fbpx
Dla dzieci

Jak przechowywać zabawki? Kilka sposobów na porządek w pokoju dziecka

• Zakładki: 37

Wchodząc do pokoju dziecka, bardzo często można odnieść wrażenie, że Toy Story to nie bajka, a jednak film dokumentalny. Ożywione zabawki muszą prowadzić bardzo intensywne życie towarzyskie, połączone ze zwiedzaniem mieszkania, ponieważ można je znaleźć wszędzie. Są na kanapie, pod nią i za nią. W pralce, na kuchennym stole, czasami w jednym z garnków, a nocną porą na ścieżce, którą pokonujemy, by dotrzeć do łazienki. Dobra wiadomość jest taka, że zapanowanie nad chaosem i utrzymanie porządku nie jest wcale trudne. Z pomocą przyjdą pojemniki, kosze, pudła i kilka innych rzeczy.  Jak przechowywać zabawki? Dowiecie się z tego artykułu.

W dziecięcym świecie każdy z 365 dni to idealny moment, by otrzymać zabawkę. Dodatkowo miłość dziadków znacząco przyczynia się do powiększania zabawkowego imperium, a stąd do już jeden krok do królestwa nieładu. Warto od najmłodszych lat uczyć malucha dbania o swoje rzeczy. Odpowiednie przechowywanie zabawek ma wiele zalet. Nie tylko ułatwia zachowanie porządku zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w całym domu, ale i angażuje dziecko w akcję porządkowania. Wspólne sprzątanie z maluchem, przynajmniej na początku, można traktować jak zabawę. Kolorowe pojemniki na zabawki idealnie sprawdzą się w roli domków dla pluszowych (i nie tylko) przyjaciół.

Jak przechowywać zabawki? Tekstylne kosze

Kosz w formie luźno stojącego worka z nadrukiem lub w wersji z uszami, przypominający miłe zwierzątko. Producenci koszy z materiału zadbali o przyjazny dla dziecięcego oka design i dlatego to bardzo dobre rozwiązania do przechowywania zabawek, szczególnie tych, które nie są często używane przez dziecko. Gdy ulubiona przytulanka do snu lub miś, będący wiernym towarzyszem zabaw, chwilowo popadną w niełaskę, dziecko bez problemu odnajdzie w takim koszu dowolną zabawkę. W koszach tekstylnych najlepiej przechowywać zabawki o dużych gabarytach.

Wiklinowe domki nie tylko dla misiów

Wiklina jest naturalnym i bezpiecznym dla dziecka materiałem, a dodatkowo sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Z kolei kosze z młodych pędów wierzch poddanych obróbce, to wyjątkowi strażnicy porządku w królestwie malucha. Mieszkające w koszach pluszaki, od czasu do czasu, sprawdzają, co dzieje się na zewnątrz. Ich wystające głowy zachęcają dziecko do zabawy. Dodatkowo tak zorganizowane zabawki sprawiają, że maluch nie ma problemu z odłożeniem ich na miejsce.

Plastikowe pojemniki dobre na wszystko!

Jeśli masz problem z przechowywaniem zabawek, które składają się z wielu elementów, np. klocków, postaw na plastikowe pojemniki. Idealnie sprawdzą się, gdy nasze dziecko jest miłośnikiem figurek, samochodzików, a ponadto wszystko kocha kredki, farby i pędzelki. By dziecko miało swoje ulubione zabawki pod ręką, warto zdecydować się na zakup kilku pojemników o różnych rozmiarach. Jeśli postawimy jedno pudełko na drugim, nie zajmą one dużo miejsca. Chcąc jeszcze bardziej zaoszczędzić przestrzeń do zabawy, możemy zdecydować się na zakup systemów do przechowywania z wysuwanymi plastikowymi pojemnikami.

Planując zakup akcesoriów ułatwiających organizację przestrzeni, wypędzających chaos z pokoju dziecka, nie można zapomnieć o dopasowaniu sprzętu do wystroju wnętrza. Na szczęście właściciele mieszkania lub domu zaaranżowanego w stylu rustykalnym, mogą postawić na drewniane pojemniki czy wręcz skrzynie lub kufry.

Przenośne pojemniki na kółkach

Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które nie tylko lubią porządek, ale i chcą wiedzieć, gdzie jakaś rzecz znajduje się w danym momencie. Większość dostępnych na rynku pojemników wyposażona jest w przezroczyste ścianki, które pozwalają zobaczyć, co jest we wnętrzu pudełka, nawet gdy znajduje się ono pod łóżkiem. Pojemniki są zamykane na klamry, zabezpieczające zawartość przed kurzem i wilgocią oraz niekontrolowanym otwarciem. To świetne tymczasowe lokum do przechowywania zabawek, które nie są odpowiednie do wieku dziecka. W końcu nie wszystkie obdarowujące osoby czytają zalecenia znajdujące się na pudełkach z zabawkami. Inną zaletą takich pudełek jest możliwość samodzielnego przewiezienia ich przez malucha do innego pokoju. Wystarczy przyczepić kolorowy sznurek, by powstał piękny wózek do zadań specjalnych. Po skończonej zabawie dziecko bez problemu pozbiera zabawki i odtransportuje je na miejsce.

źródło: freepick.com/originalmockup

Jak przechowywać duże zabawki? Postaw na regały i półki

Regały i półki to sprzęty do zadań specjalnych. Nie tylko znakomicie poradzą sobie z największymi mieszkańcami pokoju dziecka, ale i będą piękną dekoracją. Udźwigną zarówno ciężar spoczywającego na nich obowiązku, który polega na odpowiedniej segregacji zabawek, jak i tekstylne lub plastikowe pudła. Będą również wybawieniem dla zbyt małej przestrzeni. Wystarczy zamontować je w odpowiednim miejscu i zastosować szeregowanie ze względu na zainteresowanie dziecka. Ulubione zabawki na najniższych półkach, aby były łatwo dostępne. Rzeczy, którymi maluch aktualnie się nie bawi na półkach górnych. Dostępne w różnych rozmiarach regały łatwo dopasować do metrażu pokoju dziecięcego.

Szafka na zabawki z organizerem

To połączenie regału z wygodnym systemem wysuwanych pudełek. Mniejsze pojemniki przygarną drobne zabawki, a te o słusznych gabarytach „zameldują” większe akcesoria. Niewątpliwą zaletą organizera jest możliwość rozbudowy. Nie od dziś wiadomo, że zabawki mają wyjątkową umiejętność pączkowania przez przytulanie, więc kolekcja dziecięcych skarbów nieustanie się powiększa. Możliwość dołączenia do szafki dodatkowych segmentów, gdy ów skarbów będzie za dużo, to gwarancja spokojnego snu rodziców.

Pudełka „do it yourself”, czyli ekonomiczno-ekologiczny sposób na przechowywanie zabawek

Czy mając mocno ograniczony budżet i alergię na wszystko, co nie eko, można odpowiednio zorganizować przestrzeń w pokoju swojego dziecka? Oczywiście, że tak! Z pomocą przyjdą kartony po butach lub boksy po pieluchach jednorazowych, które łatwo można zamienić we własnoręcznie robione pudełka na zabawki. Ograniczeniem będzie jedynie wyobraźnia. Ozdabianie pudełek to przy okazji znakomity sposób na zabawę z dzieckiem. Przy niewielkim wysiłku można wyczarować prawdziwe cuda. Po długim okresie zapomnienia, do łask wrócił popularny w sztuce ludowej filc. To doskonały materiał do wykonania pudełka, do którego maluch będzie miał swobodny dostęp. Zapewnia wysoki komfort użytkowania. Podobnie jak w przypadku pudełek, proces ozdabiania, przełamywania szarości warto przeprowadzić wspólnie.

Naucz dziecko sprzątania

Mnogość form i kształtów dostępnych na rynku pojemników sprawia, że mogą one spełniać funkcje zabawek i tym samym nauka sprzątania staje się czymś przyjemnym. Wyrabianie u dziecka nawyku dbania o swoje rzeczy, dobrze rozpocząć jak najwcześniej. To nie tylko sposób na porządek w domu, ale i okazja do pierwszej lekcji odpowiedzialności, która zaprocentuje w dorosłym życiu. Nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Maluch, którego nauczono zasad utrzymywania czystości, szybciej nauczy się organizować nie tylko otaczającą go przestrzeń, lecz również własny czas.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *