fbpx
Wnętrza

Armatura kuchenna – co trzeba wiedzieć?

• Zakładki: 10


Bez odpowiedniej baterii, zlewozmywaka żadna kuchnia nie będzie funkcjonalna, ani estetyczna. Wydawałoby się, że wybór tych dwóch elementów to zadanie dość oczywiste i proste. Nic bardziej mylnego.

Bateria kuchenna – istotne kwestie

Możemy wybierać produkty z niemal każdej pułki cenowej – do ekonomicznych po ekskluzywne.   Bateria do zlewozmywaka Zacznijmy od podstawowej zasady: baterię zawsze dobieramy do zlewozmywaka. To, jaki wybierzemy zlewozmywak będzie determinować w dużym stopniu funkcjonalność, technologię, estetykę oraz typ baterii. Dlaczego taka kolejność? Jest ona podyktowana względami praktycznymi. W pierwszej kolejność musimy bowiem określić jak często będziemy zmywać naczynia, w jakiej ilości, ile osób będzie aktywnie korzystać ze zlewozmywaka, jakiej wielkości posiadamy garnczki, zastawę. Będziemy musieli także zastanowić się czy zlewozmywak będzie pełnił rolę dodatkową (jako uzupełnienie zmywarki), czy wiodącą w kuchennych pracach.

Bateria kuchenna – to trzeba wiedzieć?

Poza tym każdy ma pewne przyzwyczajenia i wyobrażenie o komforcie, jaki chciałby sobie zapewnić. Dzięki tym kryteriom łatwiej dokonamy wyboru: jego wielkości (jednokomorowy, dwukomorowy), rozstrzygniemy dylemat dodatkowych funkcji (z rozdrabniaczem, ociekaczem), pojemności (długość, szerokość i głębokość) oraz materiału (ceramiczny, wykonany ze stali nierdzewnej, granitu, kompozytu). Oczywiście nie można zapomnieć także o jego estetyce. Tym bardziej, że doda on kuchni charakteru. Pamiętajmy, że jeśli jest ona urządzona w tradycyjnym, bądź rustykalnym stylu znacznie efektowniejsze będą zlewozmywaki ceramiczne i granitowe. W nowocześniejszych, bardziej minimalistycznych kuchniach lepiej będą wyglądać zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej.  

Zlewozmywak

Najbardziej wytrzymałymi, objętymi najdłuższą gwarancją (nawet do 10 lat) są zlewozmywaki ceramiczne. Ponadto są one o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, działanie wysokich temperatur, szok termiczny. Utrzymanie ich czystości także jest łatwiejsze. W powszechnej opinii są one także bardziej eleganckie i stylowe. Jednym słowem dodają kuchni specyficznego charakteru. Mają jednak tę wadę, że są znacznie droższe od popularnych zlewozmywaków ze stali nierdzewnej. Te ostatnie oczywiście także są w stanie zapewnić wysoki komfort użytkowania, tym bardziej, że nie rdzewieją, nie ulegają odbarwieniom, są odporne na ścieranie. A ich powierzchnia może być gładka lub przypominająca płótno, co zwiększa ich walory estetyczne.

Bateria do zlewozmywaka

Mając wybrany zlewozmywak będziemy mogli dobrać do niego baterię. Z racji jej częstego użytkowania w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się jej wytrzymałością, długim okresem gwarancji, z pewnością warto także kupować produkty renomowanych firm. Najpopularniejszymi rodzajami baterii są naścienne i stojące. Te pierwsze montowane są do ściany, natomiast te drugie mogą być montowane do zlewozmywaka, bądź do blatu. Wybór jednej bądź drugiej opcji w zasadzie wynikać powinien z osobistych preferencji, przy czym ten pierwszy rodzaj dość szybko traci na popularności. Baterie stojące dają znacznie większą wygodę (im wyższa bateria tym łatwiej jest myć duże naczynia) i wyglądają znacznie efektowniej (tym bardziej, że wzornictwo jest o wiele bogatsze i o wiele oryginalniejsze, bardziej dopasowane do różnych stylistyk).

Powoli także znikają baterie dwuuchwytowe, a więc takie, które posiadają osobną regulację wody ciepłej i zimnej. Baterie jednouchwytowe są wygodniejsze i pozwalają na większą oszczędność zużywanej wody. Bardzo popularne są także baterie z wylewką, a więc pozwalające na bardziej elastyczny, precyzyjny dostęp do wody. Warto przy tej okazji pamiętać, że wielkość i ciężar baterii muszą być dopasowane do wystroju kuchni, wielkości oraz rodzaju zlewozmywaka. Niezwykle ważne jest także, by bateria była wyposażona w napowietrzacz, dzięki któremu możliwa jest oszczędność zużycia wody nawet o 50%. Powinna także posiadać blokadę gorącej wody, która zapewni bezpieczeństwo małym dzieciom.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
18 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *