Francuski balkon, nazywamy również porte-fenêtre lub balkonem Julii, to przestrzeń, która podnosi estetykę zewnętrznej części domu. Choć nie możesz z niej korzystać, jak z tradycyjnego balkonu, jest to rozwiązanie często stosowane w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym. Wąska przestrzeń pięknie wygląda wśród kwitnących roślin, wnosząc do twojego domu więcej świeżego powietrza i słońca. Czym tak naprawdę jest francuski balkon, jak go wykorzystać i jakie są korzyści z jego posiadania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest francuski balkon?
Francuski balkon wygląda jak zwykły balkon. Różnica polega na tym, że nie oferuje nam przestrzeni rekreacyjnej. Składa się jedynie z dwóch elementów: dużego okna balkonowego oraz balustrady. Nie ma tutaj płyty, która wystawałaby poza obrys budynku, pozwalając nam na wstawienie leżaka lub wygodnych krzeseł, aby moc kosztować się kawą na świeżym powietrzu. Tradycyjne francuskie balkony składają się z żeliwnej balustrady z zakrzywionymi i kwiatowymi detalami. Elementy architektoniczne w stylu klasycznym i secesyjnym wyginają się w stronę ulic, zwiększając nieco przestrzeń balkonów. Z kolei współczesne projekty sięgają po szkło, aluminium i stal nierdzewną.
Balkon francuski – zalety
- Wpuszcza do wnętrza dużo naturalnego światła, zapewnia lepszą wentylację i pozwala delektować się widokiem za oknem bez obawy o bezpieczeństwo swoje, dzieci lub zwierząt. Strzeże was odpowiednio przymocowana barierka.
- Wpływa na atrakcyjność elewacji budynku. Zastosowanie roślin balkonowych lub pnących bluszczy dodatkowo podnosi walory estetyczne.
- Możesz wykorzystać balkon Julii do stworzenia ogródka warzywnego lub ziołowego.
- Jest prostszy i tańszy w wykonaniu niż tradycyjny balkon.
- Nadaje się do pomieszczeń, w których pełny balkon nie wchodzi w grę.
- Nie narusza charakterystyki energetycznej naszego budynku, ponieważ nie posiada słabych punktów, w których mogą pojawić się mostki cieplne.
Rodzaje francuskich balkonów
Balon Julii możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej balustrady oraz okien. Wygląd okna balkonowego w dużej mierze wpływa na wybór balustrady.
Stosowane balustrady
- Kute – znacząco podnoszą estetykę elewacji, mogą przybrać dowolną formę.
- Stal nierdzewna – najbardziej uniwersalny i trwały typ balustrady.
- Antracyt – materiał jest wytrzymały i lekki.
- Szkło – nie ogranicza naturalnego światła, a do tego prezentuje się stylowo. Minusem jest podatność na zabrudzenia.
- Drewno – ten typ balustrady stosowany jest w przypadku domów, gdzie do zdobienia elewacji wykorzystano ten materiał.
Rodzaje okien
- Drewniane – duża wytrzymałość i dobre parametry termoizolacyjne. Drewno jest mniej podatne niż plastik na odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury lub dużych zmian temperatury.
- Aluminiowe – są lekkie i trwałe, a także znacznie mniej podatne na uszkodzenia niż ramy i z PCV i drewna
- PCV – większa odporność na czynniki atmosferyczne i wilgoć niż drewno.
M.Ś.