fbpx
Prawo budowlane

Bezpieczna umowa wynajmu mieszkania: czym się charakteryzuje?

• Zakładki: 26


Każda umowa najmu mieszkania jest związana z powierzeniem swojej własności osobie trzeciej. Często będzie to osoba, z którą wcześniej nie mieliśmy żadnych kontaktów. Jej prawa jako najemcy są chronione między innymi przez przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów. Trudno się zatem dziwić, że część właścicieli mieszkań może mieć obawy przed wynajęciem swojego lokalu. Na całe szczęście, bezpieczna umowa wynajmu mieszkania pozwala znacząco ograniczyć możliwe ryzyka. Postanowiliśmy wyjaśnić, czym powinna cechować się taka umowa.

Bezpieczna umowa wynajmu mieszkania to rzadkość?

Polski rynek najmu mieszkań w porównaniu ze swoimi odpowiednikami w Europie Zachodniej wciąż jest jeszcze mniej profesjonalny. Jednakże, sytuacja z roku na rok się poprawia. Chodzi na przykład o coraz większe znaczenie firm jako wynajmujących. Przedsiębiorcy wynajmujący kilka lub kilkanaście mieszkań często poświęcają dużo czasu na obsługę wynajmu i szybkie załatwianie potrzebnych spraw (np. napraw).

Widzimy również coraz większe zainteresowanie właścicieli mieszkań usługami prawnika, który wie, jak powinna wyglądać bezpieczna umowa wynajmu mieszkania. Oczywiście, popularność takiego doradztwa, jakie może zaoferować dobry prawnik do spraw nieruchomości wciąż nie jest wystarczająca. Podobnie jak wiedza najemców i wynajmujących na temat przepisów kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów.

Korzystanie z gotowych wzorów bywa ryzykowne

Niektóre osoby mogą myśleć, że bezpieczna umowa wynajmu mieszkania to taka, której wzór został umieszczony np. na stronie www jednego z dużych portali o tematyce prawnej lub ekonomicznej. Taki sposób myślenia bywa zdradliwy, bo nie wszystkie gotowe wzory umów są dobre merytorycznie. Poza tym, umowy bazujące na wzorach nie uwzględniają ewentualnych modyfikacji, które chciałby wprowadzić zarówno wynajmujący, jak i najemca.

Natomiast modyfikowanie umowy najmu przez osobę nieposiadającą odpowiedniej wiedzy prawnej może prowadzić do przykrych konsekwencji. W tym kontekście warto pamiętać, że duża część przepisów dotyczących najmu (z kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów) ma charakter bezwzględnie obowiązujący. To oznacza, że klauzule z umowy regulujące prawa i obowiązki stron w inny sposób niż przewidział ustawodawca będą po prostu nieważne. Bezpieczna umowa wynajmu mieszkania na pewno nie zawiera takich uregulowań niezgodnych z przepisami.

Ekspert pomoże dopasować najem do potrzeb

Bezpieczna umowa wynajmu mieszkania to również taki kontrakt, o którym można powiedzieć, że został dobrze dostosowany do potrzeb stron i odpowiednio wyjaśniony. Ekspert prawny (np. dobry prawnik do spraw nieruchomości) może w ramach swoich usług wyjaśnić wszystkie postanowienia umowy stronom. Taka świadomość prawna wynajmującego i najemcy w dużym stopniu ogranicza ryzyko późniejszych sporów (zakończonych nawet w sądzie). Ekspert prawny zapewnia również bieżącą pomoc w razie problemów z wykonywaniem umowy najmu lub konieczności jej aneksowania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *