fbpx
Budowa domu

Ceramika na dachu – ponadczasowość w nowoczesnym wydaniu

• Zakładki: 19


Wybór pokrycia dachowego to poważna decyzja. Wykończenie połaci wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale często determinuje także parametry trwałościowe bryły obiektu.

Wykończenie dachu powinno być odporne na działanie czynników eksploatacyjnych. Pokrycie nie może więc być podatne na podrywanie przez wiatr ani uszkodzenie przez uderzający grad. Wykończenie połaci powinno być także atrakcyjne pod względem wizualnym. Jaki materiał spełnia wszystkie te wymogi? Odpowiedź jest prosta. Dachówki ceramiczne!

Jakie cechy powinno mieć pokrycie dachowe?

Pokrycie dachowe jako wierzchnia warstwa połaci jest narażone na stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Z tego względu materiał wykończeniowy na dach musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Biorąc pod uwagę rodzaj warunków pogodowych występujących w naszej strefie klimatycznej, pokrycie dachowe nie może być podatne na czynniki mechaniczne, których odzwierciedleniem są opady gradu. Ze względu na coraz częściej powtarzające się anomalie pogodowe, w trakcie wyboru materiału pokryciowego na dach warto się skupić na wykończeniach charakteryzujących się większym ciężarem. Dzięki temu można zyskać większą pewność, że pokrycie nie zostanie porwane przez wiatr. Cięższe materiały na dachu są także znacznie bardziej odporne na działanie punktowego obciążenia, takie jak człowiek prowadzący na połaci niezbędne prace renowacyjno-konserwacyjne.

Wspomniane powyżej wymogi spełnia w całości dach z dachówki ceramicznej. Układ tego typu wykazuje się znaczną statecznością i niepodatnością na działanie czynników eksploatacyjnych. Co ważne, dach ceramiczny jest bardzo estetycznym rozwiązaniem, które dobrze się komponuje właściwie z każdym stylem architektonicznym.

Dachówki ceramiczne – tradycyjne wykończenie w nowoczesnej formie

Dachówki ceramiczne są dostępne w szerokiej gamie kolorów oraz form. Wykończenie tego typu może mieć formę płaską zarówno drobnowymiarową, jak i w większym wydaniu. Pierwszy typ dachówek, czyli karpiówki, pasuje do budynków utrzymanych w tradycyjnej stylistyce. Większe elementy ceramiczne wpisują się idealnie w koncepcję modernistycznego budownictwa o maksymalnie uproszczonej formie. Dachówki ceramiczne występują także w formie falistej. Zwolennicy przetłoczeń na powierzchni dachu mają do wyboru dachówki renesansowe i holenderki. Planując wybór dachówek z ceramiki na dach, warto się dobrze zastanowić nad barwą wykończenia. Elementy utrzymane w odcieniach czerwieni i brązów wyglądają korzystnie w zestawieniu z tradycyjnymi bryłami budynków. Ciemne dachówki są z kolei idealne w przypadku domów nowoczesnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *