fbpx
Budowa domu

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

• Zakładki: 23

Choć wielu z nas marzy o śniegu skrzypiącym pod butami i malowniczym krajobrazie, który skrywa się pod śniegową chmurką, dachy naszych domów mają zgoła odmienne marzenia. Ciężki śnieg i zsuwający się z dachu lód stanowią zagrożenie zarówno dla osób, zaparkowanych samochodów, jak i  orynnowania oraz samej konstrukcji dachu.  Jak zabezpieczyć spadzisty dach przed śniegiem? Sprawdź najpopularniejsze zabezpieczenia przeciwśniegowe.

Dlaczego śnieg stanowi zagrożenie?

Metr sześcienny śnieżnego puchu waży ok. 200 kg, a mokrego śniegu ok. 800 kg! Gdy zamarzający śnieg przekształci się w lodową bryłę i gwałtownie osunie się z dachu, może zerwać rynny, uszkodzić zaparkowany samochód lub zrobić krzywdę komuś, kto właśnie stoi blisko. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto zainwestować w ochronę przeciwśnieżną i w przyszłości nie mieć wyrzutów sumienia. Możesz skorzystać z wielu rozwiązań. Do najpopularniejszych należą śniegołapy, drabiny przeciwśniegowe, stopery, bale przeciwśniegowe i systemy rurowe.

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem? Śniegołap

To prosta konstrukcja zapobiegająca osuwaniu się śniegu z połaci dachu poprzez rozdrabnianie go na mniejsze i przez to bezpieczniejsze fragmenty.  Nie bez powodu nazywany jest rozpruwaczem śniegu. Umożliwia stopniowe odprowadzanie śniegu, dzięki czemu konstrukcja budynku jest odciążona.  Płotki śniegowe montuje się naprzemiennie w rzędach na dachach dwu- i czterospadowych. Rzędy oddalone są od siebie o mniej więcej metr.

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem? Drabiny przeciwśniegowe

Konstrukcja występuje również pod innymi nazwami – zapory przeciwśniegowe, śniegołapy dachowe, płotki przeciwśniegowe, zapory śniegowe. Wykonana jest z ocynkowanej stali malowanej proszkowo.  Płotki montuje się na specjalnych wspornikach przytwierdzonych do więźby dachowej na wysokości podparcia krokwi o murłatę.  W przypadku kąta nachylenia dachu do 35° na ogół stosuje się 3 wsporniki na 2 metry drabinki. Powyżej 35° zaleca się stosować 4 wsporniki. Drabiny przeciwśniegowe można wykorzystywać zarówno do chronienia dachów pokrytych dachówką, blachodachówką, jak i blachą. 

Systemy rurowe

Najczęściej montuje się je na dachach pokrytych blachą. Konstrukcja składa się z dwóch długich i równolegle ułożonych względem siebie rur ze stali, aluminium lub miedzi. System powinien być wykonany z tego materiału, co pokrycie dachowe.

Stoper

Na dachach pokrytych gontami bitumicznymi stosuje się stopery przeciwśnieżne, nazywane również noskami śnieżnymi. Elementy przybijane są do sztywnego poszycia dachu i następnie częściowo pokrywane pasami pokrycia. Ponad połać wystaje tylko ta część stopera, która ma zatrzymywać osuwający się z dachu śnieg.

Bale przeciwśniegowe

To po prostu montowane na hakach przytwierdzonych do więźby dachowej drewniane bale o przekroju kilkunastu centymetrów. Dzięki swoim rozmiarom skutecznie zatrzymują nawet duże bryły zsuwającego się śniegu. Warto je montować na dachach, w przypadku których istnieje zagrożenie, iż śnieg mógłby osunąć się na ciągi komunikacyjne.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *