fbpx
Ciekawe rozwiązania

Altany drewniane w ogrodzie – opinie, najciekawsze projekty, porady przy wyborze

• Zakładki: 19


Nic tak nie relaksuje i nie odpręża jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu w ogrodzie, wśród zieleni. Koc rozłożony na trawniku nie zawsze jest wygodny, zaś meble ogrodowe nie chronią przed deszczem ani tym bardziej przed upalnymi promieniami słońca.

Jeśli dysponujesz odpowiednim obszarem w ogrodzie, warto zdecydować się na miejsce zadaszone, gdzie niestraszny nam upał czy chwilowy deszcz. Altany drewniane czy też drewniane wiaty ogrodowe stanowią bardziej stabilne rozwiązanie niż nietrwały namiot ogrodowy, zaś ustawione w nich meble ogrodowe dłużej zachowają trwałość. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą altanę ogrodową z drewna.

Nowoczesne altany ogrodowe z drewna

Wybieramy altanki drewniane do ogrodu

Nowoczesne altany budowane są w różnym kształcie. Najbardziej popularne są altany na planie kwadratu lub ośmiokąta. Duża drewniana altana ośmiokątna, prócz atrakcyjnego kształtu, zapewnia też więcej miejsca na stół z krzesłami, gdzie rodzina może zjeść wspólnie obiad w ogrodzie lub przyjmować gości.

projekt altanki drewnianej ośmiokątnej do ogrodu
Zdjęcie: Shutterstock

Czytaj także: Altany ogrodowe z bali – projekty, przykłady, porady

Czy warto wybrać altanę z drewna czy też z innego materiału

Altany ogrodowe zwykle budowane są z drewna, które świetnie harmonizuje z roślinnością w ogrodzie. Z metalu, który jest bardziej wytrzymały, najczęściej buduje się wiaty, czyli altanki bez ścian i często bez podłogi. Większą inwestycję stanowią altany i domki letniskowe z cegły, kamienia i betonu. Najczęściej są to konstrukcje z cegły, gdzie kamień wykorzystywany jest do wykończenia, zaś beton najczęściej służy do wykonania fundamentów i podłogi. Natomiast altanka zabudowana może mieć ściany z drewna lub ze szkła.

Najbardziej popularne są altany z drewna. Wadą drewna jest mniejsza trwałość, dlatego też drewno musi być impregnowane oraz konserwowane przed i po sezonie. Na wiosnę należy oczyścić drewniane elementy z mchu i zanieczyszczeń, wymienić zmurszałych części i odnowić całość impregnatem i pomalować lakierem lub farbą. Dużo trwalsze jest drewno egzotyczne, jednak mocno odstrasza jego wysoka cena. Najczęściej budujemy altanki z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego.

Altanki drewniane z podłogą czy bez

Altany drewniane to często solidne konstrukcje z podłogą z betonu lub z drewna, na której stabilnie stoją meble ogrodowe. Chodzenie po trawie jest przyjemne jednak altanka z podłogą jest łatwiejsza do sprzątania, meble się nie bujają, zaś meble drewniane są mniej narażone na korozję. Altany drewniane wymagają odpowiedniego fundamentu. Lekkie altanki powinny być osadzone w betonowych stopach fundamentowych, w których umieszcza się kotwy z nierdzewnego metalu tak, aby drewniane nogi altany nie stykały się z fundamentem. Ciężkie altany drewniane, jak na przykład altanka zabudowana z zadaszeniem dachówkowym czy też domki letniskowe, wymagają fundamentów z betonowych płyt. Konieczne są kształtowniki lub kotwy, aby drewniane nogi lub ściany altanki nie stykały się z betonem.

Natomiast drewniane wiaty ogrodowe nie posiadają ścian i podłogi i są po prostu postawione na gruncie. Teoretycznie są to konstrukcje przenośne, które można przestawić w inne miejsce. W praktyce jednak są one dość ciężkie i przestawianie ich nastręcza trudności. Drewniane wiaty ogrodowe muszą być przymocowane do podłoża z uwagi na podmuchy wiatru. Ponadto drewniane nogi altany nie mogą stykać się z gruntem, gdyż będą gnić, dlatego też powinny być osadzone w nierdzewnych kotwach.

W wielu wypadkach wiata jednak zupełnie wystarcza, aby spokojnie posiedzieć w ogrodzie nie narażając się na palące słońce, spadające z drzew gałęzie i liście czy przelotny deszcz. Drewniane wiaty ogrodowe są często wykorzystywane jako tymczasowy garaż dla samochodu lub do składowania drewna do kominka.

Ciekawe projekty altan ogrodowych

Altana drewniana – przeglądamy projekty altan ogrodowych

Markety ogrodnicze czy też firmy oferujące budowę altan oferują gotowe projekty altan ogrodowych. Wybór altany zależy od tego, jak chcemy spędzać czas w ogrodzie. Od tego zależy wielkość altany oraz czy będzie to altanka zabudowana, czy otwarta. Altanki otwarte czy też drewniane wiaty ogrodowe budujemy wtedy, gdy chcemy uzyskać zadaszenie dla stołu ogrodowego w celu wspólnego biesiadowania. Altany otwarte nie mają ścian, dlatego też wszyscy uczestnicy obiadu mają łatwy dostęp do stołu, zaś altanka nie przesłania im widoku ogrodu. Aby zabezpieczyć biesiadujących przed przelotnym deszczem można zaopatrzyć altankę w zasłony z materiału nieprzemakalnego.

Altanka zabudowana czy domek letniskowy

Altanka zabudowana przyda się wtedy, gdy szukamy przytulnego zakątka w ogrodzie na chłodniejsze wieczory. Dobrze spełni zadanie w wietrznym ogrodzie. Altanka zabudowana może mieć ścianki do sufitu lub też balustradę do połowy wysokości. Na większej działce oddalonej od domu budujemy domki letniskowe, które stanowią rodzaj zabudowanej altany, gdzie można nocować. Najprostszym rozwiązaniem są gotowe domki letniskowe, które kupuje się w częściach i montuje samodzielnie.

Altana ogrodowa z bali czy altana ogrodowa z grillem

Bardzo modne są masywne altany ogrodowe z bali, których konstrukcja opiera się na masywnych balach sosnowych. Nierzadko również balustrada wykonana jest z cieńszych bali. Altany ogrodowe z bali są na tyle duże i masywne, że w środku zmieści się stół z krzesłami, przy którym można nawet urządzić ogrodowe przyjęcie. Nierzadko marzeniem jest altana ogrodowa z grillem. Altana ogrodowa z grillem najczęściej budowana jest z kamienia lub metalu. Dostępne są również gotowe nowoczesne altany, której producenci zapewniają, że jest on przystosowana do postawienia grilla.

Altany dla dzieci

Nawet w małym ogrodzie można umieścić altanę dla dzieci, gdzie można bawić się lub zjeść obiad. Warianty altanek na plac zabaw dla dzieci są różne. Może to być duża altana ośmiokątna lub sześciokątna z podłogą, lub bez, lub mały domek do zabawy z ławeczką. Najprostsze warianty altanki dla dzieci to altanka o wymiarach 120×120 cm z ławeczką, w cenie około 2 tysięcy złotych. Niektóre modele mają również drewnianą tablicę do pisania czy też stolik do rozłożenia zabawek.

Gdzie kupić gotowe altany ogorodowe?

Altany drewniane można nabyć w marketach budowlanych – są one często dostępne jako w opcji samodzielnego montażu. Z kolei wiodącymi producentami gotowych altan do ogrodu są takie firmy naj m.in.: Alt-Drew, Altan-Styl czy Kora. Altanki drewniane, czy będą to duże altany dla dorosłych czy też małe altanki na plac zabaw dla dzieci, stanowią niezbędny element ogrodu, gdzie można przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Altana drewniana to wybór wart rozważenia.

Czytaj także: Rolety do altany ogrodowej – rodzaje, opinie, cenne porady

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
162 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *