fbpx
Aranżacja wnętrz

5 błędów w malowaniu, które mogą sprawić, że ściany będą wyglądać na brudne

• Zakładki: 7


Jeśli używasz niewłaściwych produktów i stosujesz nieodpowiednie techniki malarskie, twoje ściany mogą prezentować się nieco inaczej, niż zakładałeś.  Aby uzyskać nieskazitelne wykończenie i nie odnosić wrażenia, że ściany są brudne, staraj się unikać 5 błędów popełnianych podczas malowania ścian.

Dom to nie muzeum. Nie musi być tam idealnie. Jeśli jednak możesz uniknąć zadrapań, nierówności, plam i nieestetycznie wyglądających ścian, to dlaczego z tego nie skorzystać. Sekret nieskazitelnych ścian tkwi w farbie. Niektóre kolory, rodzaje farb, a także techniki ich aplikacji mogą powodować, że ściany będą wyglądać na zabrudzone i stać się trudniejsze w czyszczeniu.

5 błędów w malowaniu: kolor farby jest zbyt jasny

Biel jest piękna, ale tylko wtedy, gdy pozostaje nieskazitelna. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu i aktywności trudno tę nieskazitelność zachować. Zamiast martwić się, że na ścianie pojawiła się kolejna smuga lub odciski palców, sięgnij po farbę o neutralnej barwie i średniej tonacji. Dzięki temu zamaskujesz brud i niedoskonałości.

5 błędów w malowaniu: zła farba

Najlepsze wykończenie zapewnia farba wysokiej jakości. Jeśli zatem kupiłeś jedną z tańszych farb, nie możesz oczekiwać, że będzie idealnie. Nie możesz oszczędzać na farbie szczególnie w takich obszarach jak kuchnia czy łazienka, gdzie trwałość i krycie są bardzo ważne.

5 błędów w malowaniu: trudna do czyszczenia farba

Mogłeś nie wiedzieć, że połysk lub jego brak wpływają na czystość ścian. Bardziej błyszcząca powierzchnia lepiej znosi czyszczenie. Matowe wykończenie wymaga delikatniejszego czyszczenia. Energiczne szorowanie może znacząco pogorszyć stan ściany. Farby bez połysku lepiej stosować w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu, gdzie ryzyko wystąpienia zadrapań i rozprysków jest niższe, np. w sypialni.  Kupując farbę, musisz mieć świadomość tego, że wersja z połyskiem odbija światło, więc może mogą podkreślać skazy występujące na ścianie. Tego typu farb należy unikać na powierzchniach, które nie są idealnie gładkie. 

5 błędów w malowaniu: źle przygotowana ściana

Źle przygotowana do malowania ściana nie wchłonie farby tak, jak powinna.  Przed malowaniem musisz usunąć kurz i brud. By farba lepiej przylegała, warto rozważyć nałożenie podkładu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zakrywasz ciemniejszy kolor lub plamy powierzchniowe np. po wodzie albo dymie z papierosów.

5 błędów w malowaniu: niewłaściwe narzędzia malarskie

Możesz pracować łatwo i dobrze lub ciężko i źle. Wszystko zależy od tego, z jakich narzędzi malarskich będziesz korzystać. Jeden pędzel nie załatwi sprawy. Zwróć uwagę na to, co producent danej farby poleca do jej rozprowadzania – wałek czy może jednak pędzel. Nie bez znaczenia jest również powierzchnia, jaką masz pomalować.  Przyjmuje się, że gładkie powierzchnie wymagają wałków z cienkim włosiem, podczas gdy bardziej chropowate tekstury, jak np. ceglane ściany, wymagają grubo plecionych wałków, które zapewniają lepsze pokrycie szczelin.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *