Choć wiele osób naprzemiennie używa określeń suterena i piwnica, mając na myśli część mieszkalną mieszczącą się w kondygnacji położonej poniżej gruntu, prawo budowlane nie stawia między nimi znaku równości i nieco inaczej podchodzi do różnic pomiędzy nimi. Decydująca jest wysokość, na jakiej położona jest podłoga tej kondygnacji podziemnej. Poznaj różnice między piwnicą a sutereną i dowiedz się, jak możesz je zaaranżować.
Różnica między piwnicą a sutereną
Łączy je to, że są kondygnacjami podziemnymi. W świetle prawa budowlanego suterena jest kondygnacją budynku lub jej częścią, zawierającą pomieszczenia użytkowe, w których poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej projektowanego albo urządzanego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poniżej podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej takiego terenu, przylegającego do tej strony budynku. Mówiąc prościej, czyli z urzędowego na nasze, jeśli w kondygnacji podziemnej znajduje się chociaż jedno pomieszczenie z oknem, w którym podłoga jest położona mniej niż 0,9 metra od poziomu terenu, wówczas takie pomieszczenie możemy nazywać sutereną. Z kolei piwnica to kondygnacja podziemna lub część kondygnacji nadziemnej, w których poziom podłogi co najmniej jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Wychodzi na to, że każda sutenera jest piwnicą, ale nie każda piwnica jest sutereną. Kluczowym czynnikiem jest właśnie granica 90 cm od podłogi kondygnacji do terenu.
Suterena musi posiadać okno
Podsumowując, sutereną określa się pomieszczenie lub kondygnację, w której podłoga jest położona nie więcej niż 0,9 metra od linii gruntu, a ponadto pomieszczenie to posiada okno. Jeśli pomieszczenie nie posiada okna lub podłoga jest znajduje się niżej niż wspomniane 0,9 metra, wówczas mamy do czynienia z piwnicą.
Jakie warunki powinna spełniać suterena, aby stać się częścią mieszkalną?
Obecność okna zapewnia dostęp do światła dziennego (nie jest on duży, ale jednak), pozwalając przekształcić pomieszczenie w część użytkową przyjazną ludziom. By jednak z punktu widzenia prawa było to możliwe, musisz wyposażyć suterenę w grzejnik, prąd i oświetlenie. Jeśli planujesz obecność łazienki lub pralni, to również przyłącze wodno-kanalizacyjne jest koniecznością. Jak możesz zagospodarować suterenę? Stwórz pokój gier lub telewizyjny. Bardzo dobrze sprawdzi się jako domowa siłownia, sauna, sala bilardowa lub pokój azyl, któregoś z członków rodziny, męska lub damska strefa rekreacyjna. Możliwości jest tak naprawdę wiele. Możesz zdecydować się na przekształcenie sutereny w warsztat, pralnię, spiżarnię, miejsce do przechowywania, gdyż każdą suterenę można zagospodarować tak samo, jak piwnicę. W drugą stronę już to nie działa.
M.Ś.