Niewidoczna ościeżnica to rozwiązanie, które przypadnie do gustu zarówno osobom ceniącym minimalizm, jak i miłośnikom niecodziennych rozwiązań. Schowana konstrukcja umożliwia montaż drzwi, które niemal wtapiają się w ścianę, stając się prawie niewidoczne. Zapewnia to eleganckie wykończenie ściany. Jak działa taka ościeżnica i w jakiej ścianie można ją zamontować? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Ościeżnica ukryta, czyli co?
Wszystkie elementy ukrytej ościeżnicy, w tym również zawiasy, są w pełni schowane i stają się widoczne dopiero po otwarciu drzwi. Ukryta ościeżnica jest wykończona równo z powierzchnią ściany. Brak widocznych opasek, które otaczają drzwi jak ramka, zapewnia czyste linie wokół drzwi i tym samym naprawdę eleganckie wykończenie. Drzwi zlicowane z płaszczyzną ściany stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych.
Jak działa ukryta ościeżnica?
Konstrukcji drzwi, w której skrzydło, ościeżnica i ściana nie znajdują się w jednej płaszczyźnie, a zawiasy wbudowane są w skrzydło i ościeżnicę, umożliwia otwarcie drzwi pod kątem 180°C. Do wyboru masz drzwi otwierane do środka lub do wewnątrz pomieszczenia, gdy z drugiej strony drzwi licują się ze ścianą. Stosując ukrytą ościeżnicą, możesz zdecydować się na drzwi o większej grubości niż tradycyjne, które będą lepiej tłumić hałas.
W jakiej ścianie można zamontować ukrytą ościeżnicę?
Wszystko oczywiście zalety od rodzaju ukrytej ościeżnicy (niektóre zakrywają całą grubość muru, inne wymagają dodatkowego dobudowania ściany), ale większość tego typu konstrukcji można montować zarówno w ścianach murowanych, jak i kartonowo-gipsowych.
Montaż ukrytej ościeżnicy
Montaż w ścianie kartonowo-gipsowej jest bardzo prosty. Polega na przytwierdzeniu ościeżnicy się do stalowych profili nośnych ścianki. Po przykręceniu płyty zostaje już tylko tynkowanie. Montaż w ścianie murowanej wymaga przygotowania otworu drzwiowego (wrębu). Ościeżnica musi zmieścić się w świetle przygotowanego wrębu i równo ułożyć się w jego płaszczyźnie. Kolejny etap to prace mokre – naniesienie zaprawy klejowej na wręby, zewnętrznej warstw kleju na dopasowaną i odpowiednio ustawioną w pionie i poziomie ościeżnicę, a na końcu piankowanie. Gdy pianka wyschnie, wszystkie czynności trzeba powtórzyć po drugiej stronie, a następnie przykręcić profile do stojaków. Ostatni etap to wykańczanie miejsc łączenia.
M.Ś.