fbpx
Budowa domu

Budowa metodą gospodarczą, a może generalny wykonawca?

• Zakładki: 33


Dom można budować metodą gospodarczą – samodzielnie lub zlecić firmie – generalnemu wykonawcy. Podpowiadamy, którą z tych metod wybrać i która z nich jest bardziej opłacalna. Analizujemy na czym i ile konkretnie można zaoszczędzić decydując się na samodzielną realizacji domu jednorodzinnego.

Sprawdzamy również, co najbardziej wpływa na koszty robocizny przy budowie domu jednorodzinnego. Zazwyczaj ma to największy wpływ na wybór pomiędzy budową metodą gospodarczą i skorzystaniem z generalnego wykonawcy.

Koszty robocizny – co najbardziej na nie wpływa?

Szacuje się, że koszty robocizny stanowią w granicach 20 – 30% całkowitych kosztów budowy domu. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że w Polsce prawie połowa domów budowana jest metodą gospodarczą.

Kluczowy wpływ na koszty robocizny ma technologia – w naszym kraju przeważnie stawia się domy murowane. Taka metoda budowy jest najtańsza. Większym wyzwaniem jest znalezienie ekipy, która ma doświadczenie w budowie domów drewnianych lub szkieletowych. Na ostateczny koszt robocizny ma także lokalizacja działki. Nie bez znaczenia jest również stopień skomplikowania projektu domu oraz docelowa powierzchnia budynku. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że zatrudnienie kierownika budowy leży w obowiązku inwestora.

Budowa metodą gospodarczą i systemem zleconym – różnice

Budowa domu systemem gospodarczym polega na tym, że prostsze prace budowlane wykonuje się samemu. W związku z tym samemu należy zająć się wyszukiwaniem oraz zatrudnianiem poszczególnych podwykonawców. Również zakup materiałów pozostaje w gestii inwestora. Trzeba więc pamiętać, że taka budowa jest bardziej czasochłonna niż w przypadku, gdy zleca się ją generalnemu wykonawcy.

Bardziej komfortowe i szybsze jest zatrudnienie firmy zewnętrznej. Jest to jednak bardziej kosztowne. Zatrudnienie generalnego wykonawcy wiąże się z takimi korzyściami, że nie trzeba samodzielnie pozyskiwać materiałów, czy też kontrolować podwykonawców. Budowa domu z zatrudnieniem generalnego wykonawcy jest dużo korzystniejsza dla wszystkich, którzy finansują budowę na podstawie kredytu hipotecznego. W przypadku kredytów hipotecznych duże znaczenie ma konieczność stosowania się do terminów, które szczegółowo określone są w umowie z bankiem.

Na czym można zaoszczędzić budując dom samodzielnie?

Jak wspomniano budowa domu sposobem gospodarczym trwa znacznie dłużej niż zatrudniając generalnego wykonawcę. Jednak może być tańsza. Oto na czym i ile konkretnie można zaoszczędzić samemu budując dom o powierzchni 100 m2:

  • na etapie stanu zerowego można zaoszczędzić około 6 tys. zł – budując ławy i ściany fundamentowe, oraz realizując izolację przeciwwilgocią i cieplną,
  • podczas murowania ścian nośnych i działowych można zaoszczędzić około 10 tys. zł,
  • na samodzielnym montażu stropu typu teriva można oszczędzić około 3 tys. zł,
  • na wykonaniu więźby dachowej można zaoszczędzić około 4 tys. zł,
  • poszycie dachu to oszczędność około 1 tys. zł.
  • zlecenie montażu pokrycia dachowego wiąże się z oszczędnością od 5 tys. do 10 tys. zł.

Oprócz wymienionych powyżej kluczowych do wybudowania domu prac, sporo można zaoszczędzić wykonując inne mniej absorbujące prace, które każdy jest w stanie wykonać samemu. Wśród nich warto wymienić np.:

  • montaż stolarki drzwiowej i okiennej,
  • wykonanie izolacji domu i dachu,
  • wykończenie ścian tynkiem.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *