropowatej powierzchni, lub do powierzchni pokrytej grubą warstwą brudu nie będzie się trzymać i co za tym idzie, nie spełni swego zadania. Przy łączeniu ościeżnicy okna z murem duże znaczenie ma uszczelka rozprężna.

Montaż okna w warstwie ocieplenia i ciepłe parapety

Innym sposobem na eliminację mostków cieplnych jest montaż okna w warstwie ocieplenia. Taki rodzaj montażu może całkowicie wyeliminować mostki termiczne wokół ościeżnicy. Montaż w warstwie ocieplenia stosuje się w budynkach, które mają mur dwu-lub trójwarstwowy. Montaż ten polega na obsadzeniu okna przed ścianą nośną. Okno mocuje się w tym przypadku do muru, nie zaś do termoizolacji. Korzysta się tutaj więc z kotew, konsoli lub ram instalacyjnych.

Coraz większą popularnością cieszą się także ciepłe parapety. Dużą popularność zyskują one zwłaszcza w przypadku okien cięższych. Są to profile wykonane z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS, czyli tzw. pyroduru lub z twardego styropianu EPS. Ciepłe parapety eliminują przedmuchy, jak również mostki termiczne pomiędzy oknem i parapetem. Zapobiegają one także powstawaniu zawilgoceń.

Ciepły montaż okien i drzwi cieszy się coraz większą popularnością. Największą zaletą tego rodzaju montażu okien jest możliwość wyeliminowania mostków cieplnych. Oprócz ciepłego montażu okien, który może znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić mikroklimat w pomieszczeniach, popularne są także ciepłe parapety oraz montaż okien w warstwie ocieplenia. Rozwiązania te również podnoszą znacząco warunki termiczne w pomieszczeniach.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *