fbpx
Aranżacja wnętrz

Cegła na ścianie – czy warto podążać za trendami wnętrzarskimi?

• Zakładki: 63


Cegła na ścianie to od dwóch lat jedno z częstszych dekoracyjnych rozwiązań, po jakie sięgają projektanci. Dostępna jest w naturalnym rudawym kolorze, jak i w bieli, szarości. Ostatnio pojawiła się czarna cegła, równie często wybierana przez urządzających swoje wnętrza! Cegła na ścianie pasuje do różnych wnętrz – sprawdzi się w industrialnym lofcie, jak i w stylu rustykalnym. Jak wykorzystać walory dekoracyjne cegły na ścianie? Gdzie warto ułożyć z niej dekor?

cegła na ścianie

Naturalna cegła na ścianie

Mieszkańcy starych kamienic i domów poniemieckich, marzący o dekorze z cegły na ścianie, mają ułatwione zadanie. Wystarczy, że ściągną tynk ze ściany i odsłonią prawdziwe cegły. Będą one nieco pokruszone, za to będą miały wielką zaletę – będą bardzo autentyczne. Naturalne cegły należy oczyścić ostrą szczotką lub wypiaskować. Przed impregnacją cegieł, ścianę należy przeszlifować i oczyścić wodą.

cegła na ścianie

Płytki jak cegła na ścianie

W nowych blokach nie znajdziemy cegły pod tynkiem, ale to nie stanowi problemu! W marketach budowlanych i salonach z płytkami dostępne są dekoracyjne cegły na ścianę (ceramiczne lub cementowe), jak i płytki licowe oraz klinkierowe. Należy pamiętać o obciążeniu stropu  i do dekorowania ścian używać cegły ciętej lub gotowych płytek klinkierowych.

Z nieotynkowanej cegły możesz postawić ściankę działową, na przykład  rozdzielającą przestrzeń w lofcie. To mocny element dekoracyjny.

cegła na ścianie

Decydując się na dekoracje z cegły na ścianie należy pamiętać, że cegły są elementami dominującymi we wnętrzu. Pozostałe elementy aranżacji wnętrz muszą się im podporządkować!

Plusy i minusy cegły na ścianie

Dekor z cegły na ścianie wygląda bardzo efektownie. Przyciąga wzrok, jest urozmaiceniem wnętrza. Cegła jest naturalna, odporna na uszkodzenia, ogień oraz wilgoć. Atutem dekoru z cegły na ścianie jest również to, że wykazuje ona właściwości izolujące ciepło i dźwięki. Tego rodzaju dekoracja ma jednak dwa minusy. Dekor z cegły jest ciężki, do tego pomniejsza optycznie wnętrze. Ułożenie dekoru z cegły wymaga przygotowania podłoża i wyprostowania ściany (dokładnie tak jak płytki). Ewentualne zerwanie dekoru z cegły jest przedsięwzięciem trudnym.

cegła na ścianie

Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy aranżacji wnętrza z cegłą na ścianie, zanim podejmie się tę wiążącą na długo decyzję.

Tagi: cegła na ścianie, naturalna cegła na ścianie, cegła na ścianie, cegła pod tynkiem, dekor z cegły na ścianie

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
268 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *