fbpx
Wnętrza

Budowa wiaty przyściennej krok po kroku – praktyczny poradnik

• Zakładki: 18


Posiadanie własnej wiaty bezpośrednio przy budynku jest naprawdę dogodnym rozwiązaniem. Tego typu zadaszenia mogą wyróżniać się szerokim zastosowaniem. Najczęściej są one wykorzystywane jako wiaty garażowe lub altany przyścienne. Niezależnie od tego, na jaką funkcję się zdecydujemy, to warto dowiedzieć się, jak możemy ją postawić, a także jakie warunki należy spełnić od strony prawnej.

Altany przyścienne – pozwolenie na budowę

Jeżeli wiata przyścienna, którą chcemy postawić na terenie swojej posesji będzie wyróżniała się powierzchnią mniejszą niż 50 metrów kwadratowych, wtedy nie będziemy zmuszeni do wypełnienia zbyt wielu formalności. Pozwolenie na budowę w tym przypadku nie jest konieczne. Jedynie musimy zgłosić chęć postawienia budowli do starostwa powiatowego bądź urzędu miasta. W takim zgłoszeniu musimy ująć z czego wiata samochodowa będzie zbudowana, w jaki sposób, a także kiedy zamierzamy przystąpić do prac budowlanych.

Dodatkowo powinniśmy nanieść projekt wiaty na mapie. W ten sposób poinformujemy urząd o dokładnej lokalizacji oraz powierzchni budowanej wiaty. Na decyzje powinniśmy czekać 30 dni od momentu wystosowania zgłoszenia. Jeżeli jednak po tym czasie nie otrzymamy decyzji odmownej, możemy przystąpić do prac budowlanych. Gdy nasza wiata samochodowa ma osiągnąć powierzchnię powyżej 50 metrów kwadratowych, wtedy obowiązują nas przepisy prawne, jak w przypadku każdej budowy. Musimy mieć w tym celu odpowiedni projekt, a do urzędu wystosować wniosek o pozwolenie na budowę.

Wiata przyścienna – projekt

Gdy chcemy zbudować wiaty garażowe o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych, wtedy projekt zadaszenia nie jest konieczny. Jednak warto zdecydować się na jego zakup lub wykonanie indywidualnego projektu, aby mieć pewność, że postawimy ją w sposób bezpieczny. Gotowy projekt wiaty garażowej to naprawdę nieduży koszt, osiągający poziom najczęściej kilkuset złotych. W ramach projektu otrzymamy nie tylko plan wiaty, ale również wykaz potrzebnych materiałów.

Jeżeli posiadamy pewne doświadczenie w wykonywaniu takich konstrukcji, możemy również samodzielnie zająć się stworzeniem projektu. Będzie nam zdecydowanie łatwiej zamówić potrzebne materiały, jak i również oszacować ich cenę. Najczęściej wykonujemy wiaty drewniane, które składają się z prostych elementów, które również możemy w dużej mierze wykonać całkowicie samodzielnie. Dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie wiaty garażowej z pomieszczeniem gospodarczym.

Wiata przyścienna – wykonanie

Najczęściej wiaty drewniane stawiamy bezpośrednio na gruncie. Jeżeli jednak istnieje ryzyko zalania podłoża, warto wysypać je żwirem lub wyłożyć nawierzchnię kostką brukową. W ten sposób będziemy mieli gwarancję odpowiednio utwardzonego podłoża. Następnym krokiem jest wyznaczenie zasięgu zadaszenia. Dzięki temu unikniemy błędów z nieodpowiednim rozplanowaniem lub skalowaniem konstrukcji.

Po przeprowadzeniu czynności przygotowawczych możemy przejść do wylania fundamentów pod słupki nośne. Altany przyścienne najczęściej potrzebują tylko dwa słupki. Jednak ich ilość jest ostatecznie uzależniona od wymiarów wiaty. Słupy możemy umieszczać bezpośrednio w wylewce lub na specjalnych kotwach. Drugi sposób mocowania pozwala na większą precyzję przycinania słupków na tej samej wysokości.

Po zamocowaniu słupków nośnych kolejnym krokiem będzie wyznaczenie linii dachu. Wspólną linię zaznaczamy przy użyciu poziomicy. Wiaty drewniane montowane przy ścianie, powinny wyróżniać się minimalnym spadkiem zadaszenia na poziomie 15%. Wtedy będziemy mieli pewność, że zapewnimy konstrukcji prawidłowy odpływ deszczówki. Krokwie montujemy po dwóch skrajnych bokach, a także pomiędzy nimi, odmierzając odległość co 90 cm. W zależności od wybranego materiału na wykończenie dachu, stosujemy odpowiednie rozwiązania w więźbie dachowej. Przy blachodachówce należy zamontował łaty i kontrłaty. Natomiast decydując się na gonty, powinniśmy zadbać o pełne deskowanie.

Końcowym etapem jest montaż wybranego pokrycia dachowego, a także systemu rynnowego. Wiata przyścienna przylega do muru budynku, w związku z tym należy pamiętać o dokładnym uszczelnieniu tej przestrzeni, tak aby nie dochodziło do przedostawania się deszczówki pomiędzy budynkiem, a wiatą. Najczęściej w tym celu stosuje się obróbkę dekarską w postaci murłaty. Oczywiście przed samą budową, musimy zadbać koniecznie o odpowiednie przygotowanie materiałów budowlanych. Wiaty drewniane wymagają wcześniejszego wysuszenia oraz impregnacji drewna. W innym przypadku drewno będzie pracować i może się wraz z upływem czasu wykrzywić, narażając bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Wiaty – wiodący producenci

Czasami samodzielne wiaty garażowej w ogóle nie będzie możliwe. Dlatego dobrze jest rozejrzeć się za gotowymi konstrukcjami, które jedynie należy zmontować. W ten sposób będziemy mogli również porównać ceny gotowych konstrukcji z kosztami wykonania wiaty we własnym zakresie. Wśród producentów takich rozwiązań warto zaznajomić się z ofertami takich firm jak np. Jagram Pro czy Drepo.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
132 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *