fbpx
Aranżacja wnętrz

American dream w kuchni. Jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim?

• Zakładki: 29


Styl nowojorski nie znosi skromności, uwielbia olśniewać (dosłownie i w przenośni), kocha przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że jest zastrzeżony wyłącznie dla wielometrażowych apartamentów. Nawet niewielkich rozmiarów kuchnię można zaaranżować tak, by budziła skojarzenia z nowojorskim penthouse’em, zwracając uwagę klasycznymi formami, elegancją i wysokiej jakości dodatkami. Każdy może mieć swój własny kawałek Manhattanu.

Przestrzeń i światło

Charakteryzujący się przestronnością i wykorzystaniem dużej ilości światła styl nowojorski czerpie z aranżacji klasycznych, angielskich i francuskich oraz wzorów marokańskich (stosowanych w stylu hampton). Całość doprawia odrobiną art déco lub etno.  Znane z filmów aranżacje są przeciwwagą dla surowego stylu industrialnego. Styl nowojorski wymaga odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni. Chodzi bowiem o to, by jak największa powierzchnia pozostała wolna. Dodatki powinny być wyraziste, ale w ograniczonej ilości. Ogromnie ważny jest tak zwany focal point, czyli centralny punkt aranżacji.  Musi być dopracowany w każdym, choćby najmniejszym, szczególe. W przypadku kuchni będzie to albo wyspa, albo stół. Choć aranżację z powodzeniem udźwignie nietuzinkowy żyrandol lub wyraziste płytki ceramiczne na ścianie, definiujące kuchenną aranżację.

Styl nowojorski w polskich realiach

Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi niewiele ponad 50 metrów kwadratowych. W przypadku domów jednorodzinnych nieco mniej niż 133 metry. Tak wynika z danych GUS. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych za komfortowy metraż dla bezdzietnej pary uznaje się 100 m², a średnia powierzchnia domu przeciętnej rodziny wynosi ok. 225 m².  Z czymś takim nie można ani mierzyć się, ani dyskutować. Co istotne, wcale nie trzeba porzucać marzenia o kuchni w stylu nowojorskim. Gdy pójdziemy na pewne ustępstwa, to wspomniany styl pomoże nam zawalczyć o cenne metry. Wszystko dzięki optycznym trikom. Biel, lustra, tapety w pasy lub marokańską koniczynę zadbają o znakomite trompe l’oeil (z fr. złudzenie optyczne).

Czym charakteryzuje się styl nowojorski?

Kuchnię w stylu nowojorskim rozpoznasz po (m.in.):

  • okazałej wyspie na środku pomieszczenia (im większa, tym lepsza);
  • jasnej kolorystyce przełamanej mocniejszymi akcentami kolorystycznymi (np. belki stropowe, podłoga);
  • materiałach wysokiej jakości, bo nie ma tutaj miejsca na skromność (drewno, skóra, marmur, granit i szlachetne materiały jak aksamit i welur);
  • sprzętach AGD w rozmiarze XXL (co przy sporych metrażach nowojorskich kuchni nie stanowi problemu), które doskonale współgrają z klasyczną zabudową;
  • klasyce, która najczęściej znajduje swoje odbicie w meblach o prostej bryle, najczęściej wykonanych z drewna, subtelnie zdobionych;
  • połysku – nowojorskie wnętrza lubią olśniewać stąd obecność wielu materiałów odbijających światło (luster, szkła, metalicznych powierzchni), przy czym warto podkreślić, że meble najczęściej mają wykończenie matowe;
  • dodatkach – są eleganckie i na ogół wykonane ze szlachetnych materiałów;
  • harmonii – aranżacja musi być spójna, więc zarówno główne elementy wyposażenia, jak i dodatki korzystają z tej samej bazy kolorystycznej.

Kolory

W stylu nowojorskim dominują odcienie bieli i beżu, które pomagają uzyskać iluzję większej przestrzeni. Niesłuszne są jednak skojarzenia z kuchnią (czy też innym pomieszczeniem) w całości skąpaną w nieśmiertelnej bieli.  Szarość i błękit przełamują ową biel, a mocniejsze kolory występują miejscowo, szczególnie w elementach dekoracyjnych. Na ogół są monochromatyczne. Styl słynie z ciekawych zestawień kolorystycznych, gdzie 70% stanowi jasna baza, 20% kolor uzupełniający, a 10% kontrapunkt pomagający podkreślić indywidualizm aranżacji. W kuchni o amerykańskim rodowodzie sprawdzą się turkus, koral, grafit, pudrowy róż. Do tego oczywiście złoto, srebro i miedź oraz powierzchnie lustrzane. Skromność nie jest drugą twarzą stylu nowojorskiego. Na szczęście luksus, choć mocno widoczny, nie jest tutaj onieśmielający. Wnętrza zapraszają przytulnością.

W takiej przestrzeni drewno na ogół nie występuje w swojej naturalnej odsłonie, przynajmniej jeśli chodzi o meble. Czasami kontrastem do jasnych ścian jest mahoniowa podłoga. Wybór z pewnych względów oczywisty. Mahoń to rodzimy gatunek występujący w Stanach Zjednoczonych. Zasiedla obszary należące do hrabstwa Monroe, tereny wysp Bahama, zachodnie Karaiby czy Kuby, leżącej na Morzu Karaibskim.

Materiały

Do tworzenia zabudowy kuchennej w stylu nowojorskim najczęściej wykorzystuje się bielone drewno, które rozjaśnia wnętrze, sprawiając, że wydaje się większe. W jego towarzystwie doskonale czuje się ponadczasowy marmur. Najczęściej pojawia się w formie blatu kuchennego. Może jednak występować w roli płyt ściennych lub parapetu. Jako że świetnie przewodzi ciepło, sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego.  Nowojorski styl lubuje się w chromowanym metalu i wiklinie. Nie unika kamienia.

Dodatki

Krzesła z kołatką, masywne zasłony i błyszczące lampy sufitowe to najczęściej spotykane połączenia w nowojorskich kuchniach i jadalniach. Jeśli lampy, to szklane, kuliste, wiszące. Nie brakuje w tej przestrzeni ozdobnych uchwytów do szafek (gałek lub o klastycznych kształtach, ale wykonane z mosiądzu lub złota), metalowych, szklanych albo ceramicznych wazonów o ciekawym kształcę lub mocnym kolorze, a także dekoracji ściennych w metalowych ramach. Dekoracyjną rolę odgrywają również przedmioty użytkowe, wyeksponowane na blacie, takie jak zaparzacz do kawy, moździerz, chlebak. Zazwyczaj są to przedmioty na wysoki połysk.

Wykończenie ścian i podłóg w stylu nowojorskim

Ściany najczęściej pomalowane są na biało lub ozdobione charakterystycznymi lamperiami angielskimi. Równie często spotyka się jasne, prostokątne płytki lub czerwoną cegłę. Wykorzystuje się także wzorzyste tapety winylowe. Jeśli parkiet, to ułożony w jodełkę. W tym przypadku można pozwolić sobie na ciemniejsze odcienie (mahoń, heban), które będą kontrastować z jasnymi ścianami. Jeśli podłoga jest drewniana, układa się na niej wzorzyste dywany. Jeśli np. marmurowa, wykładziny dywanowe są monochromatyczne i miękkie.  W nowojorskich kuchniach często stąpa się po czarno-białej szachownicy, białych płytach lub marokańskich wzorach.

Światła wielkiego miasta

W mieście, które nigdy nie śpi, jest wiele okazji do podziwiania świateł. Na co zwracają uwagę nowojorczycy, urządzając swoje apartamenty? Właśnie na oświetlenie. Kuchnia ma olśniewać! Światło musi być rozproszone po całym pomieszczeniu, co oznacza, że na jednej lampie się nie skończy. Ozdobny żyrandol nad wyspą, kinkiety na ścianach, spoty nad blatem roboczym – przytulność sama się nie zrobi. Klosze szklane lub metalowe. Lampy w kolorze, złota, chromu lub miedzi. Światło światłem, ale o wyrafinowaniu nie można zapominać. 

Styl nowojorski a styl hampton – czym się różnią?

Choć można zauważyć pewne elementy wspólne stylów nowojorskiego i hampton, które sprawiają, że niektórzy uważają, że mamy do czynienia z jednym stylem i różnym nazewnictwem, to jednak znaku równości między nimi postawić nie można. Luksus, bogactwo i elegancja na pewno je łączą. Dzieli je nie tylko podejście do dodatków – w stylu hampton dominują dodatki z naturalnych, szlachetnych materiałów, z kolei w stylu nowojorskim królują materiały eleganckie, niekoniecznie naturalne – ale również inspiracja przestrzenią. Hampton jest stylem wyjętym wprost z nadmorskich miejscowości, więc aranżacje są swobodniejsze, nastawione na wygodę, panuje tam atmosfera wypoczynku. Styl nowojorski nawiązuje do tętniącego życiem miasta, starając się uchwycić jego różnorodność i dynamizm.

Jak urządzić małą kuchnię w stylu nowojorskim?

Jeśli mieszkasz np. w bloku, a Twojej kuchni daleko do powierzchni powyżej 25 m², to nadal masz szansę na piękną i funkcjonalną kuchnię, którą będziesz cieszyć się przez wiele lat. Wystarczy trzymać się kilku zasad. Jedną z nich jest unikanie zwartej zabudowy. Duże i ciemne przedmioty również są na liście rzeczy zakazanych. Nie oznacza to jednak, że musisz ograniczać się wyłącznie do oślepiającej bieli. Możesz z powodzeniem przełamywać ją innymi kolorami. Jasne fronty mebli dobrze wyglądają w zestawieniu z ciemnymi. Wybierz drewno lub polakierowany nikiel. Mocnym akcentem może być czarny blat z marmuru lub granitu albo jasnoszary z kamienia. To jednak dosyć kosztowne i ciężkie rozwiązanie, więc zdecyduj się na blat w okleinie przypominającej naturalne kamienie. Będzie po nowojorsku, ale z dużą ilością rozsądku w tle. Pamiętaj o matowym wykończeniu i szykownym designie mebli.

Twoje domowe centrum dowodzenia musi bić po oczach elegancją. Pomogą w tym klasyczne uchwyty, gałki lub chromowane relingi. Nie zaszkodzi wprowadzenie frontów szklanych. W sprawie kolorów szafek nie szarżuj. Biel, beż, krem, jasny szary – postaraj się ograniczyć właśnie do tych barw. W końcu nie tylko o wrażenie wizualne chodzi, ale również o optyczne sztuczki powiększające wnętrze. A co z tą tak charakterystyczną wyspą? Jeśli nie masz na nią miejsca, zastąp ją dużym barkiem. Jeśli jest szansa na krzesła w kuchni, to tylko takie, które obite są szlachetnymi tkaninami jak welur lub aksamit.  Chcąc uniknąć wrażenia chaosu, drobne dodatki ogranicz do minimum. Sprzęty AGD i lampy również powinny być nieco mniejsze. Postaraj się odsłonić każdy skrawek okna, rezygnując z zasłon. Wykorzystaj podwójne lampy, by wprowadzić więcej światła do wnętrza. Najlepiej niech będą to modele niklowane, które będą odbijać światło.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
503 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *