Wiertło to narzędzie należące do grupy narzędzi skrawających, które przeznaczone jest do wykonywania otworów. Wiertło może być zamontowane do wiertarki, wiertarko-wkrętarki lub do innych narzędzi i maszyn o napędzie obrotowym. Z poniższego tekstu dowiesz się jak zbudowane są wiertła, poznasz ich rodzaje oraz zobaczysz czym się od siebie różnią.
Rodzaje wierteł
Każdy producent wierteł w swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów przeznaczonych do wiercenia w różnych materiałach. W zależności od tego w jakim materiale będziemy wiercić, powinniśmy odpowiednio dobrać wiertło. Wyróżniamy następujące rodzaje wierteł:
- wiertła do metalu
- wiertła do stali nierdzewnej
- wiertła do drewna
- wiertła do betonu
- wiertła uniwersalne
Oczywiście jest to bardzo ogólny podział i dla wielu z nas może być on oczywisty jednak nie mogliśmy go pominąć. Wymienione powyżej rodzaje wierteł występują w kilku możliwych konfiguracjach dlatego warto omówić kilka z nich indywidualnie.
Rodzaje wierteł do metalu:
- HSS (walcowane)
- HSS-G (szlifowane)
- HSSTi (frezowane z powłoką tytanową)
- HSSCo (frezowane wiertła kobaltowe)
Wiertła do drewna – które będą najlepsze?
Zastosowanie wierteł do drewna dużej mierze zależy od pracy jaką wykonujemy. Do dyspozycji mamy trzy podstawowe rodzaje wierteł do wiercenia w drewnie:
- wiertła skręcane
- wiertła spiralne
- wiertła łopatkowe
Wiertła skręcane do drewna wyglądem przypominają wiertła do metalu jednak zakończone są ostrym szpicem, który pomaga określić dokładny punkt wiercenia.
Wiertła widiowe do betonu
Dobre wiertarki wyposażone są w funkcję wiercenia z udarem, który sprawdza się podczas wiercenia w bardzo twardym materiale. Większość wierteł dostosowana jest do wiercenia zarówno z udarem jak i bez udaru. Najczęściej spotykamy się z wiertłami, które zakończone są płytką z węglika spiekanego.
Wiertła do betonu dzielimy ze względu na rodzaj zastosowanego uchwytu czyli mocowania. Do dyspozycji mamy trzy rodzaje uchwytów:
- walcowy
- SDS
- SDS max
Do wykonywania mniejszych i precyzyjnych otworów zazwyczaj stosujemy wiertła z uchwytem walcowym lub SDS. Wiertła SDS max stosowane są w przypadku wiercenia dużych otworów.