fbpx
Budowa domu

Budowa od podstaw czy gotowe domy na sprzedaż?

• Zakładki: 76 • Komentarz: 1


Z całą pewnością nie ma osoby, która nie chciałaby mieć własnego domu lub mieszkania. Problem pojawia się wtedy, kiedy musimy podjąć decyzję — postawić dom według własnego projektu, czy zainwestować w gotową nieruchomość? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które należy starannie przeanalizować. Warto poświęcić na to czas, bo ustalanie tak istotnych rzeczy w pośpiechu nie przynosi nic dobrego. Komu bardziej opłaci się postawienie własnych czterech ścian, a kto powinien rozważyć zainwestowanie w gotowy dom?

Budowa domu jako tańsze rozwiązanie?

Istnieje wiele przypadków, kiedy to budowa domu okazuje się znacznie tańsza niż zakup gotowego budynku. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest fakt posiadania pełnej kontroli nad tym, jakie materiały zostaną użyte i ile będą kosztować. W rzeczywistości jednak nie każdy ma czas i umiejętności, by samodzielnie podjąć się całego przedsięwzięcia. W takim przypadku odpowiedzialność spada na ekipy budowlane, które również należy opłacić. Przydatną cechą osób zdecydowanych na budowę własnego domku powinna być umiejętność targowania się. Pozwoli to na przykład na zakup materiałów budowlanych w znacznie korzystniejszej cenie.

Dla kogo gotowy dom na sprzedaż?

Decyzja o zakupie gotowej nieruchomości zapadła i co dalej? Na początku czeka nas przeglądanie ofert. W serwisach społecznościowych bardzo łatwo jest trafić na oferty od bezpośrednich sprzedawców. W takim przypadku kupujący ma większą możliwość negocjacji ceny. Zarówno na specjalistycznych serwisach, jak i u pośredników można znaleźć domy z rynku wtórnego oraz pierwotnego. Te drugie, mimo że droższe, są zwykle w o wiele lepszym standardzie. Tak zwane domy używane są nie tylko znacznie tańsze, ale bardzo często nie wymagają dużego nakładu finansowego. Nie da się nie zauważyć, że gotowe domy na sprzedaż mają przewagę, jeśli zależy nam na czasie.

Oszczędność czasu czy pieniędzy?

Czy istnieje konkretna odpowiedź, czy lepszy jest zakup gotowego domu, czy budowa nowego? Niestety nie, ale każdy z nas może przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań i samodzielnie podjąć decyzję. Jeśli kluczowa jest dla nas oszczędność czasu, pora zacząć rozglądać się za ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. W przypadku kiedy zależy nam na zainwestowaniu mniejszej kwoty, a czas nie ma dla nas aż tak dużego znaczenia, budowa domu opłaci się najbardziej. Mimo że pochłania więcej czasu i nerwów, efekt daje większą satysfakcję.

W życiu nic nie jest czarno białe i tyczy się to również zakupu lub budowy domu. Przed podjęciem decyzji, każdy z nas powinien przeanalizować wszystkie argumenty za oraz przeciw. Pozwoli to ustalić, jakie są nasze podstawowe potrzeby i oczekiwania.

Artykuł powstał przy współpracy z Osiedlem Dynastia.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Budowa od podstaw czy gotowe domy na sprzedaż?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *