fbpx
Ciekawe rozwiązania

Centralny odkurzacz – nowy wymiar odkurzania

• Zakładki: 49 • Komentarz: 1


Chyba nie ma takiej osoby, która kochałaby odkurzanie. Większość z nas traktuje to jako przykry obowiązek. Niezbyt przyjemny zapach, hałas, czy wreszcie konieczność przenoszenia urządzenia między poszczególnymi pomieszczeniami to tylko najważniejsze wady klasycznego odkurzacza. Wszelkie udogodnienia są zatem w tej sferze mile widziane, a system centralnego odkurzania ma ich naprawdę wiele.

Działanie i zalety centralnego odkurzacza

Centralny odkurzacz jeszcze do zupełnie niedawna traktowano jako zbytek luksusu i jakiś wynalazek rodem z filmu science fiction. W ostatnich latach jednak coraz więcej osób decyduje się na jego instalację w swoich domach. Co to takiego jest i jak działa to, dla niektórych wciąż „tajemnicze”, urządzenie? Podstawowe elementy systemu centralnego odkurzania to:

  • Jednostka centralna – jest to serce całego urządzenia, które montuje się na stałe, zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu. Dlaczego w takim miejscu? Powód to duży hałas, który generuje silnik, więc dobrze jest zainstalować to tak, by głośna praca sprzętu nie przeszkadzała domownikom.
  • Wbudowane w ścianę przewody – służą one do transportu wszelkich zanieczyszczeń.
  • Gniazda ssące  – stanowią one wylot przewodów umieszczonych w ścianach. Ich ilość zależy od powierzchni domu, ale zazwyczaj wystarcza jedno lub dwa gniazda, by odkurzyć całą kondygnację domu.

By rozpocząć sprzątanie, wystarczy tylko umieścić w gnieździe przenośną rurę ssącą z odpowiednią końcówką. Do urządzenia możemy zakupić różne dodatkowe akcesoria podnoszące wygodę sprzątania. Przykładem może być automatyczna szufelka podłogowa, która umożliwia zasysanie śmieci zmiecionych przy użyciu zwykłej szczotki.

Centralny odkurzacz – jedna z realizacji centrumrekuperacji.pl

Centralny odkurzacz ma wiele zalet, a główna z nich to oczywiście komfort pracy. Nie musimy dźwigać go po schodach czy bawić się w rozplątywanie kabli. Możemy też zapomnieć o zakupie worków czy opróżnianiu pełnego kurzu pojemnika. Zbiornik, który znajduje się w jednostce centralnej, wystarczy czyścić zaledwie kilka razy w roku. Co więcej, odkurzacze centralne są obecnie praktycznie bezawaryjne, a na najlepsze modele producenci udzielają gwarancji nawet na 25 lat użytkowania. Kolejna zaleta to cicha praca. Owszem, jak zostało wspomniane, sama jednostka centralna jest głośna, ale jest ona zazwyczaj umieszczona w jakimś pomieszczeniu poza częścią mieszkalną. Cały nasz dom jest jednak wolny od hałasów podczas sprzątania. Warto jeszcze dodać, że jest to też sprzęt idealny dla alergików. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych niestety część zanieczyszczeń pozostaje w powietrzu, gdyż wciągnięte wcześniej powietrze jest wypuszczane w tym samym pomieszczeniu. W przypadku centralnego odkurzacza, powietrze z całym tym zassanym kurzem wyprowadzane jest na zewnątrz domu.

Odkurzanie z przyjemnością? Tak, z centralnym odkurzaczem to możliwe!

Odkurzacz to bezapelacyjnie podstawowy element wyposażenia każdego gospodarstwa domowego.  Życie trzeba jednak sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Warto więc tradycyjny model zamienić w centralny odkurzacz. Z pewnością będziemy zadowoleni, bo okaże się, że usunąć z domu kurz i wszelkie zanieczyszczenia można szybko, sprawnie i bez większego wysiłku.

Artykuł powstał we współpracy z centrumrekuperacji.pl

comments icon1 komentarz
1 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Centralny odkurzacz – nowy wymiar odkurzania

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *