fbpx
Budowa domu

Armatura łazienkowa – o czym trzeba wiedzieć?

• Zakładki: 8


Wybór odpowiedniej armatury do łazienki to trudna decyzja – wymaga poznania swoich potrzeb i researchu, którego przeprowadzenie pozwoli na właściwe skompletowanie elementów. W Kuchinox oferujemy kompleksowe podejście do tematu i dostęp do wielu elementów w jednym miejscu. Na co zwrócić uwagę? Jakie kolory są najmodniejsze? Co to w ogóle jest armatura łazienkowa? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Armatura łazienkowa– co to jest?

Armatura łazienkowa to wszelkie elementy wyposażenia przeznaczone do dystrybucji bieżącej wody. Obejmuje m.in. umywalkę, kabinę prysznicową, wannę oraz baterie łazienkowe. Do jej elementów zalicza się też wszelkie zawory, kurki, kształtki i filtry, które służą do doprowadzania wody. Armatura w łazience może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale też dekoracyjną. Znacząco wpływa na aranżację wnętrza, dlatego musi być adekwatna do stylu, w jakim utrzymana jest łazienka. Może on być niezwykle różnorodny – przytulny, prowansalski lub nowoczesny. Wybór armatury nie może jednak być podyktowany jedynie względami estetycznymi – musi ona być wytrzymała, gdyż tylko to pozwoli na swobodne korzystanie z łazienki, bez obaw o nagłą awarię. Skupienie się na trwałości armatury to inwestycja we własny komfort.

Jak wybrać armaturę łazienkową?

Najważniejsze są proporcje. Duża wanna czy umywalka zdominuje niewielką baterię, przez co cały zestaw nie będzie wyglądał harmonijnie. Konieczne jest też dopasowanie wysokości i zasięgu kranu do wielkości niecki umywalki, by woda nie rozpryskiwała się na boki. Sam rodzaj baterii należy również dobierać pod względem sposobu montażu. W Kuchinox oferujemy baterie naścienne oraz stojące. Te pierwsze, co prawda, nieco rzadziej są wybierane przez inwestorów ze względu na mniejszą liczbę nowoczesnych kształtów – wciąż jednak będą doskonale pasować do wanien montowanych w zabudowie czy do obszernych umywalek. Baterie naścienne często są też dostępne w wersji kurkowej, czyli takiej, w której wodą ciepłą i zimną steruje się za pomocą dwóch kurków. Najbardziej popularne są jednak baterie stojące. Montuje się je do blatu lub umywalki. Najczęściej dostępne są w wersji mieszaczowej, w przypadku której ciepłą i zimną wodą steruje się z zastosowaniem jednej dźwigni. Pozwala to na łatwe uzyskanie odpowiedniej temperatury wody i zredukowanie jej zużycia o nawet 50%! W oszczędzaniu pomoże też perlator – to małe urządzenie montowane na końcu wylewki, które napowietrza wodę i przez to zwiększa jej ciśnienie, zmniejszając pobieraną ilość wody.

Bardzo istotne w wyborze armatury łazienkowej są też odpowiednie wymiary i możliwości montażowe. Jeśli bateria będzie montowana na ścianie, należy dobrze dopasować jej rozstaw do rozstawu znajdujących się w ścianie rur. Standardowo wynosi on ok. 15 cm, przy czym odpowiednia krzywka (zwana też konikiem i będąca rodzajem łącznika) może zniwelować różnicę do ok. 2 cm. Koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę wysokość miejsca montażu – znów dotyczy to zwłaszcza baterii naściennych. Zamocowanie elementu na niewłaściwej wysokości sprawi, że użytkowanie produktu będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *