fbpx
Różne

Paracetamol dla dzieci – wszystko, co powinieneś wiedzieć o działaniu, stosowaniu i dawkowaniu

• Zakładki: 19

Paracetamol dla dzieci jest często wybierany. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest uznawany za bardzo bezpieczny, a przy tym nie ma wielu efektów ubocznych. Dziś podpowiemy Wam, co warto wiedzieć na temat jego dawkowania, stosowania i działania.

Jak bezpiecznie stosować paracetamol dla dzieci?

Należy oczywiście stosować paracetamol dla dzieci bezpiecznie, a więc zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry albo ulotką. Dawka dobowa paracetamolu dla dzieci wynosi od 10 do 15 mikrograma/kg masy ciała. Jednocześnie paracetamolu lepiej nie podawać dzieciom poniżej 3 roku życia, chyba że lekarz zaleci inaczej. Stosując paracetamol u dzieci, trzeba zadbać o właściwe nawadnianie. Najlepiej do wody dodawać elektrolity. W ten sposób zapobiega się odwodnieniu organizmu, które często ma miejsce, gdy występuje wysoka gorączka. Można zdecydować się zarówno na paracetamol dla dzieci w formie syropu czy też kropelek, natomiast dla dzieci starszych, np. nastolatków można wybierać już tabletki. 

Niepożądane działanie paracetamolu u dzieci

Leki zawierające paracetamol dla dzieci są w pełni bezpieczne. Są też dobrze przyswajalne. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęstszym efektem ubocznym jest ból brzucha, niestrawność bądź wysypka. W takim przypadku należy zaprzestać podawania leku. Konieczna jest też konsultacja z lekarzem. Leki zawierające paracetamol nie mogą być łączone z innymi syropami czy tabletkami, które również zawierają ten składnik. Trzeba uważać, aby nie doprowadzić do przedawkowania. Na uwagę zasługuje fakt, że stosując tabletki przeciwgorączkowe dla dzieci, można bardzo szybko zbić gorączkę. Można też je podawać, gdy występuje stan podgorączkowy. 

Paracetamol dla dzieci – w przypadku jakich dolegliwości można go stosować?

Paracetamol wykazuje nie tylko działanie przeciwgorączkowe, ale też przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Można go stosować więc w czasie występowania niestrawności, bóli mięśniowych, ale też podczas przeziębienia, grypy czy też chorób układu oddechowego. Pamiętajcie, że wzrost temperatury to sygnał, że organizm walczy ze stanem zapalnym i nie zawsze konieczne jest podanie od razu leku przeciwgorączkowego. Najczęściej zaleca się podawanie leku w momencie, gdy temperatura przekracza 38,5 stopnia Celsjusza.      

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *