fbpx
Budowa domu

Domy w stylu skandynawskim

• Zakładki: 19

Sięgają po przyjazne dla środowiska rozwiązania, dbając o wysoką energooszczędność budynku. Domy w stylu skandynawskim, bo o nich mowa, mają wielu zwolenników na całym świecie. Prostota, która idzie w parze z niebanalnym wyglądem, ma korzenie w naturze. Czym charakteryzują się w domy w stylu skandynawskim? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podstawowe informacje o stylu skandynawskim

Styl narodził się w latach 30. minionego stulecia w Skandynawii. Został zapoczątkowany przez obrazy urodzonego w Sztokholmie malarza Carla Larssona. Przedstawiały one jego dom, w którym panował całkowity spokój oraz harmonia. Styl zaczął promować prosty sposób życia. Czyste linie i projekty inspirowane naturą stały się wyznacznikiem tego stylu.  Domy w stylu skandynawskim odznaczają się prostotą zarówno, jeśli chodzi o bryłę, jak i wykończenie budynku. Dominuje jasna kolorystyka i barwy naturalnie występujące w przyrodzie.  Styl bazuje na 3 kolorach: białym, szarym i brązowym. Elewację najczęściej zdobią betonowe płyty elewacyjne oraz drewniane panele. Domy w stylu skandynawskim mogą być pokryte zarówno dwuspadowym dachem, jak i dachem płaskim. Ten drugi występuje rzadziej. Posiadają duże okna lub przeszkoloną elewację od strony salon. Aby urozmaicić na ogół jasną elewację, stosuje się szare cegły oraz dekoracyjne elementy z kamienia.

dom w stylu skandynawskim

Zalety domów w stylu skandynawskim

  • Drewniane konstrukcje (o betonowych fundamentach) są nie tylko trwałe, ale i klimatyczne. Stanowią sposób na otaczanie się naturą.
  • Krótki czas realizacji – na budowę prostego domu składanego wystarczą ok. 3-4 miesiące.
  • Można je budować bez względu na porę roku – ze względu na brak czekania na związanie cementu, stwardnienie betonu, zaprawy dom skandynawski możemy wybudować o każdej porze roku.
  • Są łatwe w przebudowie i modernizacji – jeśli planujesz powiększenie rodziny i w związku z tym dodatkowe miejsce, z domem skandynawskim nie będzie to problem. Będzie się zmieniać wraz z twoimi potrzebami.
  • Atrakcyjna cena – koszt budowy domu skandynawskiego jest znacznie niższy niż w przypadku murowanych odpowiedników. Tańsze materiały, mniejsza ich ilość, krótszy czas pracy ekipy budowlanej – to wszystko ma wpływ na obniżenie kosztów.  
  • Klasyczna stylistyka skandynawska świetnie wpisuje się w trend minimalistycznych oraz energooszczędnych domów jednorodzinnych

Wady domów w stylu skandynawskim

  • Lekka konstrukcja wymaga zaprojektowania wzmocnień w miejscach, w których mają znajdować się meble i cięższe przedmioty.
  • Domy szybko się nagrzewają i również szybko wychładzają – co w zależności od pory roku może być albo wadą, albo zaletą. Tego typu domy zaleca się ogrzewać prądem.
  • Wilgoć niszczy właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej – zaleca się wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *