fbpx
Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz w duchu feng shui

• Zakładki: 20


Współczesne trendy wnętrzarskie zmieniają się co sezon lub nawet kilka razy w roku. Pojawiają się nowe technologie, wzory, materiały i kolory. Nie zmienia się natomiast nasza potrzeba życia w harmonii ze sobą oraz otoczeniem i postrzeganie domu jako azylu. Chcąc urządzić mieszkanie w duchu życiodajnej energii, warto sięgnąć po starożytną, chińską praktykę feng shui i dzięki odpowiedniej aranżacji zapewnić swobodny przepływ energii qi (czi), która wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Feng shui to wiatr i woda, które odwołują się do tego, co niewidoczne i nieuchwytne, a zatem do życiowej siły i energii. Filozofia oparta jest na 5 elementach – drewnie, ogniu, ziemi, wodzie i metalu – które odgrywają dużą rolę w naszym życiu, wpływając na jego jakość. Feng shui nie jest sztuką dekoracji wnętrza, lecz nauką o życiu w harmonii z otoczeniem. W praktyce oznacza to przestrzeń zaplanowaną tak, aby nic nie zakłócało krążącej energii. O czym musimy pamiętać, urządzając wnętrze w zgodzie z feng shui?

Feng shui – podstawowe zasady

Zrezygnuj z dużej ilości mebli

Czy naprawdę potrzebujesz w domu połowy katalogu z meblami i dodatkami? Nadmiar mebli i zbędnych dodatków zakłóca przepływ energii. Bałagan w feng shui to energia stojąca, chaotyczna. Nie trzeba być znawcą tematu, by zrozumieć, że nie wpływa to dobrze na nas samych. Jeżeli w tym momencie przypomniało się Wam coś o chaosie wzmacniającym kreatywność i zabałaganionym biurku Einsteina, to od razu ucinamy temat, podkreślając, że to nie ta bajka i nie tędy droga. Aranżacja mebli nie powinna utrudniać ruchu, a one same powinny idealnie pasować do pomieszczenia, co oznacza, że warto przyłożyć się do rzetelnych pomiarów wnętrza. Dobra energia lubi dobre przedmioty, a zatem z naturalnych materiałów. Uszkodzone przedmioty należy naprawić lub wyrzucić, jeśli już nic nie da się z nimi zrobić.

Wpuść światło

Nic tak nie wzmacnia nas, jak energia ze świata przyrody, pochodząca ze słońca i powietrza. W domu urządzonym według zasad feng shui nie może zabraknąć roślin, szczególnie tych oczyszczających powietrze i okien o odpowiednim kształcie. Najlepsze będę okiennice łukowe (koszykowe, gotyckie, odcinkowe) lub okrągłe (obrotowe, uchylne, dwuskrzydłowe). Tego typu okna korzystnie wpływają na przepływ energii. Okna z ostrymi kantami mogą hamować ruch energii. By usprawnić korytarze energii, wystarczy na okno o niewłaściwym kształcie nałożyć łagodzące nakładki typu markiza. Okna powinny otwierać się na zewnątrz (by nie szkodzić naszej karierze), a uchwyty i klamki lśnić czystością, by można było dostrzec je z daleka. Pomieszczenie powinno być wietrzone kilka razy dziennie, gdyż szerokie otwieranie okien ułatwia przepływ energii.

Poznaj przeznaczenie pomieszczeń

Choć wydaje się oczywiste, że każde pomieszczenie powinno być stworzone w konkretnym celu, to w praktyce różnie z tym bywa i nie zawsze sypialnia jest tylko sypialnią, a salon miejscem odpoczynku. Zgodnie z zasadami feng shui każde pomieszczenie musi mieć jasno określony cel.  Toaleta służy do mycia, pielęgnacji i innych czynności związanych z higieną. W kuchni przygotowuje się posiłki, a w sypialni śpimy i oddajemy się relaksowi. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak postępować z kolorami w poszczególnym pomieszczeniach i wówczas trzymanie się ram przeznaczenia dla danego miejsca będzie jaśniejsze.

Określ najważniejszą funkcję w każdym pomieszczeniu

W każdym pomieszczeniu jest takie miejsce, które może uznać za najważniejsze. To właśnie tam spędzamy najwięcej czasu, a zatem jest to centralny punkt przepływu energii. W salonie większość naszej uwagi przyciąga telewizor, w sypialni łóżko, w kuchni strefa gotowania, a w łazience prysznic lub wanna. Meble i pozostałe przedmioty musimy ustawić tak, by podkreślić przeznaczenie pomieszczenia.

Zachowaj równowagę

Dążąc do zachowania równowagi, postaw na symetrię. Poprawi ona zarówno estetykę pomieszczenia, jak i przepływ energii. Odpowiednio rozmieszczone meble ułatwią również codzienne korzystanie z nich.

Zadbaj o odpowiednią kolorystykę pomieszczeń

Feng shui i kolory są ze sobą nierozerwalnie połączone. Barwy wpływają na energię pomieszczenia i tym samym samopoczucie osób przebywających w środku. Temat rozwiniemy w dalej części artykułu.

Nie ustawiaj lustra naprzeciw drzwi

Lustra napełniają mieszkanie pozytywną energią qi i odbijają ją. Lustro naprzeciw drzwi odbija energię i powoduje, że ta wypływa przez drzwi, zamiast równomiernie rozprzestrzenić się po mieszkaniu.

Pozwól feng shui rozgościć się

Drzwi wejściowe pełnią szczególnie ważną funkcję i w dużej mierze decydują o tym, jak domownicy i goście będą czuć się w mieszkaniu. W feng shui nazywane są „ustami qi”. Wejście frontowe symbolizuje również twarz właściciela widzianą oczami świata, to jak inni go postrzegają lub jakie jest ich pierwsze wrażenie o nim. Powinny otwierać się do środka, by zapraszać dobrą energię do domu i aby nie trzeba było robić kroku do tyłu, wchodząc do mieszkania.  Rozmiarowo muszą być dobrane do wielkości budynku. Aby nie blokować przepływu energii, nie powinny zacinać się, skrzypieć i być brudne. Należy zadbać również o czystość dodatkowych elementów takich jak wycieraczka, numerek (tabliczka) czy działający dzwonek.

Niech Cię nastroi moc koloru

Okolice wejścia powinny być dobrze oświetlone, uporządkowane i zachęcać do wchodzenia do domu. Najpopularniejszym kolorem drzwi inspirowanych feng shui jest czerwień, która symbolizuje szczęście, ochronę i energię. Często stosowane są czerń, odcienie ziemiste, stonowane szarości. Tak naprawdę można postawić na dowolny kolor, ważne by pozytywnie wpływał na właściciela. W końcu wejście jest ostatnią rzeczą, którą widzimy przed wyjściem i pierwszą, którą widzimy po powrocie do domu. Energia koloru powinna pozytywnie nas nastrajać.

Przedpokój według zasad feng shui

To pierwsze pomieszczenie, do którego zapraszamy gości zaraz po przekroczeniu progu mieszkania. Przedpokój jest wizytówką każdego domu, która według feng shui odpowiada za zdrowie mieszkańców. Aranżację tej przestrzeni należy rozpocząć od światła i usunięcia niesprzyjających człowiekowi przedmiotów, a zatem schodów skierowanych na drzwi, lustra naprzeciw drzwi, pojedynczego słupa, zbyt blisko postawionej ściany i nawet toalety na piętrze bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi.  Ma być przytulnie, jasno i zachęcać do przejścia dalej.  Jako że w przedpokojach na ogół nie ma okien, możemy dodatkowo rozświetlać przestrzeń przy użyciu jasnych kolorów – od piaskowych, przez szarości, na błękitach skończywszy – które dodatkowo optycznie powiększą wnętrze.

Kuchnia według zasad feng shui

Żywiołem, który dominuje w kuchni, jest ogień. Samo pomieszczenie powinno symbolizować zdrowie i bogactwo. Jako że tutaj przygotowujemy posiłki, które są źródłem życiowej energii człowieka, niezwykle ważny jest porządek. Należy pozbyć się bibelotów na półkach lub blacie, zadbać o ład i swobodne poruszanie się, a także dobrą wentylację. Pozytywną energię wprowadzają aromatyczne zioła. Stół powinien być owalny i wykonany z drewna, a krzesła wokół niego wygodne i obite przyjemną w dotyku tkaniną. Zlew należy zamontować jak najbliżej okna. Kuchenka nie powinna znajdować się obok lodówki, gdyż urządzenia te symbolizują przeciwstawne sobie żywioły – wodę i ogień. Pomieszczenie musi być jasne. Żywioł ognia można zrównoważyć kolorami ziemi. Kolejną ważną zasadą jest trzymanie noży w zamknięciu, czyli na przykład w szufladach. Nie można zostawiać ich na blacie.

fot. Cerrad

Salon według zasad feng shui

Salon jest pomieszczeniem, w którym odpoczywamy, dlatego powinien panować w nim przyjemny nastrój. Musi być w centrum domu i koniecznie oddzielony od łazienki. Nie może być pomieszczeniem przechodnim. Jeśli nie mieszkamy jak Carringtonowie i nasze możliwości lokalowe są ograniczone, to musimy zadbać o to, by drzwi do kolejnych pomieszczeń nie były naprzeciw salonu. W końcu nie chcemy, by energia wpadała do salonu i natychmiast z niego uciekała. Tak naprawdę energia powinna krążyć po pomieszczeniu i docierać również z zewnątrz, tj. przez okno. W idealnym świecie salon powinien mieć okna z przynajmniej dwóch stron. Niestety życie nie daje nam tego, co chcemy, lecz to, co dla nas ma i jest tym na ogół jedno okno. Wówczas musimy zrezygnować z firan. Możemy rozjaśnić wnętrze przy użyciu odpowiednich kolorów.  Warto również zainwestować w lampę podłogową lub dodatkowe kinkiety. Zalecany kierunek salonu to południowo-wschodni, ale akceptację zyskują również zachód, południowy zachód i południe.

Odpowiednio ustaw meble

Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie i zadbać o właściwy przepływ energii, meble wypoczynkowe powinny być odpowiednio ustawione. Kluczową rolę odgrywa ich położenie w stosunku do drzwi wejściowych. Wejście powinno być widoczne z perspektywy osoby siedzącej na kanapie, a sama kanapa umieszczona w głębi pokoju. Za naszymi plecami musi znajdować się ściana – w trosce o nasz wypoczynek i bezpieczeństwo (domownicy nie będą czuli, że ktoś zakrada się od tyłu). Fotele powinny być wygodne i rozmieszczone według tej samej zasady co kanapa. Na nasze samopoczucie wpływa również dywan umieszczony w pobliżu mebli wypoczynkowych. Jeśli za oknem mamy ładny widok, warto odbić go w lustrze. Według feng shui lustra powieszone w mieszkaniu odbijają i wzmacniają energię tego, co odbijają.

Jako że na ogół w salonie znajduje się telewizor, musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Nie powinien to być jednak centralny punkt salonu. To miejsce lepiej zarezerwować dla kominka, wokół którego będzie toczyło się życie rodzinne i towarzyskie. Jeśli stół, to z drewna i najlepiej okrągły. Sprawdzi się również wersja owalna lub ośmiokątna.  Feng shui unika ostrych kątów i szpiczastych elementów. W myśl tej zasady liście roślin salonowych powinny mieć miękkie linie i zaoblone kształty.

Sypialnia feng shui – pełna komfortu i najlepiej zamknięta

Sypialna powinna być przytulna, zaciszna i zamknięta, a ponadto sprzyjać relaksowi i zmysłowości. Jeśli mieszkamy w lokalu typu studio, miejsce do spania należy wydzielić i zasłonić – choćby tylko na noc – regałem, parawanem itp. Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno znajdować się tyłem do ściany, w kierunku wolnej przestrzeni, ale nie na linii okno-drzwi. Nie możemy pozwolić sobie na uciekanie energii ani uczucie niepewności u śpiących osób. Aby jak najlepiej wykorzystać energię yin, odpowiedzialną za zdrowie, związki i płodność, należy stworzyć nastrojową przestrzeń. Paleta kolorów powinna być kojąca. Sprawdzą się kolory skóry, a także odcienie czerwieni i różu sprzyjające romantycznej aurze. Z punktu widzenia feng shui niezbyt korzystne jest oświetlenie sufitowe. Lampa, nawet wyłączona, nie może znajdować się nad wezgłowiem łóżka, gdyż negatywnie wpływa na przepływ energii. Warto unikać oświetlenia, które oświetla głowy osób leżących na łóżku. W sypialni sprawdzą się lampy na nocnych szafkach oraz nastrojowe oświetlenie ze ściemniaczami.

Odpręż się

W sypialni powinny znajdować się naturalne materiały. Obrazy na ścianach muszą koić zmysły, a lustra nie wolno wieszać w pobliżu łóżka ani naprzeciw drzwi lub okna, by nie zakłócać przepływu energii yin.  Przed samym łóżkiem powinno być sporo wolnego miejsca. Możemy dla równowagi postawić dwie szafki nocne lub zdecydować się na wysoki mebel po lewej stronie łóżka, a nocny stolik lub szafkę po prawej. Elektronika w sypialni pochłania energię qi, więc koniecznie trzeba zrezygnować z telewizora w takim miejscu.

Łazienka według zasad feng shui

W łazience zaczynamy i kończymy dzień. Miejsce musi sprawiać, że czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Wszelkie sprzęty elektryczne jak suszarka czy prostownica powinny być w szufladach, a klapa od sedesu zawsze musi być zamknięta – zapobiegnie to złej energii. Łazienka musi być czysta i jasna. Najlepszymi kolorami dla tego wnętrza są błękit, zieleń i biel. Warto pamiętać, aby nie wieszać lustra naprzeciwko drzwi lub okna, gdyż zakłóca to przepływ energii. Do przestrzeni kojarzonej z żywiołem wody, warto wprowadzić dla kontrastu nieco żywiołu ognia, np. aromatyczne świece o stożkowym kształcie. Nie powinno zabraknąć roślin. W łazience według zasad feng shui nie powinno być sztucznych materiałów, a zatem należy pożegnać się z foliowymi zasłonami prysznicowymi i gumowymi podkładami. Jako że musimy unikać ostrych krawędzi, w przypadku posiadania prostokątnej wanny, należy położyć w jej narożnikach np. muszelki o spiralnych i zamkniętych formach, które zniwelują niekorzystne działanie kątów.

Energia krąży

Łazienka jest miejscem, w którym powinno znajdować się wiele luster. Najlepiej, by przylegały równo do ściany (nie powinny odstawać od niej) i nie były złożone z części.  Drzwi od łazienki muszą być lite, pozbawione szyb i prześwitów i powinny być zawsze zamknięte. Rury i krany trzeba naprawiać na bieżąco, bo wraz z wodą ucieka pozytywna energia. Między toaletą a wanną lub prysznicem powinno być trochę wolnej przestrzeni, aby umożliwić swobodny przepływ energii qi.

Feng shui – 5 żywiołów i wpływ kolorów na otoczenie

Każda rzecz poprzez swój kształt, formę i kolor i właściwą dla tych cech wibrację wpływa na nasze samopoczucie. Może zarówno sprzyjać wypoczynkowi i zacieśnianiu więzi rodzinnych, jak i blokować naszą energię, sprawiając, że będziemy czuć się zmęczeni, osłabienie, a nawet rozdrażnieni. Wszystko dzięki życiodajnej energii qi, która znajduje swoje odbicie w 5 elementach: drewnie, ogniu, ziemi, metalu i wodzie. Odpowiedni dobór barw w pomieszczeniu pozwala skierować energię na konkretne potrzeby. Drzewo odpowiada energii szybkiego i systematycznego wzrostu. Ogień to energia ekspresji, sukcesu i sławy. Ziemia wiąże się z energią mądrości, dojrzałości i stabilizacji. Metal czerpie z energii pieniądza. Z kolei woda czerpie z energii wiedzy i komunikacji oraz porozumienia.

Wpływ kolorów na otoczenie

Biel

Wiąże się z elementem metalu i jest postrzegany jako kolor doskonały, symbolizujący spokój i harmonię. Jest związany z czystą energią i wiarą w siebie. Wzmacnia koncentrację, otwiera domowników na zmiany. Biel, beż i inne kremowe odcienie wpływają kojąco na choroby serca. W nadmiarze może pogłębiać depresję.

Czerń

Należy do elementu wody. Jest kolorem związanym ze strefą kariery. Reprezentuje mądrość, intelekt, psychikę oraz intuicję. W połączeniu z bielą tworzy symbol yin i yang.

Niebieski

Jako element wody i ziemi jest kolorem kojącym, który odzwierciedla spokój, zaufanie, wiąże się z relaksem, przygodą i eksploracją. Dodaje odwagi i obniża poziom stresu.

Zieleń

Odpowiada elementowi drewna. Oznacza nadzieję, spokój, nowe początki. Jest związana z rozwojem i wszechstronnością.

Żółty

Należy do elementu ziemi. Jest kolorem inspiracji, mądrości i zadowolenia z życia.  Wiąże się z szybką adaptacją i dopasowaniem się.

Czerwień

To element ognia, który symbolizuje pasję, sławę, szczęście i siłę.

Różowy

Jako element ziemi stanowi balans między duchowością a materializmem. Symbolizuje miłość, romans, radość, szczęście i czyste intencje.

Pomarańczowy

Jest kolejnym kolorem żywiołu ognia. Od czerwieni przejął aktywność w działaniu, od żółci inspirację. Wspiera przyswajanie wiedzy i cieszenie się życiem. Może być kolorem ostrzegawczym.

Brąz

Jest elementem ziemi. Symbolizuje zakorzenienie. Oznacza stabilność i głębię. Jest ciepły i rodzinny. Zbyt duża jego ilość może nieco przytłaczać, kojarzyć się z upływem czasu.

Fiolet

Należy do elementu drewna. Jest kolorem szlachetnym, który budzi szacunek u innych, wzmacniając poczucie naszej wartości. Poprawia duchowość i może okazać się emocjonalnym i psychicznym uzdrowieniem.

Złoto 

Czerpie z metalu. Podkreśla szlachetność, zdrowie, spokój, równowagę i duchowość.

Szarość

Związana jest z elementem metalu. Kolor skupienia i wyciszenia, dający poczucie solidności i bezpieczeństwa, a także równowagi. W nadmiarze prowadzi do smutku.

Dobierając kolory według feng shui, nie można kierować się jedynie strefami funkcjonalnymi. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Pomocna bywa metoda wędrującej gwiazdy, która wskazuje korzystne i niekorzystne kierunki przepływu energii w domu. Energia jest wyrażona przez cyfry (nazywane też gwiazdami) od 1 do 9 i ma związek z datą powstania budynku. Przyjmując jednak ogólne zasady, w kuchni warto korzystać z kolorów ziemi, przełamując je odrobiną czerwieni. W sypialni trzeba ostrożnie postępować z bardzo ciemnymi kolorami i wyziębiającym błękitem. Znakomicie sprawdzą się ciepłe brązy, zieleń i delikatny róż.  W salonie dobrą energię wprowadzą kolory związane z energią yang, a zatem czerwony, pomarańczowy oraz żółty.

Kolory w siatce bagua

Siatka bagua wyznacza 8 dziedzin życia, którym odpowiadają obszary energetyczne. To starożytna mapa energetyczna, którą nakłada się na plan mieszkania, aby móc zidentyfikować obszary życia, które wymagają kluczowych zmian i popraw. Wyróżniamy następujące obszary:

  • wiedza (północny wschód) – element ziemi – brązowy, żółty, beżowy;
  • sława (południe) – element ognia – czerwony, pomarańczowy, różowy, bordowy, dodatkowo element drzewa, czyli zieleń;
  • bogactwo (południowy wschód) – element drzewa – zielony i wzmacniający go niebieski;
  • rodzina, nowy początek (wschód) – element drewna – zielony, turkusowy i jasny niebieski;
  • praca i kariera (północ) – element wody – niebieski i czarny;
  • pomocni ludzie (północny zachód) – element metalu – biały, złoty i srebrny;
  • dzieci i kreatywność (zachód) – element metalu – biel, złoto, srebro, szarości;
  • związki i małżeństwo (południowy zachód) – element ziemi – brąz, żółty, beże;
  • zdrowie (centrum domu) – element ziemi – żółty, kremowy i brąz.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
122 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *