fbpx
Budowa domu

Buty robocze latem – jakie wybrać, aby zapewnić sobie zarówno odpowiednią ochronę, jak i komfort?

• Zakładki: 27 • Komentarz: 1


Przepisy stanowią jednoznacznie, iż na pewnych stanowiskach pracy jest obowiązek korzystania z obuwia roboczego. Celem jest zabezpieczenia stóp przed urazami, czy to mechanicznymi (zmiażdżenie, upadek na stopę znacznego ciężaru), termicznymi, czy wreszcie przed porażeniem prądem elektrycznym. Te same przepisy nie wspominają już o komforcie bądź jego braku na skutek noszenia ciężkiego obuwia roboczego przy wysokich temperaturach otoczenia. W efekcie często dochodzi do otarć i odparzeń stóp, co sprzyja powstawaniu infekcji. Jakie buty BHP wybrać na lato?

Buty robocze na lato

Nie zawsze i nie wszędzie da się znaleźć alternatywę. Są profesje, które wymagają specjalistycznego obuwia roboczego, spełniającego ściśle określone normy. Trudno wymagać od ekip obsługujących wodociągi, by zamieniły kalosze na wygodne sandały robocze.

Na szczęście producenci butów BHP dostrzegli wagę zagadnienia, wzbogacając wzornictwo oraz zakres materiałów, z których obuwie robocze jest wykonywane.

Współczesne buty robocze często swoim wyglądem przypominają wręcz wyposażenie sportowe. Poza atrakcyjnym designem uwagę zwracają składniki obuwia zapewniające komfort pracy, a co za tym idzie większą wydajność.

Przykładowa budowa obuwia roboczego:

 • Welurowa szlifowana skóra bydlęca;
 • Oddychająca tkanina MESH, z której wykonana jest podszewka;
 • Wkładka wewnętrzna HI-POLY dostosowana do kształtu stopy;
 • Olejoodporne, antystatyczne i antypoślizgowe podeszwy;
 • Poziom bezpieczeństwa dodatkowo zwiększa niewidoczny z zewnątrz kompozytowy podnosek.

W efekcie pracownik otrzymuje w pełni bezpieczny produkt zapewniający dobrą wentylację buta, posiadający zamknięty obszar pięty oraz antyelektrostatyczny. Innymi słowy, wszystko, co przyniesie odczuwalną ulgę w trudnych warunkach letnich.

Całość może zostać uzupełniona o wkładki żelowe doskonale amortyzujące nacisk stopy, co ma ogromne znaczenie w przypadku pracy wykonywanej w pozycji stojącej.

Powyższe zestawienie materiałów ma charakter poglądowy. Buty robocze w zależności od przeznaczenia będą się różnić technologią wykonania, jak i wykorzystanymi w procesie produkcji składnikami.

Mimo że większość butów BHP ma charakter unisex, w niektórych branżach widoczny jest podział na buty robocze męskie oraz buty robocze damskie.

Buty robocze damskie na lato 

W pozycji uprzywilejowanej są panie zatrudnione w ochronie zdrowia i usługach. Ich praca zwykle polega na przemieszczaniu się, bez potrzeby dźwigania i przenoszenia większych ciężarów. Nie obsługują też wózków widłowych, co mogłoby stanowić zagrożenie dla stóp oraz wymóg zastosowania specjalnego obuwia ochronnego.

Pośród licznych propozycji na uwagę zasługują:

 • Lekkie chodaki piankowe, wodoszczelne i elastyczne;
 • Damskie chodaki ze skóry lico, wyposażone w paski regulacyjne oraz perforowaną cholewkę zapewniającą przepływ powietrza;
 • Damskie buty klapki z paskami regulującymi zwężenie obuwia celem dostosowania do wielkości stopy;
 • Damskie buty ze skóry lico z odsłoniętą pietą, na której znajduje się pasek regulacyjny. Elegancka czarna skóra wyposażona jest w perforowaną cholewkę wentylującą.

Przemysł spożywczy i laboratoryjny wymaga innego rodzaju zabezpieczeń, stąd w ofercie pojawiają się lekkie buty robocze trzewiki wykonane z mikrowłókien. Całość uzupełniona jest podeszwą poliuretanową antypoślizgową, a także stalowym noskiem chroniącym palce stopy.

Dla osób zatrudnionych w handlu przewidziano między innymi obuwie robocze stylizowane na obuwie sportowe. Półbuty robocze DIADORA zapobiegają poślizgnięciu się na mokrej posadce dzięki geometrycznym wzorom podeszwy. Cholewka wykonana została z wysokiej jakości wodoodpornej zamszowej skóry podnoszącej walory estetyczne obuwia. Niezwykle istotny jest fakt, że buty BHP wyposażone są w lekkie aluminiowe podnoski zabezpieczające przed uderzeniem z siłą 200 J. Ochronę stopy wzmacnia niemetalowa wkładka antyprzebiciowa. Buty chronią pracowników przed upadkiem znacznego ciężaru na stopę, zmiażdżeniem bądź uszkodzeniem stopy przez wózek widłowy przewożący ciężkie palety z zaopatrzeniem.

Latem stopy kobiece narażone są na opuchnięcia. Warto o tym pamiętać, pozostawiając 0,5 cm luzu.

Buty robocze męskie na lato 

Podobnie jak panie, panowie wykonujący pracę o charakterze usługowym mogą skorzystać z lekkiego obuwia wsuwanego.

Odpowiednie będą:

 • Skórzane buty wsuwane ze skóry lico;
 • Chodaki piankowe;
 • Buty robocze trzewiki;
 • Sandały robocze URGENT.

Wybierając buty BHP na lato, należy zwrócić uwagę na obecność otworów wentylacyjnych oraz typ materiału, z jakiego wykonana jest cholewka. Podczas upałów sprawdza się obuwie tekstylne lub wykonane z tkanin siateczkowych. Nie można też zapominać o profilowanych perforowanych wkładkach.

Obuwie robocze – bezpłatna konsultacja

Liczba wzorów i zastosowań butów roboczych prezentowana w profesjonalnym sklepie może wprowadzić w zakłopotanie. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z pomocy specjalisty. Profesjonalny sklep zapewni pomoc ułatwiającą nabycie najlepszego obuwia roboczego poprawiającego komfort pracy, a tym samym zwiększającego wydajność w Twojej firmie.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
111 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *