fbpx
Aranżacja wnętrz

6 porad, jak stworzyć dom przyjazny dzieciom

• Zakładki: 20


Poznaj kilka ważnych wskazówek, które podczas aranżacji domu pomogą Ci stworzyć bezpieczną i sprzyjającą rozwojowi Twojego dziecka przestrzeń.

Urządzając dom, w którym będą mieszkać dzieci, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby, a zarazem bezpieczeństwo. Ci najmłodsi członkowie rodziny mają zupełnie inne wymagania niż dorośli. Warto dobrze przemyśleć aranżację ich miejsca do wypoczynku, a także zapewnić przestrzeń do zabawy. Do tego należy pamiętać o zabawkach, grach, przedmiotach edukacyjnych, których stale przybywa po kolejnych urodzinach, Gwiazdce, czy wizytach gości. Jak zatem zaaranżować dom, by maluch miał zapewniony zdrowy i bezpieczny rozwój?

1. Łóżko na antresoli

Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz dziecku mnóstwo frajdy, a przy tym wygospodarujesz dodatkową przestrzeń. Maluchowi można pod łóżkiem zorganizować kącik zabaw, postawić basen z piłkami, worki sako do wypoczynku, ustawić półki na zabawki czy pudła z klockami. To szczególnie dobry pomysł, gdy pokoik dziecięcy jest niewielki.

2. Kącik do zabawy w salonie

Kiedy dziecko jest malutkie, chętnie organizujemy mu miejsce do zabawy w pokoju dziennym, by zawsze mieć je na oku. Gdy nieco podrasta, przychodzi moment, kiedy większość rodziców ma dość stąpania między budowlami z Lego, resorakami i lalkami. Niestety nawet w domach, w których dzieci mają odrębny pokój do zabaw oraz ogród, nie rezygnują z przebywania w salonie. Potrzebują kontaktu z dorosłymi, zależy im na bliskości rodziców. Warto już na etapie aranżacji salonu uwzględnić miejsce, w którym dziecko będzie mogło układać puzzle lub usiądziecie do wspólnych gier.

3. Zabezpieczenia dla maluchów

W przypadku niemowląt i dzieci w wieku żłobkowym warto zastosować w domu zabezpieczenia na szafki i szuflady, szczególnie te z przedmiotami, którymi można zrobić sobie krzywdę. Unikniesz też przy tym ciągłego sprzątania. Jeżeli macie w domu schody, zamontuj barierkę na górze i na dole. Nie zapomnij o blokadach na okna.

4. Przechowywanie leków, kosmetyków i chemii gospodarczej

Apteczka, półka na kosmetyki oraz środki czystości, powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka, czyli wysoko lub zamknięte na klucz.

5. Meble przykręcone do ściany

Mowa przede wszystkim o meblach w pokoju dziecięcym, ale również wysokich szafach, regałach, komodach w innych wspólnych pomieszczeniach. Niestety zdarzyło się już wiele tragicznych wypadków, w których mebel przygniótł malucha lub zachwiał się, zrzucając na dziecięcą główkę ciężki przedmiot. Pamiętaj, że nawet nieduża komoda może stanowić zagrożenie, gdy wysunie się jej szuflady.

6. Zabezpieczenie balkonu

Nie wolno zostawiać małych dzieci samych na balkonie. W wielu sklepach można kupić specjalną blokadę na drzwi balkonowe. Nie pozwoli ona kilkulatkowi na samodzielne otwarcie. Jeżeli jednak zdarzyłaby się sytuacja, że dziecko znalazłoby się na balkonie bez opieki, zadbaj o to, by zminimalizować ewentualne zagrożenie. Urządzając tę przestrzeń, wybieraj stoliki, leżaki drewniane lub plastikowe, które można łatwo złożyć. Rozkładaj je tylko podczas korzystania, by mieć pewność, że dziecko nie będzie się na nie wspinać.

Przy małych dzieciach warto zadbać o zakrycie szczelin w barierce. Możesz zastosować siatkę, matę bambusową lub inną, która będzie się dobrze prezentować.

Pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenia w domu nie zastąpią rozmowy. Ucz dziecko od samego początku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tłumacz do znudzenia, że piekarnik jest gorący, z okna można wypaść, a tabletki to nie cukierki.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *