fbpx
Kuchnia

Blat kuchenny z laminatu – czy warto się na niego zdecydować?

• Zakładki: 12


Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór różnych materiałów, z których wykonywane są blaty kuchenne. Wśród nich dużą popularnością cieszą się warianty z laminatu. Z czego bierze się ich uznanie i dlaczego są one tak chętnie wykorzystywane? Poznaj najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania, zanim zdecydujesz się użyć je w swojej kuchni.

Zalety blatów kuchennych wykonanych z laminatu

Laminowane blaty kuchenne wykonane są z płyty wiórowej lub MDF, którą pokrywa się laminatem HPL (z ang. high pressure laminate, czyli laminatem wysokociśnieniowym). Tego typu okleina składa się z co najmniej kilku warstw papieru siarczanowego nasączonego żywicami termoutwardzalnymi. Całość prasowana jest na gorąco, dzięki czemu uzyskana powłoka jest bardzo twarda i odporna. To sprawia, że blaty laminowane są solidne i trwałe – niestraszne im uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy odkształcenia – to jedna z głównych zalet tego rozwiązania. 

Kolejnym ważnym plusem jest fakt, że blaty laminowane bardzo łatwo się czyści. Powierzchnia jest gładka i nie absorbuje zabrudzeń. Dzięki temu najczęściej wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Do sprzątania można używać uniwersalnych środków czyszczących i nie trzeba martwić się o konserwację. W przeciwieństwie do blatów z naturalnego kamienia lub drewna laminat nie potrzebuje specjalnego traktowania i zabezpieczania. 

Wśród kolejnych plusów warto na pewno podać szeroki wybór dekorów. Producenci oferują naprawdę ciekawe warianty stylistyczne, które można dopasować bez problemu do korpusów i frontów szafek do kuchni. Druk cyfrowy, który wykorzystywany jest w tym procesie, daje obecnie praktycznie nieograniczone możliwości. Dzięki temu można wybierać między blatami w jasnych i ciemnych kolorach, gładkich i wzorzystych. Nie brakuje też tych, które imitują drewno albo kamień naturalny czy modny obecnie beton. 

Wykorzystanie blatów laminowanych do kuchni jest popularne również ze względu na swoją przystępną cenę. Są one praktyczne i trwałe, a jednocześnie stosunkowo niedrogie w produkcji – dlatego ich cena jest zdecydowanie niższa niżw przypadku blatu z marmuru, granitu czy naturalnego drewna. Kolejnym plusem bez wątpienia jest prosty i szybki montaż – płyty są lekkie i proste w obróbce, co znacznie ułatwia tę kwestię.  

Najistotniejsze wady tego rozwiązania 

Jak każde rozwiązanie, również zastosowanie blatów laminowanych ma swoje wady. Jedną z najczęściej wymienianych jest fakt, że taki produkt nie nadaje się do renowacji. Wskutek wieloletniego użytkowania laminat może stopniowo stawać się coraz bardziej matowy. Gdy zacznie się to dziać, nie ma możliwości, aby pozbyć się tego efektu dzięki odpowiedniej konserwacji czy obróbce. Większe uszkodzenia mechaniczne również nie są raczej możliwe do usunięcia i trzeba po prostu wymienić blat na nowy. 

Kolejny minus to krawędzie. Płyty pokryte laminatem muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody nie tylko z wierzchu, ale także z każdego boku. Jeśli nie zostanie to zrobione, do struktury blatu może dostać się wilgoć, która powoduje jego napuchnięcie i odkształcenia oraz rozwój bakterii i pleśni. Wtedy konieczna będzie wymiana blatu ze względu na utrudnienie w korzystaniu i obniżone bezpieczeństwo. 

Aby blat laminowany był naprawdę dobry, musi być profesjonalnie wykonany. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, w porównaniu do innych wariantów, dlatego nie warto decydować się na najtańszą opcję oferowaną w tym zakresie – ograniczy to ryzyko wad konstrukcyjnych oraz zapewni naprawdę wysoką odporność na wszelkie uszkodzenia. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laminowanego blatu?

Poszukując elementów do stworzenia zabudowy kuchennej, warto dobrze zapoznać się z ich jakością. Decydując się na blat z laminatu najlepiej postawić na modele postformowane. Takie produkty mają zaokrąglone brzegi, na które za pomocą specjalistycznych maszyn nawijany jest laminat. Dzięki temu cała płyta pokryta jest jednym kawałkiem materiału. To znacznie ogranicza ryzyko dostania się do środka wilgoci oraz innych uszkodzeń. 

Ważną kwestią jest także stylistyka blatu. Zależy od niej nie tylko to, czy będzie on dopasowany do reszty pomieszczenia. To kwestia, która wpływa również znacząco na funkcjonalność. Laminaty imitujące kamień (na przykład granit lub marmur), a także naturalne drewno z widoczną strukturą cieszą się największą popularnością. Spowodowane jest to tym, że najmniej widać na nich drobne zarysowania i delikatne uszkodzenia, które mogą powstać podczas wieloletniego użytkowania. Najłatwiej jest je też utrzymać w czystości – smugi i odciski palców są na nich zdecydowanie mniej widoczne niż na gładkich powierzchniach. 

Przy wyborze blatu laminowanego należy dobrze zastanowić się, jaki efekt chce się osiągnąć i na tej podstawie wybrać wzór. Aby mieć szeroki wybór oraz pewność, że produkt finalny będzie trwały i wysokiej jakości, najlepiej szukać idealnego blatu u renomowanego producenta z doświadczeniem w tej branży.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *