fbpx
Nowe technologie

Bezpieczeństwo przede wszystkim. O tym, jak czujnik CO2 może uratować życie

• Zakładki: 33


Parkowanie samochodów na otwartej przestrzeni jest dziś stopniowo zastępowane przez miejsca na parkingach podziemnych. Nic w tym dziwnego – zadaszenie gwarantuje ochronę auta przed warunkami atmosferycznymi. Zmniejsza też ryzyko jego kradzieży. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przebywanie na parkingu podziemnym przez dłuższy czas może być niebezpieczne. Niewidoczny i, co gorsze, niewyczuwalny przez ludzki zmysł węchu dwutlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny. Aby się przed nim uchronić, należy zadbać o instalację nowoczesnego czujnika CO2. Jaki jest sposób jego działania? Gdzie szczególnie warto zamontować detektor dwutlenku węgla? Oto najważniejsze informacje.

Na co reaguje czujnik dwutlenku węgla?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw poznać sposób działania tego urządzenia. Głównym zadaniem czujnika czadu jest bieżące monitorowanie stanu powietrza w określonym pomieszczeniu. Innymi słowy, czujnik tlenku węgla sprawdza, czy zawartość poszczególnych substancji w składzie powietrza nie uległa raptownym zmianom.

Czujnik czasu reaguje przede wszystkim na gwałtowny wzrost ilości cząsteczek dwutlenku węgla. Osadzają się one na elemencie elektrody wchodzącej w skład konstrukcji czujnika i w ten sposób uaktywniają sygnał dźwiękowy.

Kiedy warto zamontować czujnik dwutlenku węgla?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności instalacji czujnika CO2. Okazuje się jednak, że wyjątkowo często powinien on stanowić obowiązkowe wyposażenie garażu podziemnego czy tunelu drogowego. Detektor dwutlenku węgla powinien zostać zainstalowany w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewielkimi, stosunkowo szczelnie zamkniętymi przestrzeniami.

Nawet jeśli instalacja wentylacyjna działa poprawnie, nie należy oszczędzać na czujniku CO2. To niewielkie urządzenie kosztuje już kilkadziesiąt złotych i jest bez trudu dostępne w niemal każdym markecie budowlanym i sklepie z wyposażeniem przeciwpożarowym.

Gdzie zamontować detektor dwutlenku węgla?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na nadmierną emisję CO2. Detektory dwutlenku węgla będą więc montowane m.in. w:

  • garażach podziemnych i naziemnych,
  • tunelach,
  • przejazdach drogowych
  • i kanałach rewizyjnych.

Bez względu na to, o której z lokalizacji mowa, najważniejsze, aby czujnik czadu emitował głośny sygnał dźwiękowy i atest. Te dwa elementy zapewnią niezawodność systemu ostrzegania przed nadmiernie wysokim stężeniem dwutlenku węgla w pomieszczeniu.Artykuł powstał we współpracy z firmą Europoż.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *