fbpx
Aranżacja wnętrz

Biophilic design gorącym trendem 2023 roku

• Zakładki: 9


Szukanie ukojenia w ramionach natury nie słabnie. Skoro tylko spokój może nas uratować, a odnajdujemy go wśród naturalnych materiałów i oczywiście w otoczeniu roślin, nic dziwnego, że w tak niespokojnych czasach chcemy więcej. Biophilic design, czyli w wielkim skrócie wnętrza naśladujące warunki panujące na zewnątrz, w 2023 roku będzie domagać się jeszcze większej uwagi niż dotychczas. Jak wynika, chociażby z raportu Pinterest Predicts 2022 będzie to trend, któremu poświęcimy naprawdę dużo uwagi.

Biofilne projektowanie

Kontakt z naturą jest głęboko zakorzeniony w naszych umysłach. Matka Natura zapewniała (i nadal zapewnia) nam jedzenie, odzież i schronienie. Kolory, tekstury i wzory pochodzące z natury lub też nią inspirowane przynoszą nam radość i ukojenie. Biofilne projektowanie to jednak coś więcej niż otaczanie się roślinami doniczkowymi. Odtwarzanie we własnym domu warunków panujących na zewnątrz można podzielić na 3 kategorie.

Trzy kategorie biophilic design

Natura w kosmosie

Ten typ projektowania wiąże się z bezpośrednią obecnością natury zarówno we wnętrzach, jak i wokół domu. Wprowadzeniem elementów środowiska naturalnego do przestrzeni zbudowanej przez człowieka powinno uwzględniać zmienność natury w jej cyklu dobowym i rocznym. Jest to wielozmysłowe doświadczenie, które uwzględnia zmiany temperatury i odczucia związane z doświadczaniem jakiegoś zjawiska (szum wiatru, szmer wody). Równie ważne są naturalne zapachy i dźwięki.  Wprowadź do wnętrza rośliny doniczkowe, zadbaj o wygląd swojego tarasu lub ogrodu, zbuduj budkę dla ptaków, by móc się rozkoszować ich śpiewem, rozważ kwestię małej fontanny, aby szmer wody mógł działać na twoje zmysły.

Naturalne analogie

To elementy, które zostały stworzone przez człowieka, by naśladować naturę. Przykładem są meble o organicznych kształtach, materiały, które imitują wzory występujące w naturze (fale, spirale, muszle, liście), ściany pokryte roślinnością lub ogród na parapecie. Do naturalnych analogii zaliczamy wykorzystanie drewna i kamienia na podłogach i ścianach oraz tworzenie otwartego planu przestrzeni.

Natura przestrzeni

Ta kategoria biofilnego projektowania wiąże się ze sposobem planowania przestrzeni i projektowania architektonicznego. Chodzi o ich wpływ na nasze uczucia i reakcje.  Przestrzeń powinna być tak zaprojektowana, aby zachęcać do odkrywania siebie i wpływu natury na nasze samopoczucie. Włączenie elementów przestrzennych spotykanych w przyrodzie, tj. stopni, spiral (schodów spiralnych), platform (np. mostek nad oczkiem wodnym), poziomów (antresole), to przykład trzeciego typu biophilic design. Pozwól swoim zmysłom odpocząć. Najlepiej w łazience w stylu spa, na łóżku z baldachimem, w ogrodowym labiryncie lub podczas czytania książki w kąciku inspirowanym „Tajemniczym ogrodem”.  W tę kategorię wpisują się również „tajemnicze warunki”, czyli np. basen z jaskinią lub przejścia łukowe, dzięki którym można rzucić okiem na atrakcyjną przestrzeń.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *